Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп | 21.12 Петок

Објавено пред

на

ОВЕН
Финансиската ситуација се поправа. Очекувајте прилив на пари поради што ќе сјаете, комуницирате, но и непланирано и прекумерно ќе ги трошите. Бидејќи е познато дека лесно приоѓате кон пороци, умереноста ќе биде најдоброто решение. Биолошкиот часовник на многу женски Овнови отчукува, желбата за деца е на високо ниво.

БИК
Со доза на оптимизам приоѓате кон работните обврски. Многу Бикови очекуваат јавен настап и унапредување. Финансиската ситуација се подобрува. Здравствените проблеми се последица од претерување со индивидуални работи. За некои проблем се цигарите, за други алкохолот, а за трети и едното и другото.

БЛИЗНАЦИ
Пред вас се наоѓа напорна работна седмица, но засега без никаков видлив напредок. Бидејќи сакате материјални докази за она што го работите, ќе бидете малку незадоволни. Доколку сакате да испливате од проблемите и да влијаете на финансиската состојба, треба да се организирате што е можно побрзо.

РАК
Романтичните настани можат да ја надминат секојдневната монотонија. Препуштете се на желбите. Ќе бидете во ситуација да реагирате многу емотивно. Мудроста е таа која најдобро ќе ви оди од рака во периодот што доаѓа. Повлекувате исправни потези кога станува збор за бизнис. Со минимален напор остварувате значајни бенефиции.

ЛАВ
Морате да тргнете во одлучна акција. Одговорни сте за сопствената судбина, но и за судбината на многумина. Затоа внимавајте. Работата се забрза, па почувствувате дополнителни грижи. Почнавте со грешки за кои не сте биле ни свесни, па сега морате да страдате. Можни се гинеколошки проблеми и несакани ефекти на уринарниот тракт.

ДЕВИЦА
Функционирате мудро и чесно. Ќе бидете во ситуација да се занимавате со филозофски проблеми и да повлекувате мудри потези. Оваа недела ве очекува многу работа, но поради зголемената енергија, успешно ќе ја завршите. Финансиската ситуација се подобрува. Можни се ревматски нарушувања или фрактури на коските.

ТЕРЕЗИЈА
Упорно настојувате да направите некоја пресвртница во животот, но тоа тешко ви оди. Само ако сте трпеливи, ќе може да ги завршите сите обврски. На материјален план не ви цветаат рози, затоа насочете се кон духовноста. Имунитетот ви е ослабен, потрудете се да го зајакнете.

СКОРПИЈА
Оваа недела ќе се случат драстични промени. Последиците може да бидат непредвидливи, било да се материјални или здравствени. Промената на работата има врска со странство или заедничка соработка со домашен пријател, но загрижени сте поради задоцнување на проектите. Исцрпени сте, невнимателни и наклонети кон трачеви.

СТРЕЛЕЦ
Доколку постојано се напнувате, морате да се контролирате. Бидејќи не сте способни да управувате со себе, ќе бидете склони кон кавги и ексцеси. На работното место, конечно, можете да здивнете. Повеќето Стрелци ги очекува заслужен период на релаксација. Кога се работи за вашето здравје, очекувајте чести промени на расположението проследени со депресија.

ЈАРЕЦ
Иако сте опкружени со многу луѓе, вие сте типичен индивидуалист. Многумина од вас ќе побараат совет. А на кому вие да се пожалите? Мудро ќе влетате во нови работни потфати. Сфаќате дека нема што да загубите. Кој ризикува, тој, секако, и добива. Бидејќи не умеете на правилен начин да ја трошите енергијата, можни се здравствени проблеми.

ВОДОЛИЈА
Имате можност да завршите низа корисни и практични работи, што ќе ви донесат големо психолошко олеснување и добра материјална сатисфакција. Здружете ги своите деловно-финансиски интереси со екипата која ветува успешна и долгорочна соработка. Бидете доволно отворени за нови идеи и решенија.

РИБИ
Однесувајте се соодветно пред лицето кое може да ве окарактеризира на погрешен начин или да ги употреби вашите изјави во своја корист. Деловната стратегија што ја спроведувате носи само делумни резултати, а тоа почнува да ве загрижува. На крај тешко може да се заклучи – кој добива, а кој губи?!

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 10 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 13 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 14 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ