Следете не

Занимливости

Вашиот редовен „Порта Хороскоп“ за денес (23.8) Четврток

Објавено пред

на

Овен

Вашата преголема чувствителност денес би можела да ви направи проблеми. Колку повеќе ќе се обидувате да постигнете нешто, на толку поголем отпор ќе наидувате. Нема да ви биде лесно. Не очекувајте отворен и директен пристап од другите, бидејќи ќе се разочарате. Не земајте ништо здраво за готово денеска.

И во љубовта ќе бидете премногу чувствителни и ќе се трудите да се затворите во себе. Ако сте во врска, немојте да бидете себични.

Бик

Денеска упорно ќе се трудите да им пристапите на другите, но можно е да немате голем успех во тоа. Имајте на ум дека не им е потребен вашиот совет. Дајте го само ако некој го бара. Во вашата природа е да им се мешате на луѓето во животите пробувајќи да им помогнете. Одолеете на таквото искушение денеска.

Во љубовта, важно е да се предадете на емоциите кои долго се трудевте да ги прикриете. Кажете и на личноста која ви се допаѓа колку е всушност сакана.

Близнaци

Денес генерално ќе бидете добро расположени, а единствено што ве мачи е неодлучноста која може малку да ви влијае на расположението. Не дозволувајте го тоа. Доколку забележите дека ви е тешко да донесете одлука, побарајте совет или пак послушајте ја интуицијата.

Рак

Денеска ќе бидете особено збунети бидејќи ништо нема да ви делува како што треба. Тоа би можело да се случи ако одеднаш се најдете пред одлука која морате веднаш да ја донесете. Сите избори ви делуваат разумни, но морате да изберете само едно решение. Верувајте во себе.

Во последно време бевте сомничави кон саканата личност, а денес конечно ќе се опуштите. Ѕвездите ви носат самодоверба и сигурност кои ви се потребни.

Лав

Денес ќе се мачите да донесете одлука. Добра вест е дека штом конечно се одлучите, ќе се чувствувате далеку подобро во однос на себеси. Доколку ги прашате другите за совет, можете само да искомплицирате повеќе. Само вие можете да ја донесете таа одлука.

Во љубовта, можеби ќе се најдете во непријатна ситуација бидејќи нема да успеете да ги покажете своите чувства. Некои работи подобро е да ги задржите за себе денеска.

Девица

Денеска ќе се однесувате како да се срамите или плашите од нешто. Штом  нешто ви стане јасно, ќе се појави друга работа која не ја разбирате. Морате да делувате брзо.

Во љубовта ќе добиете порака врзана за вашиот љубовен живот од личност чие мислење многу ви значи. На ова поле, ѕвездите денес ви праќаат посебна енергија.

Вага

Внимавајте на себе денеска. Постои јасна опасност за вас на која морате да обрнете внимание на работа. За среќа, емоциите се стабилни па лесно ќе можете да се ноесите со тоа. Некој би можел да бара совет од вас.

Полето на љубовта покажува дека меѓу вас и саканата личност недостасува страст, но сепак постои реална љубов меѓу вас. Не грижете се премногу, но потрудете се да ги исправите работите. Ако сте сами, денес е поволен ден за вас.

Шкорпија

Можно е денес на другите да им делувате малку збунето. Може да ви биде тешко да се концентрирате на една работа. Вашето внимание ќе лета од една на друга страна. Потребен ви е одмор.

На полето на љубовта ве очекува интересен слатко-кисел ден. Се зависи од начинот како ќе гледате на работите. Бидете поопуштени и забавувајте се. Тоа е најдобар начин да се заштитите од разочарување.

Стрелец

Денес ќе ви биде тешко да се организирате. Ќе ви делува како да се обидувате да распоредите баби и жаби. Потрудете се да ги завршите важните работи кои не можете да ги одложите, а другите оставете ги за утре или подобри денови.

Денес сте многу емотивни. Овој ден има моќ да ве протресе, но многу зависи во чие друштво ќе се најдете. Трудете се да бидете позитивни.

Јарец

Одите напред со сета сила во однос на своите цели, а доколку забележите некаков сомнеж, забавете малку. Ова е еден од оние денови кога несигурноста може значајно да влијае на вашиот успех. Тајната на успехот е да размислите за сите опции, но и да им верувате на своите инстинкти.

Денешниот ден за вас ќе биде исполнет со љубов. Ќе пливате во океан на пријатни чувства, а ќе бидете и расположени да ги покажете своите чувства. Освен тоа, ќе имате и големо количество на харизма и самодоверба. Ќе направите чекор напред во љубовта.

Водолија

Денес нема да можете да ги контролирате своите емоции. Ќе ви делува како да управувате со својата енергија околу вас. Единствена работа на која што треба да внимавате е неодлучноста. Не донесувајте одлуки денеска.

Вашите емоции ќе бидат поизразени од вообиачено. Ако сте во љубовна врска, нема да успеете да најдете заеднички јазик со партнерот, па би можело да дојде до непотребни расправии. Ако сте слободни, водете сметка да не направите некоја глупост.

Риби

Препуштете му се на денешниот ден. Најдете ја слободата која ви треба и дишете. Нема причина денес да бидете несреќни. Животот не е толку тежок или комплициран.

Ѕвездите денес се така распоредени така што ќе успеете да воспоставите супер однос со саканата личност, што не ви одеше воопшто лесно. Ако сте слободни, ќе запознаете интересна личност која ќе ги пробуди вашите чувства.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

СВР Охрид со активности на г.п. Ќафасан – „На пат секогаш тргнувај одморен“

Под мотото „На пат секогаш тргнувај одморен“, Одделението за превенција при СВР Охрид и РСБСП ја спроведуваат превентивната кампања „Безбедно лето...

Временска прогноза6 часа

Поизразено невреме проследено со интензивен пороен дожд – ова се најновите метео информации

За време на овој викенд бидете КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и тоа поради очекуваната нестабилност на повеќе места низ Македонија. Истата ќе...

Македонија6 часа

Центар за управување со кризи: Нема активни пожари во моментов

Центарот за управување со кризи (ЦУК) во информацијата за состојба со пожарите во изминатото деноноќие наведува дека е изгаснат пожарот...

Македонија6 часа

Ноќниот радар „коси“, вчера во зајакната акциска санкционирани 261 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на возење

Во текот на изминатата вечер (12.08.2022) во периодот од 18.00 до 00.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен...

Свет7 часа

Нова тура „Starlink“, по успешното лансирање на „Falcon 9“ од Space X

Американската компанија „Space X“ успешно ја лансираше ракетата Фалкон 9 со нова рунда микросателити Старлинк, се наведува во соопштението на...

На денешен ден13 часа

13 август – На денешен ден

1521.- Шпанскиот освојувач Хернан Кортес го зазеде и го уништи, по тримесечна опсада, градот Тенохтитлан на Ацтеките (Мексико Сити). 1624.-...

Lifestyle19 часа

(ВИДЕО) Теа Таировиќ се оправда и распали со нашата „Македонско девојче“ – нема поубаво од Македонче!

Теа Таировиќ распали со знамето и нашата безременска „Македонско девојче“ p.s. По социјалните мрежи коментираат Теа простено тие за песната...

Хороскоп20 часа

Викенд Хороскоп -(сабота 13 август)-

ОВЕН  Личноста со која сте блиски сигурно ќе ви даде добар совет. Слушајте внимателно дури и ако ви се чини...

Македонија22 часа

Заврши испитувањето на брисот земен од кичевчанецот по сомнежот дека имал „Мајмунски сипаници“

По завршувањето на испитувањето на брисот земен од пациентот од Кичево по индикација утврдена од специјалист инфектолог резултатот е негативен....

Кичево1 ден

(ВИДЕО) Суспектниот кичевчанец на мајмунски сипаници денес бил тестиран, неговите резултати ќе се објават во текот на вечерта

Кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници кој неодамна се вратил од Австрија, конечно е тестиран и е во изолација, потврдија од...

НАЈЧИТАНИ