Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (20.08 Понеделник)

Објавено пред

на

Овен

Работа – Работните планови ќе ви одат лесно, а тоа се одразува и на финансиската ситуација. Време е за успеси.

Љубов – Имате поважни проблеми од љубовта, но партнерот не го разбира тоа. Нема да ви оди на ова поле, оваа недела.

Здравје – Добро

Бик

Работа – Не очајувате доколку приходите нагло ви опаднат. Трендот ќе продолжи понатаму и во септември. Сменете ја работата, ако морате.

Љубов – Една личност постојано во вас буди нешто посебно и единствено, а вие се уште не реагирате.

Љубов – Болки во грбот.

Близнаци

Работа – Добри сте и добро би било да се придвижувате кон нова работна позиција или работа. Сепак, добијте ги сите потребни информации и не се плашете да ризикувате.

Љубов – Премногу сте вообразени за да и се јавите на личноста која ви се допаѓа. Направете го првиот чекор.

Здравје – Добро.

Рак

Работа – Не се грижите за своите обврски, но ќе добиете прекорување од страна на шефот. Потрудете се сите нешта да ги доведете во ред.

Љубов – Имате шанса во текот на оваа недела да запознаете интересна личност. Работите ќе бидат малку покомплицирани, но не очајувајте.

Здравје – Одлично.

Лав

Работа – Работниот план тече солидно и свесни сте за своите квалитети, кои можат да ви помогнат да дојдете до подобра позиција.

Љубов – Партнерот не сака да сподели некои работи со вас. Се чувствува доза на таинственост, а тоа може да ве направи многу нервозни.

Здравје – Стрес.

Девица

Работа – Не очајувате бидејќи немате лош став кога станува збор за ситуациите на работа. Работите навистина не одат добро, но тоа не зависи само од вас, туку од целиот тим.

Љубов – Партнерот го мачат проблеми, а сето тоа влијае на вас. Затоа одморот и разговорот се најдобро решение.

Здравје – Уморни сте.

Вага

Работа – Вашата финансиска ситуација се поправа на повеќе страни и немате многу загуби. Сите работи се добри и така треба да биде. Време е за нови планови.

Љубов – Се чувствувате одлично во присуство на еден Овен, но ни сами не знаете што да правите кога оваа ситуација е во прашање.

Здравје – Подобрете го тренингот.

Шкорпија

Работа – Колегите немаат разбирање за вас. Гледајте да ја поправите таквата ситуација.

Љубов – Заљубени сте, но тоа не си го признавате ни себеси.

Здравје – Вежбајте повеќе.

Стрелец

Работа – Доколку работите приватно, ќе имате одлични работни можности, па добро е да се потрудите да ги искористите.

Љубов – Не очајувајте ако сте сами, бидејќи се очекуваат промени наскоро.

Здравје – Аритмија.

Јарец

Работа – Вие ја работите работата на повеќе луѓе. Одете на одмор. А, потоа размислете што сакате од себе и од другите, без оглед на тоа дали ви се надредени или подредени.

Љубов – Не сте заинтересирани за љубовта. Вашиот љубовен однос сега веќе не е филм, тој е шпанска серија.

Здравје – Добро се чувствувате.

Водолија

Работа – Работните планови ќе бидат успешни оваа недела, што носи и подобра финансиска ситуаиција.

Љубов – Партнерот ви е најголема поддршка. Бидете среќни поради тоа.

Здравје – Добро се чувствувате и оваа недела.

Риби

Работа – Не сте во можност да избирате со кого соработувате, но исто така сте и малку напнати. Доаѓа подобар период.

Љубов – Појачаната тензија на ова поле може да биде погубна за вас. Пробајте да бидете поотворени кон себе и да и признаете слабостите.

Здравје – Несоница.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогноза4 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија7 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника8 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт8 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили10 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин11 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин11 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет11 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин11 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

Магазин11 часа

„Apple“ откри безбедносна дупка во системот, им препорача на корисниците ажурирање

Компанијата „Apple“ објави дека е „откриена безбедносна ранливост“ кај голем број модели на „iPhones“, „iPads“ и компјутери „Mac“ што потенцијално...

НАЈЧИТАНИ