Следете не

Занимливости

Дневен хороскоп | 24.09 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Доколку видите дека некои работи не можете да ги завршите сами, тогаш побарајте помош од колегите. Така ќе ви биде многу полесно.

Не сте свесни за присуството на една Шкорпија која постојано сака да ви покаже дека и се допаѓате.

Проблеми со дишењето.

Бик

Завршете ја работата која ја започнавте, бидејќи тоа може да ви донесе многу проблеми понатаму. Постои тензија со личност родена во знакот Рак, бидете внимателни.

Склоноста кон авантури нема да ве заобиколи овој пат. Морате отворено да се поставите кон новите предизвици.

Потребен ви е одмор  и малку самотија.

Близнаци

Денека ќе бидете во можност некои работи да ги доведете во ред. Помошта од соработниците ќе ви дојде одлично.

Ве окупираат други работи и воопшто не размислувате за љубовта.

Занимавајте се со физичка активност.

Рак

Се случија работи кои ве извадија од нормалниот колосек на полето на работата, но не треба да очајувате. Тие ќе се средат во текот на оваа недела.

Ако сте заљубени во еден Бик или Вага, не дозволувајте таа личност да ве изневери или манипулира.

Внимавајте во сообраќајот.

Лав

Окружени сте со луѓе кои умеат да ја работат својата работа. Не се трудете со луѓе кои се негативни и кои ги интересира трачарење, тоа ќе ве истошти.

На полето на љубовта премногу сте свои и не сакате да се менувате поради другите. Можно е во вашиот живот да се појави личност која ќе ве натера да мислите на неа.

Внимание за хроничните болни.

Девица

Имате избор кога станува збор за обврските и не пробувајте да се интегрирате во друштвото на луѓе кои тоа не го заслужуваат.

На полето на љубовта, сакате доминантни партнери. Еден Лав е одличен избор за тоа.

Болки во стомакот.

Вага

Можете да дојдете во конфликт со некои луѓе од вашето окружување на работа. Не подлегнувајте на лоши коментари и критики, бидете сконцентрирани на своите задачи.

Лути сте на партнерот и одалечени сте. Не сакате да се отворите на полето на емоции, бидејќи чувствувате дека не е време за тоа.

Ве мачат осцилации во притисокот.

Шкорпија

Продолжува променливата ситуација на полето на работата. Направете листа на приоритети и држете се до нив.

Свесни сте дека уште го сакате партнерот кој е покрај вас веќе подолго време, но нешто ви е чудно во целиот однос. Дајте си време.

Проблеми со репродуктивните органи.

Стрелец

Полето на работата може да ви го упропасти целиот ден, ако не се придржувате на правилата. Ќе морате да се потрудите малку повеќе.

Не ви е потребна врска и уживате во соло моментите.

Проблеми со спиењето.

Јарец

Покажувате голем интерес за соработка со еден Лав. Следете ги правилата и ќе бидете успешни.

Уморни сте од многу коментари и барате излез од ситуацијата во наредниот период. Чувствувате дека ви е потребна промена на подобро.

Конзумирајте повеќе витамини.

Водолија

Сакате оригинални потези, и затоа премногу се трудите да ги освоите шефовите. Бидете посуптилни во пристапот.

Се трудите околу партнерот, бидејќи сметате дека тоа е најдобриот пристап. Разговарајте искрено.

Ве мачи стресот.

Риби

Не се плашете да го кажете своето мислење кога станува збор за важни работи на полето на работата.

Саканата личност бара повеќе внимание, но вие немате време за тоа. Послушајте ги советите на една постара личност.

Ве мачи несоница.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 6 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 7 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 9 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 17 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 17 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 24 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

НАЈЧИТАНИ