Следете не

Занимливости

Редовен дневен Хороскоп | 02.11 Петок

Објавено пред

на

Овен

Задоволни сте со ситуацијата која се одвива на полето на работата и планирате да ја проширите својата работа во иднина.

Посветени сте на саканата личност и заеднички уживате. Ако сте слободни, можен е добар почеток со еден Лав.

Внимавајте на исхраната.

Бик

Не ви е поволен ден и најдобро било да не правите никакви промени.

Можни се мали недоразбирања со саканата личност. Имате различни ставови и потребен е компромис и обострано прилагодување.

Можна е омалаксаност.

Близнаци

Добивате нови информации кои  ќе ви помогнат да донесете значајна професионална одлука.

Сонувате за личноста која ви се допаѓа и со која сакате да имате се.

Ќе ви годи тренинг и рекреација.

Рак

Пред вас е поволен ден за работа. Тоа што го замислувате, ќе го остварите.

Ви се допаѓа личност со која имате изградено пријателски однос.

Немате здравствени проблеми.

Лав

Потрудете се да не влегувате  во расправии доколку не морате. Ќе постигнете голем успех ако сте дипломатични.

Ве очекува можност да запознаете нова личност. Поволен ден за љубов.

Посетете стоматолог.

Девица

Можете да очекувате добри промени на полето на работа. Ќе успеете да остварите некои цели кои ги имате од порано.

Почнувате врска на далечина и тоа ви влева страв и несигурност. Можно е да имате проблеми со љубомората.

Опуштете се.

Вага

Ве очекува поволен ден за работа. Не би требало да очекувате проблеми.

Можно е полека да почнете да се сомневате во некои одлуки кои сте ги донеле во однос на љубовта.

Внимавајте на уринарниот тракт.

Шкорпија

Можно е да остварите заработувачка која ќе ве направи многу среќни.

Барате премногу од саканта личност.

Посетете доктор.

Стрелец

Многу лесно ги решавате проблемите на полето на работата. Ќе успеете да остварите поволна атмосфера на полето на работата.

Ве очекува флерт и пријатна комуникација со некоја личност која веќе подолго ви се допаѓа.

Внимавајте на имунитетот.

Јарец

Ве очекува опуштена атмосфера на полето на работата.

Работите се менуваат на полето на љубовта. И самите не сте подготвени за тоа што ве очекува.

Би ви годела физичка активност.

Водолија

Ве очекува позитивна можност за ново напредување. Пред вас е убав период на полето на работата.

Ако сте во брак, ве очекуваат несогласувања со саканата личност. Поволен ден за слободните Водолии.

Бидете умерени во исхраната.

Риби

Ако сте планирале службено патување, пред вас е многу поволен ден и период за тоа.

Не ви е лесно да бидете отворени кон партнерот кој има огромни очекувања од вас.

Немате проблеми на полето на здравјето.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија7 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија12 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија12 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг12 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин13 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет13 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили13 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин13 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин14 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ