Следете не

Занимливости

Порта Хороскоп за денес (26.4) Четврток

Објавено пред

на

ОВЕН

Помали проблеми во врските поради нарушената идила. Слободните ќе го запознаат потенцијалниот партнер на работа. Ве очекуваат значајни промени во деловната сфера. Одлично здравје.

БИК

Емотивните односи ќе се комплицираат бидејќи партнерите нема да поминуваат доволно време заедно. Авантурата може да им донесе нешто повеќе на слободните. Ќе пронајдете нови извори на заработка. Забоболка.

БЛИЗНАЦИ

Динамичен период во љубовта. Честите караници ќе ги расипат врските. Слободните ќе запознаат интересна личност. На работа ве очекуваат пријатни изненадувања и екстрапрофит. Можни се алергии.

РАК

Тешко успевате да ги усогласите вашите желби и оние на партнерот. Слободните ќе паднат на личност што зрачи со самодоверба. Многуте задачи на работа ќе ви предизвикаат нервоза. Лоша кондиција.

ЛАВ

Смислете интересни случувања со кои ќе ја освежите врската. Слободните ќе ѝ се вратат на старата љубов. Немате проблеми на работа, но можни се поголеми трошоци. Чести главоболки.

ДЕВИЦА

Нервозата од другите животни полиња ќе ја пренесувате и во врската. Слободните ќе имаат повеќе додворувачи. Ќе успеете да најдете заеднички јазик со соработниците. Стомачни тегоби.

ТЕРЕЗИЈА

Потрудете се да избегнете меѓусебно обвинување, кое ѝ наштетува на врската. Слободните ќе почнат перспективна врска. Во работата ќе успеете да ги реализирате плановите. Проблеми со покачен притисок.

СКОРПИЈА

Засилена љубомора во врските со подолг стаж. Динамичниот социјален живот на слободните ќе им донесе нови познанства. Надменото однесување кон колегите може да донесе неуспех.  Нервоза.

СТРЕЛЕЦ

Во врските владее хармонија, бидејќи максимално сте му посветени на партнерот. Слободните лесно ќе ја освојат симпатијата. Опаѓањето на интересот за работа ќе повлече и желба за повеќе слободно време. Премаленост.

ЈАРЕЦ

Криза во врската поради различните погледи на иднината. Слободните ќе запознаат интересна личност. Деловните проблеми ќе ги доживеете драматично, но следува успех. Опаѓање на имунитетот.

ВОДОЛИЈА

Вашиот партнер ќе се труди врската да ви функционира беспрекорно. Слободните ќе ѝ се вратат на старата љубов. Ве очекува турбулентен период на работа. Здравјето ви е одлично.

РИБИ

Ако партнерите си се посветат еден на друг и заминат на кратко патување, им претстојат убави мигови. Слободните ќе почнат романса. Ќе се обидете да профитирате на брз начин. Болки во грло.

Занимливости

Неодолива супер „неделна“ акција на производи само во АТВА Маркети – Кичево

Објавено пред

на

Нова суперакција и попуст на следните производи која ќе трае до 06.10.2022 само во супермаркетите на АТВА во Кичево:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Отворен оглас во АТВА Маркет на работна позиција „слаткар/ка“ за реномираниот супермаркет во близина на кичевската пожарна

Објавено пред

на

„АТВА Маркет“ распиша јавен оглас за работа во супермаркетот со локација во близина на кичевската пожарна. Потребно е работник или работничка на позиција „слаткар“. Сите информации ќе ги најдете во маркетот – за нашиот медиум истакнаа менаџментот.

Бидете дел од најдобрите, приклучете се во тимот на ланец маркети „АТВА“

Прочитај повеќе...

Занимливости

Интензивирана потрагата по знаци на „живот“ на Марс

Објавено пред

на

Потрагата по знаци на живот во Марс се интензивира, а роверот Perseverance веќе собра примероци кои содржат органска материја. Тој „живот“ секако не е некој вонземски град, но тоа не ја прави акцијата помалку возбудлива.

Сè почесто пристигнуваат необични вести од Марс, а најновите откритија укажуваат дека оваа планета некогаш изгледала сосема поинаку. Црвената планета денес е како голема пустина, што не било секогаш така – роверот Curiosity неодамна наиде на нови докази дека водата порано била изобилна (прочитајте повеќе за тоа овде). Тој направи видео во кое ги прикажува камењата составени од неколку слоеви. Експертите велат дека е многу веројатно да потекнува од античко корито на реката.

Веќе извесно време роверот Curiosity се движи околу областа Маунт Шарп, каде што реките и потоците некогаш депонирале разни седиментни материјали од кои настанале карпите. На помали височини има и јасни докази дека на Марс имало големи езера, што укажува дека планетата била топла и влажна.

Упорноста од друга страна бара индиции за минатиот живот на оваа планета. Фактот дека во примероците има органски материјали не е доказ сам по себе. Од јули, роверот „талка“ низ пресушената делта на реката во областа на Кратерското Езеро. Се претпоставува дека на тоа место имало езеро пред неколку милијарди години. Роверот успеал да земе четири примероци од речна почва, а научниците истакнуваат дека концентрацијата на органска материја во нив е најголема откако Perseverance ја започна својата мисија пред 18 месеци.

Се посочува дека е можно органските материјали да не се создадени од некој минат облик на живот, туку да се создале преку хемиски и геолошки процеси. Тоа не значи дека примероците не се важни, напротив – тие кријат одговори на многу прашања.

Извор: Futurism.com

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle2 часа

Положба за спиење која придонесува за подобро здравје

Сигурни сме дека често не размислувате за позата во која спиете, бидејќи после напорниот ден единствено е важно да легнете...

Дом и уредување3 часа

Температурите паѓаат, а прозорците во вашата куќа се замаглуваат? Со овие неколку совети ќе го спречите тоа

Многу е важно да се намали количината на влага во воздухот, а тоа може да се постигне на неколку начини...

Lifestyle3 часа

Зошто грозјето е толку здраво и за што е корисно?

Постојат многу причини да се јаде барем едно грозје секој ден. Нема да погрешите без разлика кој вид на грозје...

Lifestyle3 часа

Смирете ја кожата: Природна маска за лице против црвенило

Само три состојки Справувањето со црвената кожа на образите, најчесто под очите, во пределот на јаболчниците, најчесто се јавува во...

Магазин3 часа

Дали знаевте дека компирот може да се замрзне: Еве како ќе го задржи добриот вкус и текстура

Утврдено е мислењето на многу домаќинки дека компирот не треба да се замрзнува или повторно да се загрева. Но, тоа...

Магазин3 часа

Мора да пробате: Палачинки од тиква

СОСТОЈКИ: две чаши брашно три лажички прашок за пециво една лажичка сол лажичка и пол цимет половина лажичка мелен ѓумбир...

Lifestyle3 часа

Зачувајте го волуменот на косата: Направете го ова и вашата коса ќе остане чиста подолго време

Четкајте ја косата за полесно да ја чешлате и стилизирате по миењето. Се препорачува прво да се исчешлаат краевите, а...

Магазин3 часа

Илон Маск повторно се предомисли, сепак сака да го купи Twitter

Според извештајот на Блумберг, Илон Маск е повторно на преговарачка маса и сака да го купи Twitter по цена од...

Магазин3 часа

Дали гледањето 4K содржина ќе стане премиум услуга? Има гласини дека YouTube подготвува големи промени

Доколку гласините се вистинити, наскоро ќе ни треба претплата на YouTube Premium за да гледаме 4K содржина на оваа платформа....

На денешен ден12 часа

5 октомври – На денешен ден

1511.- Папата Јулиј II ја основал Светата лига на Арагон, Венеција и Папските држави со цел да го брани единството...

НАЈЧИТАНИ