Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (24.01) Четврток

Објавено пред

на

Овен

Успевате да ги решите сите проблеми кои ве оптоваруваа изминатиот период. Денеска ќе се чувствувате многу подобро.

Имате потреба отворено да разговарате со саканата личност за работите кои долго ги држевте во себе.

Проблеми со нозете.

Бик

Не е претерано поволен ден за нови вложувања, кредити, позајмици или други финансиски одлуки.

Ви годи вниманието кое го добивате од личноста која долго време се труди да ви се приближи.

Посетете лекар за рутинска контрола.

Близнаци

Задоволни сте од околностите на ова поле. Остваривте стабилност кон која тежнеевте и добро се чувствувате поради тоа.

Ве очекува интересна средба со личност која искрено ви значи.

Потребно е да внесувате повеќе течности.

Рак

Одлучни сте и подготвени да ги покажете способностите во најдобро светло. Сакате унапредување.

Сакате стабилност во врската. Подготвени сте за важни одлуки.

Би ви годела масажа и опуштање.

Лав

Во себе имате мир, самодоверба и добро се чувствувате. Пред вас е поволен период да донесете важни одлуки на ова поле.

Можна е минлива авантура, но денешниот ден генерално не е поволен за сериозна врска.

Многу сте чувствителни.

Девица

Можно е и самите да не сте сигурни во која насока би требало да одите. Имате голема дилема кога станува збор за работата.

Можете да очекувате позитивна ситуација со саканата личност, но некои ситници ви ја нарушуваат убавата атмосфера.

Ви недостасува сон.

Вага

Можете да се надевате на остварување позитивни промени на полето на работата. Пред вас е поволен ден.

Спонтано доаѓате до ново познанство кое многу ќе ви годи.

Напнати сте.

Шкорпија

Чекате нова шанса за важни работи. Подготвени сте да се посветите максимално на работата.

Ви се допаѓа личност со која на прв поглед немате ништо заедничко, но ве спојува некоја необична енергија.

Тахикардија.

Стрелец

Пред вас е можност да се занимавате со некои работи кои одамна сте требале да ги завршите.

Ве очекуваат убави моменти со саканата личност. Ако сте слободни, ве очекува интересен флерт.

Избегнувајте стресни околности.

Јарец

Можно е вашата стабилност да биде загрозена на некаков начин. Тоа ќе ви донесе голем стрес.

Имате впечаток дека саканата личност ви внесува притисок во животот. Не сте подготвени да и се посветите и да ги менувате своите навики.

Можна е главоболка.

Водолија

Ако соработувате со личност родена во земјен знак, во текот на денешниот ден ќе имате мали проблеми.

Имате стабилен однос со саканата личност и поради тоа сте заодоволни. Не ве очекуваат големи промени.

Можни се проблеми со кичмата.  

Риби

Дружењето со колегите ви носи нови идеи за работа.

Ве очекува средба со личност која на прв поглед делува малку дистанцирано.

Здравјето е без проблеми.

Занимливости

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

Објавено пред

на

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци!
Сите претплатници кои ќе се определат за Total TV Extra или Total TV Premium пакетот ги добиваат следните поволности:

✅Првите 9 месеци плаќаат намалена претплата за 50 % или за пакетот Екстра – 349,50 денари, а за пакетот Премиум 499,50 денари.
✅Пинк пакет бесплатно за време на договорната обврска
✅Cinestar TV Premiere HD и Club X промотивно во првите 9 месеци за претплатниците на Екстра пакетот.
✅ЕОН бесплатно на еден уред
✅Бесплатна инсталација
✅Бесплатно користење на опрема

За Кичево и регионот контактирајте на 070/855-540

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 6 минути

Денес 227 нови случаи на Ковид, додека 15 починале. Билансот по градови и активни случаи е следен..

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.595 тестирањe,...

СпортПред 3 часа

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 7 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 7 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 20 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 23 часа

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

НАЈЧИТАНИ