Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (Недела 19.08)

Објавено пред

на

Овен

Работа – Отворените конфликти со колегите се неизбежни и добро би било да се тргнете настрана и да не правите поголеми проблеми.  

Љубов – Имате став дека треба да излегувате почесто, не се откажувајте од зацртаните идеи, бидејќи тоа ќе ве направи среќни.  

Здравје – Солидно.  

Бик

Работа – Сметате дека вредите многу повеќе и дека заслужувате подобро, но одлуката да го промените тоа е амо ваша.  

Љубов – Оние кои се во брак носат големи одлуки во однос на љубовта.

Здравје – Планирајте посета на стоматолог.  

Близнaци

Работа – Не е се во парите, но вие не го сфаќате тоа. Не оставајте впечаток на површна личност и оставете добар впечаток.

Љубов – Имате впечаток дека се е во ред и дека ништо нема да се случи ако се изборите за љубовта, но тоа е премногу романтично размислување.  

Здравје – Зголемете го внесот на витамини.  

Рак

Работа – Ја сакате својата работа и во тоа уживате. Не сакате да работите тимски и тоа е во ред, но понекогаш е потребно.  

Љубов – Не гледате решенија на ова поле. Сметате дека со некои луѓе сте завршиле и не сакате да се враќате на старо.  

Здравје – Стомачни тегоби.  

Лав

Работа – Не се жалите на моменталната позиција и сметате дека проблемите се од минлив карактер. Пробајте да го совладате бесот на време овој пат.  

Љубов  – Имало и полоши денови, па не се оптеретувате со моменталната ситуација. Ќе дојдат и подобри денови.  

Здравје – Срцева аритмија.  

Девица

Работа – Педантни сте во своите работни активности и немате намера да забушавате. Тоа е својствено за вас.  

Љубов – Во однос на емоционалниот сегмент, не правете драми ако партнерот не може да ви го исполни тоа што го барате.  

Здравје – Солидно.  

Вага

Работа – Во лошо расположение сте поради финансиите, но и поради тоа што морате да соработувате со луѓе кои не ви се допаѓаат.  

Љубов – Пречесто размислувате за личност која цело време ви го врти грбот. Престанете да го правите тоа.

Здравје – Нервозни сте.  

Шкорпија

Работа – Премногу сте искусни на полето на работата, не пробувајте ништо да менувате во овој момент.

Љубов – Се однесувате одговорно и не сакате никого да повредите. Добро сте расположени во љубовта.  

Здравје – Болки во мускулите.

Стрелец

Работа – Доколку соработувате со странство, пробајте отворено да се поставите во однос на проблемите кои треба да се решат.  

Љубов – Можни се повремени налети на бес од страна на партнерот. Воздржувајте се од претерани изливи на емоции.  

Здравје – Одморете.

Јарец

Работа – Подобрете ги своите работни способности. Потрудете се за тоа.

Љубов – Ќе се трудите да постигнете компромис, но не е сигурно дали ќе успеете во тоа.Немојте да бидете пренагли.

Здравје – Подобрете ја исхраната.  

Водолија

Работа – Покажувате поголема подготвеност од другите колеги, а тоа е забележано од страна на надредените.  

Љубов – Љубоморни сте и тоа ве убива. Сакате да ги скриете емоциите, но тоа е невозможно.  

Здравје – Уморни сте.  

Риби

Работа – Сакате да се ангажирате на дополнителни работни задачи, бидејќи сметате дека немате доволно пари, сепак не се расплинувајте секаде.  

Љубов – Ништо ново на ова поле.  

Здравје  – Несоница.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија6 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза7 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија7 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија7 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет7 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден14 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle20 часа

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп21 час

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија23 часа

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ