Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (25.01) Петок

Објавено пред

на

Овен

Можно е да не доаѓаат финансии онака како што ги очекувате. Тоа ви го менува концептот за работата.

Саканата личност не е доволно отворена кон вас и тоа го забележувате. Подготвени сте јасно да ги расчистите работите.

Внимавајте на слепото црево.

Бик

Ве очекува потпишување на важен договор. Подготвени сте за нови одлуки.

Иако партнерот често е тврдоглав, сепак подготвени сте да простите. Сметате дека вистинската љубов бара жртви.

Проблеми со акните.

Близнаци

Работното окружување во кое се наоѓате веќе не ви одговара. подготвени сте да направите чекор напред кон нови промени.

Не сте свртени кон партнерот. Се чувствувате дека љубовта полека ја снемува.

Посетете лекар.

Рак

Можете да очекувате во текот на денешниот ден да остварите одлични резултати со кои ќе бидете задоволни.

Пред вас е фаза во која лесно ќе склопувате нови познанства. Склони сте кон промени на полето на љубовта.

Внимавајте на нервите.

Лав

Работната ситуација полека се менува, а вие не го очекувавте тоа.

Односот со саканата личност не е ист како порано. Не сакате неискреност и таквата ситуација не ви годи.

Внимавајте на исхраната.

Девица

На работа ќе покажете дека можете да ги земете работите во свои раце и дека можете работите да ги организирате подобро од вашите колеги.

Саканата личност ќе се потруди да ве изманипулира. Размислете дали ви е потребна таква врска.

Проблеми со синусите.

Вага

Работната ситуација е генерално добра. Не би требало да очекувате поголеми промени на ова поле.

Можете да очекувате дека ќе успеете да остварите стабилизација во однос на личноста која ви значи.

Одлично се чувствувате и немате проблеми.

Шкорпија

Можно е во текот на денешниот ден да добиете можност да напредувате и да прејдете на нова позиција.

Нови љубовни ситуации се пред вас.

Проблеми со очите.

Стрелец

Пред вас е можност да се посветите на сите идеи кои ги започнавте изминатиот период.

Имате несогласувања со саканата личност кои многу ве оптоваруваат.

Избегнувајте напор.

Јарец

Работата не ве оптоварува, а денеска ќе имате можност и малку да одморите.

Ве очекува враќање на личност од минатото. Тогаш немавте храброст да и пријдете, но сега работите се менуваат.

Одлично се чувствувате.

Водолија

Денеска сте склони кон нервоза кога станува збор за работата. Брзоплети сте и ги комплицирате работите.

Партнерот не знае дали сте лути на него или постои уште нешто.Проблемот нема да исчезне ако не го решите.

Потребен ви е одмор.

Риби

Можно е некои работи да не се како што очекувате.

Ако сте слободни, денеска е поволен ден за почеток на врска.

Проблеми со циркулацијата.

Занимливости

Напишете „The Last Of Us“ во пребарување на Google за изненадување

Објавено пред

на

Некој во Google е голем обожавател на The Last of Us – „Пребарување на Google“ сега има кул мало изненадување што ја слави реномираната сериска адаптација на франшизата на видео игрите на HBO.

Печурките се насекаде

За да го проверите, отворете Google, напишете „The Last Of Us“ и почекајте само половина секунда црвената печурка да се појави на дното на страницата со резултати од пребарувањето. Кликнете на неа и видете што ќе се случи.

Колку повеќе кликнувате на печурката, толку повеќе вашиот екран се полни со разни печурки, но за среќа, со едноставно кликнување на црвеното копче „X“ на дното, можете да исчистите се што се појавило на вашиот монитор.

Ова не е прв пат, а се надеваме не последен пат, да наидеме на вакви изненадувања преку пребарување на Google.

Извор: Mashable

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Зелена комета“ најблиску до Земјата за прв пат по 50,000 години, последен пат била видлива во камена доба

Објавено пред

на

Архива ©porta.mk

Зелената комета ќе биде најблиску до Земјата денес и утре, односно 1 и 2 февруари и ќе прелета низ ноќното небо за прв пат по 50.000 години, а последен пат била видлива на ноќното небо во камена доба.

Кометата, откриена на 2 март 2022 година од страна на астрономите со помош на камерата за широко поле на минливи објекти Цвики во опсерваторијата Паломар во округот Сан Диего, Калифорнија, НАСА ја протолкуваше дека се приближила до Сонцето на 12 јануари.

Наречен „C/2022 E3 (ZTF), тој има орбита околу Сонцето што минува низ надворешниот дострел на Сончевиот систем, поради што патува толку долг пат и зошто му треба толку долго за повторно да помине покрај Земјата. според Планетарното друштво.

Ледениот небесен објект ќе биде најблиску до Земјата меѓу 1 и 2 февруари, на растојание од околу 42 до 44 милиони километри, наведува „EarthSky“.

Ова ледено небесно тело, наречено и „полна уста“, според информациите на НАСА, се доближило најблиску до Сонцето на 12 јануари, пред најблиску до Земјата на 2 февруари.

Во тој момент, според извештајот на Planetary Society, таа ќе биде оддалечена само околу 42 милиони километри од нашата планета.

/euronews.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Неколку работи кои треба да ги знаеме пред да купуваме леб

Објавено пред

на

Веројатно знаете барем едно лице кое се откажало од јаглени хидрати за да ја изгуби телесната тежина. Но, вие не мора да кажете „не“ на тостови и сендвичи за да видите како вашите бројки на вагата се движат во вистинската насока.

Во реалноста, ако се држите до цели житарици, лебот може да биде здрав дел од урамнотежена исхрана бидејќи има вредни хранливи состојки и може да содржи влакна што можат да бидат добри за вас, пишува WeightWatchers.

Што е толку супер кај целите зрна? Целите зрна имаат повеќе здравствени придобивки: луѓето кои дневно консумираат најмалку три порции житарици од цели зрна имаат помал ризик од дијабетес и срцеви заболувања. Што да барате?

Повеќето продавници за леб во супермаркетите се преполни со различни опции, па затоа е многу важно внимателно да го прочитате пакувањето. Најдобро место за почеток е листата на состојки, каде што основните состојки се наведени според количината од најмногу до најмалку. Всушност, најдобро е да земете леб со цели зрна. Понекогаш е тешко да се одреди, но во идеален случај барајте 16 грама цели зрна кај лебот.

Што да избегнувате? Кога ја читате етикета, избегнувајте леб направен од “бело брашно”, “збогатено бело брашно” или “пченично брашно”. Сите три термини укажуваат на тоа дека зрното е рафинирано, односно дека му се одземени хранливите материи.

Без да го прочитате пакувањето, тешко е сигурно да знаете точно што добивате со пекарскиот леб. Но, постојат неколку правила: Барајте леб од цела пченица. Прашајте дали можете да го фатите лебот пред да го купите и ако почувствувате дека лебот е како воздух, не го купувајте. Општо земено, колку е покрупен лебот, толку е поголема содржината на целото зрно.

/denar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп10 часа

Хороскоп за недела (5 февруари)

ОВЕН Многу работи денес ќе зависат од начинот на кој се однесувате кон другите. Меѓу другото, оние од вас кои...

Свет12 часа

Илон Маск на суд ги победи акционерите на „Tesla“

Судот во Сан Франциско го ослободи извршниот директор на Tesla, Илон Маск, кој беше обвинет за заблуда на инвеститорите во...

Македонија20 часа

На ГП Деве Баир жители на Бугарија недолично се однесувале и се обиделе физички да ја нападнат полицијата

Околу 12.45 часот на Граничниот премин Деве Баир дошло до нарушување на јавниот ред и мир од страна на Г.З...

Гејминг24 часа

„Global Game Jam Македонија“ – викенд по 11-ти пат во Скопје и Битола

Викендов од вчера до 5-ти февруари во Скопје и Битола по 11ти пат се одржува „Global Game Jam Македонија“. Како...

Временска прогноза1 ден

Од вечерва поларна воздушна маса и олуен ветер на нашата територија

Почнувајќи од денес попладне и навечер, па во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за сабота (4 февруари)

ОВЕН Денес е идеално време Овенот да им објасни за се на сите за што размислувал во изминатите три недели....

Македонија2 дена

Мин. за земјоделство, шумарство и водостопанство одобри лов на дива свиња до крајот на месец март, ова се деталите..

Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство со цел продолжување на мерките од страна на Агенцијата за храна и ветеринарство врз...

Спорт2 дена

Одржана меѓународна работилница поврзана со клупскиот лиценцен систем, во организација на УЕФА и ФФМ

Оваа година ФФМ прославува уште еден јубилеј, а тоа е 20 години од постоењето и имплементирањето на клупскиот лиценцен систем....

Македонија2 дена

Поради агресивно однесување, СВР Охрид приведе жител на Албанија

На 02.02.2023 во 21.10 часот, полициски службеници од СВР Охрид го привеле Л.П.(55) од Република Албанија затоа што на регионалниот...

Скопје2 дена

Осум средни училишта од Скопје денеска добиле закана за поставен експлозив

Денеска (03.02.2023) околу 11:40 часот во СВР Скопје е пријавено дека на електронска адреса на осум средни училишта во Скопје...

НАЈЧИТАНИ