Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (24.8) Петок

Објавено пред

на

Овен
Не сте во најдобро расположение и ќе ги одложите вашите обврски за следниот ден.Обидете се да се концентрирате и бидете сигурни дека нема да направите грешка.
Страствената врска во која се наоѓате е во сериозна криза. Не префрлувајте ја одговорноста на вашиот партнер.
Склоност кон вируси.

Бик
Ако соработувате со личност во знакот на Лавот, слободно препуштете му ја одговорноста. Можни се неочекувани трошоци.
Денес не сте во расположение за љубовни разговори и поминете ја вечерта во друштво на пријатели. Промената ќе ви годи.
Можни се алергии.

Близнаци
Позитивниот став ќе ви помогне да ги надминете сериозните пречки. Бидете упорни и успехот е загарантиран.
Партнерот со кој се наоѓате во кавгата ќе најде начин да стапи во контакт со вас. Заборавете на гордоста и дадете му шанса.
Одржувајте ја кондицијата.

Рак
Избегнувајте големи инвестиции, бидејќи може да се случи да не сте предвиделе некоја ситуација. Неповолен ден за оние кои се ангажирани во приватниот бизнис.
Денес ќе бидете убедени дека животот е полн со изненадувања. Ќе ве заведе личноста за која дури и не сонувате дека има такви намери.
Променливо расположение.

Лав
Не дозволувајте некои коментари да ве остават надвор од рамнотежа денес.Обидете се да се контролирате затоа што некој намерно ве провоцира.
Направивте погрешна одлука и сега се каете. Повикајте ја саканата личност и обидете се да ја поправите грешката.
Имунитетот ви е во пад.

Девица
Многу сте несигурни, а нема причина за тоа. Имате впечаток дека соработниците не ве прифаќаат и тоа ве прави нервозни.
Претеравте со обвинувањата на сметка на партнерот. Ви недостасув трпение и толеранција.
Ќе ви годи релаксација.

Терезија
Ако се занимавате со приватен бизнис, денес избегнувајте било какви финансиски трансакции. Обидете се да се реорганизирате.
Ако сте осамени и имате потреба од емоционална приврзаност,денес е вистинскиот момент за ново познанство.
Добро се чувствувате.

Скорпија
Ќе имате корист во бизнисот од туѓите инвестиции, а не од парите што вие ги инвестирате во работата. Важно е дека сте во контакт со луѓе со доверба.
Можете лесно да влезете во авантурата со лицето со кое сте деловно поврзани. Конечно ќе го препознаете она што ви треба.
Добро се чувствувате.

Стрелец
Денес е важно да имате добра тактика, бидејќи само на овој начин можете да дојдете до вистинското решение.
Вљубени сте и среќни поради тоа, иако малку повеќе си удоволувате себе. За љубов секогаш се потребни двајца, нели?
Добро се чувствувате.

Јарец
Важно е да се потпишат важни договори. Успешен работен ден со кој ќе бидете целосно задоволни.
Ви годи друштво на саканата личност и вечерта поминете ја во хармонична атмосфера. Вие сте задоволни.
Добро се чувствувате.

Водолија
Ситуацијата на работното место се менува на подобро. Денес ќе се чувствувате одлично и ќе почувствувате голема поддршка на соработниците и претпоставените.
Склони сте кон премногу критики и барате причина да останете сами. Обидете се да се преиспитате и да дознаете каде е проблемот.
Ве мачи несоница.

Риби
Вие сте инспирирани од креативни идеи а соработниците предлагаат корисно решение. Важно ви е тие да бидат прифатени.
Некој ви испраќа љубовна порака и ви кажува директно што мисли и чувствува. Вие нема да одолеете.
Корегирајте ја исхраната.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 11 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 16 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 19 часа

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 20 часа

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 22 часа

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 22 часа

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 22 часа

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ