Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за 19.07 (Четврток)

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Работа – Станати сте големи материјалисти и постојано калкулирате нешто. Ако ве одбегнуваат колегите, треба да знаете дека таа е причината за тоа.

Љубов –И во љубовта сте калкулативни, па претпазливо се однесувате во врската. Однесувањето на вашата сакана личност е чудно, но вие внимателно набљудувате што се случува.

Здравје – Одлично, чиста 5ка.

Бик

Работа – Сакате да се занимавате со креативна работа, и тоа е добро. Сепак, во последно време доаѓате до конфликт со колегите кои не го делат вашето мислење.

Љубов – Сакате ситуацијата да се подобри без отворено да разговарате за проблемите со партнерот. Бидете внимателни.

Здравје – Бидете поактивни.

Близнаци

Работа – Пробувате да успеете на патот кон целта, но бидете внимателни на луѓето кои не ви мислат добро.

Љубов – Предизвиците кои можете да ги очекувате во наредниот период се лошо поставени. Калкулирајте добро.

Здравје – Пробајте да се опуштите.

Рак

Работа – Имате силен став за некои посолидни аспекти на работното место и сакате тоа да го постигнете по секоја цена. Сакате сериозен разговор со своите надредени и направете тоа да се случи денес.

Љубов – Силни сте кога станува збор за љубовта. Имате огромна поддршка од партнерот.

Здравје – Пијте повеќе течности.

Лав

Работа – Логиката во однос на работата не ви е добра. Имате одлични идеи, ама не сте прилагодени на работата. Сменете го ставот.

Љубов – Не е лоша идеја да му се вратите на партнерот од порано и да ги решите проблемите.

Здравје – Здравјето ви е супер.

Девица

Работа  – Денеска треба да донесете важни одлуки во однос на тоа колку ќе се вложите во однос на работата. Потрудете се повеќе.

Љубов – Доволно сте отворени кон партнерот, а за возврат не сакате ништо повеќе од тоа да го добиете истото.

Здравје – Внимавајте на инфекции.

Вага

Работа – Пробувате да бидете отворени на патот кон целта, но и доволно колегијални. Се трудите да ја најдете средината, ама тоа е тешко.

Љубов – Сакате да влезете во врска, а денес постои можност за тоа. Само бидете отворени.

Здравје – Бидете поактивни.

Шкорпија

Работа – Се исцрпувате многу и тоа без потреба. Размислете добро дали е тоа што го сакате.

Љубов – Имате пријателски став кон некоја личност на која и се допаѓате. Потребно е да го смените тоа.

Здравје – Потребен ви е одмор.

Стрелец

Работа – Вие сте вистински индивидуалец во својата работа и тоа ви претставува проблем денеска. Оние кои бараат работа ќе бидат малку разочарани со изборот.

Љубов – Личност од минатото ќе се појави во вашиот живот. Ова е недовршена кармичка приказна, која морате да ја завршите.

Здравје – Пијте повеќе течности.

Јарец

Работа – Ќе се соочите со одредена непријатност на работа. Пробајте да се извлечете од таквата ситуација без да влегувате во конфликти.

Љубов  – Ако сте во врска со Шкорпија, очекувајте блокада од таа личност.

Здравје – Добро.

Водолија

Работа – Многу сте скромни ов однос на својот потенцијал. Покажете се во своето најдобро светло и очекувајте успеси.

Љубов – За оние кои се во брак, можеби ќе бидат малку љубоморни. Разговарајте отворено.

Здравје – Не се форсирајте.

Риби

Работа – Денес можете да решите еден голем проблем кој се таложел подолго време, кога станува збор за финансиите. Имате поддршка од еден Лав.

Љубов – Можно е почнување на тајна љубовна приказна.

Здравје – Не претерувајте со студени напитоци.

Занимливости

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Avatar

Објавено пред

на

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете се, ние ќе ви објасниме сè подолу.

Дали знаевте дека за време на сончањето и уживањето на плажа, не уживаат само вашите сетила, туку и целиот организам и имунолошкиот систем? Причината е што за време на сончање и изложување на УВ зраци, вашата кожа произведува витамин Д3 од холестерол. Овој вид на витамин Д обезбедува огромен стимул за нормално функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес најмногу се рефлектира во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Се разбира, како и во сè во животот, и во овој случај, клучна мерка, затоа не претерувајте со изложување на сонце. За само неколку минути престој на попладневно сонце, можете да добиете доволна количина на сончева светлина, неопходна за синтеза на потребниот витамин Д3. За време на најжешките денови, препорачаниот престој на сонце е само неколку минути околу пладне, така што ќе можете да добиете витамин Д3 на вистински начин, без да го загрозувате вашето здравје. Секое принудување на сончање во периодот кога сонцето е толку силно може да доведе до оштетување на кожата и посериозни здравствени проблеми со тоа. Препорачаната дневна количина на витамин Д3 е околу 600 IU, иако тоа зависи од возраста на лицето.

Витаминот Д3 е неопходен за земање во есенските и зимските месеци, кога сме особено подложни на вируси и настинки. Сепак, имајќи ја предвид климата во која живееме, тоа е практично невозможно. Што да правам тогаш? Алтернативен начин на земање витамин Д3 се фармацевтски производи кои се присутни на пазарот, како и одредени намирници богати со овој витамин, како што се млечни производи, рибино масло и мрсна храна, кои многумина не ги сакаат. Затоа, идеален избор за природен внес на витамин Д3 е млекото и млечните производи, особено оние кои се дополнително збогатени со овој витамин, бидејќи млечните масти кои се наоѓаат во млекото овозможуваат витамин Д3 добро да се апсорбира.

Недостаток на витамин Д3 се манифестира преку ослабување на специфичните функции во телото, што подоцна доведува до слабеење на целокупната здравствена слика. Бидејќи витаминот Д3 е исклучително важен за развојот и јачината на коските, тие се оние кои страдаат од недостаток на витамин. Постојаната болка во коските и мускулите е значаен показател дека недостасува витамин, а тоа исто така може да доведе до остеопороза, ако недостатокот е голем и континуиран. Покрај тоа, сончевиот витамин има огромно влијание врз расположението. Затоа, ако долго време ви недостасува витамин Д3 во големи количини, и чувствувате расположение што не може да се припише на некоја посебна причина, тогаш проблемот е во недоволното лачење на хормонот серотонин одговорен за расположението, кој, меѓу другото, стимулира , витамин Д3. Проблемите со варењето може да бидат предизвикани и од недостаток на витамин Д3. Проблемот се рефлектира првенствено во тешката работа на цревата, можната нетолеранција на глутен и воспалителни болести на цревата. Алергиите се исто така можна опција ако витамин Д3 не е присутен во организмот во доволни количини.

На крајот, можеме да заклучиме: во текот на летото, умереното сончање ќе му обезбеди на вашето тело доволно количество витамин Д3 за нормално функционирање на организмот и имунитетот, додека за време на есента и зимата треба да барате извор на витамин Д3 во достапната храна, на пр млеко збогатено со витамин Д3.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

Прочитај повеќе...

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХроникаПред 3 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

СветПред 4 часа

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 5 часа

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 13 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 15 часа

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 16 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 16 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 16 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 16 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 16 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

НАЈЧИТАНИ