Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 21.01 Понеделник

Објавено пред

на

Овен
Водени од гласот на разумот, одлучно трнувате во акција. Уште ако имате добро промислено и анализирано сите варијанти, ќе биде одлично. Само со конкретни акции можете да ја докажете сопствената вредност. Од празни зборови не се живее. Имате емотивни нејаснотии.

Бик
Хармонија и убавина во сите сегменти на животот. Љубовта и уметноста се на прво место, но ни другите сегменти не изостануваат. Доколку имате проблем со жлездите и хормоните, побарајте совет од стручњаци. Лавовите ви нудат нешто повеќе од соработка.

Близнаци
Многу работа бара силен нервен систем. Размислете за тоа пред да ја прифатите работата. Бидејќи немате објективна претстава за сопствените вредности, зашто се уште сте големо дете, партнерот би можел да ве изведе на вистинскиот пат. Трошејќи енергија и губејќи време на неважни работи, може да дојде до напнатост.

Рак
Во односите со спротивниот пол имате беспричинско чувство на пониска вредност, и тоа зашто недоволно верувате во себе. Затоа имате повремени напади на љубомора, кои најчесто се јавуваат без повод. Навистина, партнерот е компликувана личност, но мора да се изборите со неговата тврдоглавост.

Лав
Лавовите уживаат во сите животни радости. Одлично се чувствуваат, полни се со креативна енергија и љубов. Сепак, пожелно е да се биде умерен во се, зашто ако претерате со насладите, може да имате погубни последици за здравјето. Биковите и Терезиите се личности во чие друштво најдобро функционирате.

Девица
Пред вас е напорен ден, мора да ги вложите сите расположливи сили за да го завршите. Тешко се откажувате од започнатото, но пожелно е да го сторите тоа, ако сакате поедноставно да функционирате. Веќе утре, со леснотија ќе ги исполните сите обврски, па проблемите ќе исчезнат како со рака однесени.

Терезија
Можни се здравствени проблеми поради претерана попустливост и нервирања. И уживањето во слатките може да создаде дополнителни непријатности. Потребно е да се однесувате согласно со својот симбол- урамнотеженоста. Со партнерот сте во добри односи. Слободните Терезии влетуваат во нова врска.

Скорпија
Само Водолијата може да ве врати од состојба на апатија. Наместо да паничите во страв од иднината, поврзете со Водолија, па тагувајте во дует. Кога ќе ви здодее, ќе ви дојде нова идеја, која воедно е и идеално решение на проблемите. Не ви е лесно, но сетете се на некои поранешни искуства.

Стрелец
Понекогаш е добро да умеете да раскажувате. Денес вашите зборови вредат злато. Нижете успеси во сите работи што ви го окупираат вниманието. Лесно можете да ги прецените своите физички можности, па да се доведете до здравствени проблеми. Моментално е на удар метаболизмот и нервниот систем.

Јарец
Желбата за доминација е нагласена, па не му замерувајте на партнерот ако ви каже дека го оптоварувате. Размислете за тоа колку неговите зборови се точни и обидете се да промените нешто кај себе. Од новиот пристап кој околината сите ќе добијат, а вие – најмногу. Зошто секогаш сте во право?

Водолија
Вложувате максимален напор, но постигнувате минимални резултати. Сепак трудот ќе се исплати. Избегнувајте непромислени изјави и насилство, зашто може да имате сериозни проблеми. Доколку ви се загрозени дишните патишта, шетајте на свеж воздух. Дружете се со Скорпии.

Риби
Доброто расположение, склоноста кон усовршување и новите погледи на старите проблеми -денешниот ден го прават интересен. Скорпиите ви помагаат подобро да функционирате, но во нивно друштво се чувствувате помалку вредни. Настојувајте секогаш дабидете свесни за сопствените квалитети.

Занимливости

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

Објавено пред

на

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци!
Сите претплатници кои ќе се определат за Total TV Extra или Total TV Premium пакетот ги добиваат следните поволности:

✅Првите 9 месеци плаќаат намалена претплата за 50 % или за пакетот Екстра – 349,50 денари, а за пакетот Премиум 499,50 денари.
✅Пинк пакет бесплатно за време на договорната обврска
✅Cinestar TV Premiere HD и Club X промотивно во првите 9 месеци за претплатниците на Екстра пакетот.
✅ЕОН бесплатно на еден уред
✅Бесплатна инсталација
✅Бесплатно користење на опрема

За Кичево и регионот контактирајте на 070/855-540

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 20 минути

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 22 минути

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 26 минути

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 13 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 16 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 1 ден

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ