Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп за 22.07 Недела

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Работа – Го губите еланот со тоа што се трудите да дојдете до подобра позиција. Потрудете се да ги решите проблемите на подобар начин.

Љубов –Не се смирувајте со личност од  минатото. Тоа би ви донело само проблеми.   

Здравје – Вежбајте повеќе.

Бик

Работа – Доколку имате дополнителни проблеми, не очајувајте. Ве очекува голем успех, но морате да одите чекор по чекор.

Љубов – Вашата сакана личност покажува љубомора. Потрудете се отворено да поразговарате за тоа што ги мачи.    

Здравје – Солидно.  

Близнаци

Работа – Полето на приватните бизниси е особено нагласено, а овој ден ви носи голема сатисфакција доколку се занимавате со приватен бизнис.   

Љубов – Ако сакате посилна љубовна врска, не се откажувајте од својот план. Една Девица е одличен избор за вас.    

Здравје – Чувствувате замор.  

Рак

Работа – Доколку се наоѓате во некоја приказна која ви отвора простор кон странство, тогаш сте на вистински пат да ги реализирате своите соништа.  

Љубов – Не го трошете времето на луѓето кои не ве поддржуваат. Останете си доследни на себе и своите потреби.  

Здравје – Вртоглавици.  

Лав

Работа – Ова е добар ден за оние кои бараат нова работа. Ќе се чувствувате како победник.

Љубов – Вашиот емоционален живот не ви носи големо задоволство. Бидете отворени кон промени.  

Здравје – Завршете ги обврските, за да се ослободите од стресот.

Девица

Работа  – Немате многу сила да работите и денес. Но, вие го криете тоа бидејќи не сакате да делувате слабо пред своите шефови.   

Љубов – Имате волја многу работи да решите без преголема врева. Сепак, не се споредувајте со другите, околу вас.    

Здравје – Тензии.   

Вага

Работа – Имате донесено одлука во однос на работата, но колку е правилна, ќе ви покаже времето.  

Љубов – Ако не сте во врска, не ги прескокнувајте вечерните излегувања. Не покажувајте незаинтересираност кон другите.  

Здравје – Тахикардии.  

Шкорпија

Работа – Доколку не можете да се поставите на начин како што сакате, не очајувајте. Се што ви се случува е од минлив карактер.    

Љубов – Ве очекуваат мали непријатности на полето на љубовта.    

Здравје – Пробувате да влезете во форма, бидете упорни.   

Стрелец

Работа – Продолжуваат компликациите околу парите. Внимавајте на другите луѓе околу вас, некој од нив не ви мисли добро.    

Љубов – Партнерот е малку љубоморен и не сака да се опушти пред вас. Морате да бидете трпеливи во комуникацијата.   

Здравје – Проблеми со бубрезите.    

Јарец

Работа – Ќе постигнете многу доколку успеете да владеете со ситуацијата. Во суштина, овој пат немате на кого да се потпрете.    

Љубов  – Имате чувство дека во љубовта добивате трошки, но не ви паѓа на памет нешто да менувате. Бидете отворени кон нови прилики.    

Здравје – Проблеми со црниот дроб.

Водолија

Работа – Доколку постои личност која би можела да ве поддржи во однос на работата, послушајте го советот и применете го овој пат. Бидете отворени кон можности кои можеби и не ви се допаѓаат од оваа перспектива.    

Љубов – Премногу барате од партнерот кој во овој момент не може да ви го даде тоа што го сакате. Пробајте да направите нешто за себе.   

Здравје – Зголемена главоболка.  

Риби

Работа – Пробувате да ги поставите работите на свое место. Ќе успеете во тоа, но бидете посветени.

Љубов –Не покажувате огромна доза на ентузијазам во однос на љубовта и присутни сте само физички до саканата личност.  

Здравје – Силен стрес.

Занимливости

Netflix воведе опција „Fast Laughs“ која е конкурент на TikTok

Avatar

Објавено пред

на

Netflix лансираше нова опција во мобилната верзија, која им дава можност на претплатниците да се смеат без да мора да ја гледаат целата претстава или филм. Опцијата се вика „Fast Laughs“ и изгледа многу слично на „TikTok“ и работи на сличен принцип. Тоа прикажува делови од емисии, како што се стенд-ап комичари, со цел „брзо“ да ги насмеат корисниците. Самите емисии, доколку ги сакаат инсертите, корисниците можат да зачуваат во списокот за подоцна да ги прегледаат.

Додавањето опција „Fast Laughs“ има смисла за оваа платформа, особено кога ќе видите брз раст на гледаноста на TikTok, што автоматски значи дека корисниците ќе поминуваат помалку време на Netflix. На крајот на краиштата, во последните неколку објавени финансиски извештаи на компанијата, TikTok се споменува како главен конкурент. Не е точно дека овие две компании имаат иста содржина на понуда, но времето што луѓето го поминуваат гледајќи одредена содржина е ограничено – затоа прераспределбата на тоа време е многу важна за компаниите. Во таа смисла, нудењето на корисниците на „брз“ поглед на интересна и смешна содржина е дефинитивно паметен потег на Netflix.

Покрај тоа, оваа опција има и друга, можеби не толку очигледна на прв поглед, цел – да им покаже на корисниците колку разновидна содржина се нуди на оваа платформа. Имено, Netflix вложи многу пари во стенд-ап комедии, како и во разни анимирани содржини кои не се толку видливи за корисниците. Луѓето претежно сакаат да гледаат популарни филмови и серии, па таквата содржина лесно се „губи“ во морето од понуден видео материјал. „Fast Laughs“ е дополнителен начин за корисниците „брзо“ да откријат што можеби пропуштиле да видат.

Засега, опцијата „Fast Laughs“ е достапна само на платформата iOS и само во одредени земји, но според претходното искуство, таа веројатно ќе биде проширена во наредниот период и на други пазари каде е можно да се гледа Netflix.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Avatar

Објавено пред

на

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете се, ние ќе ви објасниме сè подолу.

Дали знаевте дека за време на сончањето и уживањето на плажа, не уживаат само вашите сетила, туку и целиот организам и имунолошкиот систем? Причината е што за време на сончање и изложување на УВ зраци, вашата кожа произведува витамин Д3 од холестерол. Овој вид на витамин Д обезбедува огромен стимул за нормално функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес најмногу се рефлектира во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Се разбира, како и во сè во животот, и во овој случај, клучна мерка, затоа не претерувајте со изложување на сонце. За само неколку минути престој на попладневно сонце, можете да добиете доволна количина на сончева светлина, неопходна за синтеза на потребниот витамин Д3. За време на најжешките денови, препорачаниот престој на сонце е само неколку минути околу пладне, така што ќе можете да добиете витамин Д3 на вистински начин, без да го загрозувате вашето здравје. Секое принудување на сончање во периодот кога сонцето е толку силно може да доведе до оштетување на кожата и посериозни здравствени проблеми со тоа. Препорачаната дневна количина на витамин Д3 е околу 600 IU, иако тоа зависи од возраста на лицето.

Витаминот Д3 е неопходен за земање во есенските и зимските месеци, кога сме особено подложни на вируси и настинки. Сепак, имајќи ја предвид климата во која живееме, тоа е практично невозможно. Што да правам тогаш? Алтернативен начин на земање витамин Д3 се фармацевтски производи кои се присутни на пазарот, како и одредени намирници богати со овој витамин, како што се млечни производи, рибино масло и мрсна храна, кои многумина не ги сакаат. Затоа, идеален избор за природен внес на витамин Д3 е млекото и млечните производи, особено оние кои се дополнително збогатени со овој витамин, бидејќи млечните масти кои се наоѓаат во млекото овозможуваат витамин Д3 добро да се апсорбира.

Недостаток на витамин Д3 се манифестира преку ослабување на специфичните функции во телото, што подоцна доведува до слабеење на целокупната здравствена слика. Бидејќи витаминот Д3 е исклучително важен за развојот и јачината на коските, тие се оние кои страдаат од недостаток на витамин. Постојаната болка во коските и мускулите е значаен показател дека недостасува витамин, а тоа исто така може да доведе до остеопороза, ако недостатокот е голем и континуиран. Покрај тоа, сончевиот витамин има огромно влијание врз расположението. Затоа, ако долго време ви недостасува витамин Д3 во големи количини, и чувствувате расположение што не може да се припише на некоја посебна причина, тогаш проблемот е во недоволното лачење на хормонот серотонин одговорен за расположението, кој, меѓу другото, стимулира , витамин Д3. Проблемите со варењето може да бидат предизвикани и од недостаток на витамин Д3. Проблемот се рефлектира првенствено во тешката работа на цревата, можната нетолеранција на глутен и воспалителни болести на цревата. Алергиите се исто така можна опција ако витамин Д3 не е присутен во организмот во доволни количини.

На крајот, можеме да заклучиме: во текот на летото, умереното сончање ќе му обезбеди на вашето тело доволно количество витамин Д3 за нормално функционирање на организмот и имунитетот, додека за време на есента и зимата треба да барате извор на витамин Д3 во достапната храна, на пр млеко збогатено со витамин Д3.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 4 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 15 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

КичевоПред 15 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 7 март

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои...

СпортПред 15 часа

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на...

СветПред 17 часа

(ВИДЕО) Инцидент на Сибир, избувнат пожар поради истекување на нафтени деривати од гасоводот

Околу 1.000 квадратни метри беа погодени од пожарот што избувна поради дефект во нафтоводот што минува низ коритото на реката...

ХороскопПред 21 час

Дневен Хороскоп (7 март) недела

ОВЕН Брзиот раст што му се случува на Овенот во последно време, овој викенд може да биде малку премногу за...

МакедонијаПред 22 часа

Предмалку земјотрес регистриран со епицентар на 14км западно од Гостивар

Предмалку почуствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтер. Од информациите на ЕМСЦ епицентарот се наоѓа 14км западно од...

НАЈЧИТАНИ