Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (20 Јуни) Четврток

Објавено пред

на

ОВЕН

Важно е д покажете доволно упорност во својата намера да остварите деловен успех. На емотивно поле ве очекува прилично тежок период во кој нема да можете да најдете личност која ви одговара. Би ви годел одмор.

БИК

Денес ќе добиете помош околу работата која сметате дека ви е многу важна. Може да очекувате позитивни пресврти генерално. Се обидувате да најдете вистински момент да и дадете до знаење на саканата личност дека сакате заеднички живот. Здравјето е добро.

БЛИЗНАЦИ

Не ви е лесно да се фокусирате на работата. Можно е да имате приватни проблеми кои ве попречуваат. Саканата личност покажува дека се сомнева во вас и дека не и е доволно да ги слуша вашите оправдувања. Зголемете го внесувањето на вода.

РАК

Одлуките кои сега ќе ги донесете, подоцна на пофолги стази ќе се покажат како многу важни и исправни. Ако се грижите околу тоа какви ќе ви бидат односите со саканата личност, ќе сфатите дека претерувате. Проблеми со притисокот.

ЛАВ

Во текот на денешниот ден ќе успеете да ги завршите деловните обврски и остатокот од времето да го поминете на некој позитивен начин. Поради честите несогласувања со саканата личност полека настапува фаза на заладување. Проблеми поради пад на имунитет.

ДЕВИЦА

Денес ќе имате многу повеќе среќа на работно поле отколку претходниот период. Треба да бидете задоволни со резултатите. Не ви е лесно да се збогувате со старата љубов. Немате проблеми со здравјето денес.

ВАГА

Бидете подготвени на нови компликации на деловно поле. Поголемиот дел од проблемите се поради туѓи грешки. Кавгите со саканата личност секојдневно ги исцрпуваат вашите извори на енергија. Сѐ повеќе размислувате за прекинување на врската. Градниот кош ви е чувствителен.

ШКОРПИЈА

Многу од околностите не се на ваша страна, бројни ситуации ве оптеретуваат. Не ризикувајте на деловно поле денес. Ќе имате можност да ја запознаете личноста со која е можна сериозна љубовна врска во иднина. Осетливи синуси.

СТРЕЛЕЦ

Пред вас е период во кој ќе имате некои компликации на работно поле. Потрудете се да најдете доволно трпение. Подготвени сте со саканата личност да ги разгледате плановите за заеднички живот. Проблеми со тироидната жлезда.

ЈАРЕЦ

Денес е неповолен ден за работа. Можно е да имате помала штета или губиток. Неопходен ви е пресврт во односот со саканата личност бидејќи работите веќе подолго време не функционираат. Низок притисок.

ВОДОЛИЈА

Загрижени сте за работното место, можни се многу неповолни околности и лоши вести. Ја идеализирате личноста која ја сакате, а вашиот однос со неа во реалноста сепак е полош отколку што сакате да признаете. Можна е несоница.

РИБИ

Нема да бидете претерано задоволни со развојот на ситуацијата на работното место. избегнувајте важни деловни одлуки денес. Доколку имате додворувачи денес ќе им покажете дека не сте заинтересирани. Нервниот систем ви е чувствителен.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 5 часа

Светот на денешен ден (20 септември)

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги...

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (20 септември) понеделник

ОВЕН Колку и да се согласува човек денес со вас и идеите што ги имате, подеднакво ќе изрази незадоволство, ќе...

СпортПред 8 часа

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на...

МакедонијаПред 11 часа

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 183...

СпортПред 13 часа

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено...

СпортПред 14 часа

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 17 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 19 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 19 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

НАЈЧИТАНИ