Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (26.05) Недела

Објавено пред

на

Овен – Каква Месечина!
Оваа седмица може да сметате на два суперсреќни дена – среда и четврток, во кои една прекрасна Месечина секоја работа ќе ви ја олесни, подарувајќи ви многу убави моменти и силни емоции. Убав е и денот недела, совршен за одмор и релаксација. На работа, за жал, може да имате мали стресови поради неповолниот Марс кој ќе направи да се чувствувате уморни и без волја да ги надминете проблемите.

Бик – Љубовта е зад аголот
Драхи Бикчиња, љубовта во овој период ќе царува со вашиот живот. Ако сте сеуште осамени, погледнете наоколу, љубовта е тука и чека на вас. Оние пак, кои веќе се во пар, ќе се одлучат на поголеми чекори за иднината. Петок и сабота, со прекрасна Месечина во знакот, ќе бидат во знакот на страстите и среќата. И на работното место очекувајте убави вести. Небото е на ваша страна!

Близнаци – Убава вест
Вашата седмица ќе започне со два многу нервозни дена – понеделник и вторник, кога Месечината во опозиција ќе ви создаде лошо расположение и пречки на секое поле. Но, не губете надеж. Веќе од среда работата станува полесна, а од четврток може да очекувате прекрасна вест на работното место. Љубовта во овој период нема да ви носи посебни задоволства, напротив, нешто ќе ве мачи…запрашајте се дали сте со вистинската личност.

Рак – Вистинска војна
Драги Ракчиња, уште една недела во која ќе треба да вложите многу енергија и труд за да ги надминете проблемите. Но, одличната поставеност на Марс ќе ви подарува многу сила, па нема да ви биде тешко да се претворите во вистински војник на сите полиња, особено на работното место. Меркур е поволен и ќе ви гарантира одлични комуникации, затоа лесно ќе наоѓате сојузници. Внимавајте на нервозните денови среда и четврток.

Лав – Каков стрес!
За жал, драги Лавчиња, и оваа седмица ќе се борите со стресот. На работа ќе мора да вложувате двојно труд и енергија за реализација на проектите, па затоа ќе се чувствувате многу истоштени, особено во деновите петок и сабота. Дури во недела ќе почувствувате олеснување, благодарение на прекрасната Месечина која ќе ви донесе задоволства. Искористете го денот за релаксирање и дружење со саканите и блиските.

Девица – Месечина во опозиција
Вашата седмица ќе започне со два стресни дена поради неповолната Месечина во опозиција. Но не грижете се – сите планети се веќе на ваша страна и веќе од среда ќе почувствувате големо олеснување и среќа на сите полиња. На повидок се оставрување на важни планови на работно поле, една прекрасна вест треба да пристигне кон крајот на неделата, меѓу петок и недела. И на љубовен план нема да недостигаат интересни средби и лица на кои тешко ќе одолеете…

Вага – Марс е неповолен
Драги Вагички, неповолниот Марс продолжува да прави да се чувствувате без енергија и заморено. Во среда и четврток, и Месечината ќе ви го заврте грбот, затоа внимавајте на нервози, кавги и избувливост. Но, реална причина за грижа, навистина немате. Најлошото веќе е зад вас, а работите од ден на ден само ќе се подобруваат. Соочете се со ситните преостанати проблеми и само напред, убавиот период допрва следува…

Шкорпија – Подобро почекајте…
Ова не е вистинска седмица за вас во која може да донесувате одлуки и да започнувате нови проекти. Не менувајте го патот по кој одите, без разлика на искушението! Ѕвездите не ги фаворизираат промените во овој период за вашиот знак. Затоа, подобро почекајте…Тензии со партнерот се можни за време на викендот. Наместо во кавги, фрлете се на спорт.

Стрелец – Кон успехот!
Не заборавајте, драги Стрелци, дека 2019 година е година на вашиот триумф. А триумфирањето, веќе може да започне. Полека но сигурно ги сотварувате целите, една по една. Сметајте на суперсреќните денови среда и четврток кога прекрасната Месечина е на ваша страна. Неповолни денови во кои ќе почувствувате тензии со партнерот или семејството се сабота и недела.

Јарец – Се враќа спокојството
После периодот во кој бевте ставени на тешка проба од ѕвездите, продолжува убавиот период на враќање на енергијата и систематизирање на работите. Сега, конечно се враќа спокојството со партнерот, а вашата врска станува посилна и постабилна од билокога претходно. За жал, Марс е во опозиција и ќе прави да се чувствувате уморни и без волја да ги истуркате работите. Среќни денови се петок и сабота.

Водолија – Нервозни денови
Венера е во неповолна поставеност за вашиот знак и ќе ги зголеми вашите проблеми со партнерот и саканите. Обидете се што поскоро да ги поставите прашањата за вашиот партнер кој ве мачат, без да влегувате во кавги. Многу внимавајте на нервозните петок и сабота, кога може лесно да избувнувате. На работа, сметајте на поволните денови среда и четврток, и искористете ги!

Риби – Љубовта ви се насмевнува
Вашата седмица ќе започне „на големо“, со Месечина во конјукција во деновите понеделник и вторник. На повидок се преубави вести на деловен и емотивен план. Ако на работното место сте во очекување на некој важен одговор, треба да пристигне наскоро. Љубовта ви се насмевнува благодарение на прекрасниот аспект на Венера која е подготвена да ви подари крај на неделата полн со страст. Само денот недела може да биде малку нервозен.

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во вторник календарски започнува лето, каде денот ќе биде најдолг, додека ноќта ќе биде најкратка

Објавено пред

на

Годинашното лето започнува во вторник, на 21 јуни во 11:13 часот, додека во исто време на овој 172-ри ден од годината ќе започне зимата за жителите на јужната хемисфера, соопштија денес повеќето Астрономски друштва.

На денот на почетокот на летото, Сонцето го прави својот најголем дневен лак над хоризонтот. Се издига на североисток, највисоката дневна височина ја достигнува на југ и заоѓа на северозапад. Висината на Сонцето е највисока на северната хемисфера.

Денот ќе трае 15 часа и 36 минути, додека ноќта ќе трае само 8 часа и 24 минути. Астрономите велат дека Сонцето, во своето очигледно движење по еклиптиката на денот на почетокот на летото, се наоѓа на точката на летната краткоденица или краткоденица.

Имено, се чини дека висината на Сонцето напладне, неколку дена пред и по почетокот на летото, не се менува, односно дека Сонцето „стои“.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Месец јуни носи возбудлива атракција на небото, имено сите пет планети ќе бидат видливо распоредени

Објавено пред

на

Крајот на јуни носи вистинска атракција за љубителите набљудувачите на небото, бидејќи сите пет планети кои можеме да ги видиме со голо око – Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн – ќе бидат уредно распоредени на небото.

Планетите ќе се појават на небото во зависност од нивната оддалеченост од Сонцето, од лево кон десно кога ќе погледнеме во хоризонтот: Тоа значи дека почнува од Меркур и завршува со Сатурн.

Ова небесно шоу што не треба да се пропушти ќе биде видливо на источниот хоризонт непосредно пред изгрејсонце. Жителите на северната хемисфера треба да гледаат на исток и југ, а јужните на исток и север.

Иако ова порамнување треба да биде видливо во текот на јуни, астрономите забележуваат дека во раните утрински часови на 3 и 4 јуни, растојанието помеѓу Меркур и Сатурн ќе биде најмалото – само 91 степен.

Друг датум во јуни што треба да се има на ум е 24. Растојанието ќе се зголеми на 107 степени, а полумесечината на Месечината треба да се појави меѓу Венера и Марс.

Меркур ќе биде јасно видлив и на 24 јуни, што ќе ви олесни да го забележите пред да се движите надесно по хоризонтот. Тоа утро, планетарните пукнатини треба да бидат видливи околу еден час.

Овие настани и видливоста на планетите може да се разликуваат во однос на датумот во зависност од тоа каде се наоѓате во светот.

Треба да има многу можности за сите да ги видат петте планети, дури и ако има неколку облачни денови во месецот. Можноста да се видат планетите заедно на овој начин е позната како спој, а сврзниците кои вклучуваат пет планети се доста ретки – последната беше во декември 2004 година, па не треба да ја пропуштите оваа можност.

Можеби е можно да се видат Уран и Нептун во одредени денови, велат астрономите.

Сепак, ќе ви требаат двоглед и телескоп за да ги забележите овие точки, бидејќи овие планети не можат да се видат со голо око од Земјата. Ова трае веќе некое време: можеби се сеќавате дека Сатурн, Марс, Венера и Јупитер беа наредени на небото во текот на април.

Се разбира, оваа сцена е само измама на перспективата – но несомнено е неверојатна глетка за гледање.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп5 часа

Хороскоп за четврток (7 јули)

ОВЕН Денес ви претстои мала нестабилност во вашата финансиска состојба. Бидете подготвени да се соочите рационално со оваа промена и...

Култура7 часа

Утре е „Иванден“, празникот за лекување болести и за добивање потомство, за многу години да е!

Меѓу поголемите летни празници што македонскиот народ ги празнува со многу обичаи и верувања спаѓа и празникот во народот познат...

Македонија13 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет14 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг14 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево15 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин15 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин15 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили15 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника15 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

НАЈЧИТАНИ