Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 24.10 Среда

Објавено пред

на

Овен

Важно е да се организирате најдобро што можете бидејќи ве очекуваат многу обврски и промени во текот на денот.

Морате да најдете соодветен начин на комуникација за да не ја изгубите саканата личност. Односот со неа ви е напнат.

Исцрпени сте и потребен ви е одмор.

Бик

Потребно ви е уште време за да ги остварите своите планови.

Ви недостасува личност од минатото со која сте имале искрен и специфичен однос.

Ве мачи несоница.

Близнаци

Околу вас кружат многу трачеви и не знаете на што да верувате. Денеска е неповолен ден кога станува збор за работата.

Ви делува дека саканата личност не е подготвена за да направи чекор кон сериозна врска.

Не се форсирајте.

Рак

Ве очекува поволен ден за соработка со странство и правење нови планови за патување.

Не се откажувајте од личноста која ја сакате, без оглед на се. Пред вас е фаза на емотивни предизвици.

Направете крвна слика.

Лав

Можете да очекувате мали компликации кога станува збор за работата. Многу работи не се одвиваат онака како што очекувавте.

Партнерот покажува љубомора и сметате дека ве ограничува во своите планови.

Под стрес сте.

Девица

Ве очекува важен разговор за работа. Ако немате работа, би можеле конечно да најдете супер работа.

Доаѓа време кога треба да одлучите дали сакате сериозна врска или не.

Водете сметка за бубрезите.

Вага

Имате многу обврски, па добро е да ги распределите. Можни се и проблеми со концентрацијата.

Љубовниот живот не ви е приоритет и свесно избегнувате нови познанства.

Можен е пад на имунитетот.

Шкорпија

Имате многу слободно време пред себе. Ве очекува ден за одмор.

Денес е поволен ден за убави ситуации на полето на љубовта, но и нови познанства. Ако сте слободни, ви се отвора можност за врска.

Полни сте со енергија.

Стрелец

Ако се занимавате со приватен бизнис, можно е негово проширување.

Имате доверба во саканата личност со која минавте низ многу предизвици.

Внимавајте на исхраната.

Јарец

Ве очекува важен разговор со кој ќе остварите успех на долг рок.

На полето на љубовта, нови познанства оставаат силен впечаток на вас. Одеднаш имате многу додворувачи.

Можни се болки во грлото.

Водолија

Ве очекува можност да ја подобрите својата заработка. Искористете ги приликите кои се пред вас.

Нема промени на полето на љубовта. Задоволни сте со тоа што го имате.

Поволен период за намалување на килограмите.

Риби

Можно е во текот на денот да имате многу неочекувани обврски.

Ве очекува мало несогласување со саканата личност. Склони сте кон кавги.

Бидете внимателни.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија8 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија8 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг9 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин9 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет10 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили10 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин10 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин10 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин10 часа

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

НАЈЧИТАНИ