Следете не

Занимливости

Образложен Хороскоп за денес (26.11) Понеделник

Објавено пред

на

Овен – Чувајте ги нервите!

Не грижете се ако на сентиментален план работите ви тргнат во погрешна насока. Месечината е негативно поставена во понеделник и ќе ви создава лошо расположение, но веќе од вторник ситуацијата се подобрува. Внимавајте на денот недела – Месечината и Венера ќе бидат во опозиција и би требало да ви донесат големи кавги со партнерот, затоа не впуштајте се во никакви дискусии и сочувајте си ги нервите.

Бик – Искористете ја неделата

Сигурни сте дека направивте се за да ги истуркате напред вашите проекти? Не губете време, зашто се до денот недела, ѕвездите се подготвени да ви помогнат, носејќи ви контакти и отворајќи ви можности. Но, од недела, цела следна недела Меркур ќе биде во опозиција и ќе ви создава блокади. Најсреќни денови во неделата за љубов – дури четири дена! – понеделник, среда, четврток и петок.

Близнаци – Издржете уште малку на работен план

Уште шест дена Меркур ќе биде во опозиција и потоа, конечно ќе почувствувате големо олеснување на деловен план. Почнувајќи од денот недела ќе стане се многу полесно за реализирање и ќе воспоставите стабилни односи со претпоставените и колегите. За сега, сметајте само на позитивните денови вторник и среда, најсреќни во неделата, и избегнувајте да барате одговори и причини за бавноста на проектите.

Рак – Супер понеделник!

Вашата недела ќе почне со суперсреќен ден, понеделник, со Месечина во конјукција. Очекувајте убава вест или неочекувана прилика. Среќни на работното место ќе бидат и понатаму деновите, како четврток, петок и сабота. Единствено што љубовта нема да ви цути, ќе почувствувате тензии, бидејќи Венера е неповолна. Избегнувајте кавги со партнерот особено во централниот дел на неделата.

Лав – Среќна недела

Ова за вас е еден среќен период и на работното место и на сентиментален план. Деновите вторник и среда, со Месечина во конјукција, ќе бидат навистина прекрасни – очекувајте убави вести, средби и нови прилики кои треба да ги искористите! Од следната недела, за жал, на работното место може да се појави проблем бидејќи Меркур ќе стане неповолен – затоа максимално искористете ја неделата се до петок.

Девица – Трпение

Драги Девици, уште малку вооружајте се со трпение – се до денот недела кога планетата Меркур ќе престане да ви создава невкусни шеги пред се на работното место. Веќе од следната недела ќе почувствувате големо олеснување. Во меѓувреме, уживајте во прекрасната Месечина особено во четврток, петок и сабота. Станува збор за три дена преполни со големи емоции во кои љубовта ќе биде главен протагонист.

Вага – На врвот

Драги Вагички, за вас оваа недела ќе биде спокојна и полна со убави изненадувања. Венера во конјукција ви ветува големи емоции и незаборавни средби, додека Меркур – позитивен се до денот недела – е подготвен да ви даде нови прилики, успеси и потврди на работното место. Недела – суперсреќен ден со Месечина во знакот. Единствен недостаток – понеделник, кој изгледа ќе биде малку нервозен ден.

Шкорпија – Добредојде Меркур!

Одлични вести за вашиот знак – почнувајќи од денот недела, планетата Меркур ќе се врати во вашиот знак. Затоа, подгответе се за следните недели, и простете им на ѕвездите што оваа недела нема да ви бидат толку наклонети. Но од следната недела, ветуваат дека ќе застанат на ваша страна со силна поддршка и ќе ви донесат големи промоции и успеси. Во меѓувреме, имајте трпение и избегнувајте тензични сутуации особено во вторник и среда кога Месечината е неповолна. Најсреќен ден во неделата – понеделник.

Стрелец – Не губете време

Драги Стрелци, оваа недела ѕвездите ви советуваат да не губите време. Меркур останува во конјукција со вашиот знак се до денот недела и ќе ви помогне да постигнете се што сакате особено на деловен план. Љубовта пак е фаворизирана од прекрасен аспект на Венера која ќе ви донесе преубави средби и страсти, посебно во деновите вторник, среда и недела.

Јарец – Внимавајте со партнерот

Венера за жал е неповолна и ќе продолжи да ви создава љубовни грижи. Со партнерот тензијата ќе станува поголема, но од средината на неделата ќе успеете да најдете разбирање и смирување. Сепак, многу нервозен ден е понеделник. Убави вести пак, следуваат на работно поле, но и за нив треба да се воздржите до следната недела, кога Меркур (од денот недела) ќе престане да биде неповолен.

Водолија – Искористете го максимумот на Меркур

Искористете ја до максимум убавата позиција на Меркур кој е многу наклонет на вашиот знак и таков ќе биде до недела. Од следната недела нема веќе се да ви оди лесно од рака, особено на деловен план. Венера пак, е многу поволна исто така, и ќе придонесе вашата врска да стане постабилна. Внимавајте само на недоразбирања во нервозните денови вторник и среда.

Риби – Уште сте на проба

Уште една недела во која Меркур е неповолен, играјќи си со вашите нерви на деловен план. Но работите значително ќе се подобрат од денот недела и ќе одат на подобро целата следна недела – се што сега ви изгледа невозможно и нерешливо, одеднаш ќе најде свое решение. Стиснете ги забите – особено во деновите четврток, петок и сабота кога неповолната Месечина ќе ви создава дополнителни проблеми.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 12 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 12 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 14 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 15 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ