Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 27.01 Недела

Објавено пред

на

Овен

Опуштени сте и пред вас е добар ден. Ништо нема да ве оптоварува.

Пред вас е поволен ден за почеток на врска која би можела да трае подолго.

Здравјето е добро.

Бик

Сега имате можност да промените некои важни работи во своето професионално окружување, треба само да ја искористите.

Пред вас е поволен ден за почеток на врска со личност која долго сакавте да ви се приближи.

Здравјето е одлично.

Близнаци

Соработката со странство ви отвора нова врата кон можноста за остварување професионален успех.

Уживате во паралелен флерт со повеќе личности. Со тоа го храните своето его.

Полни сте со позитивна енергија.

Рак

Финансиите се одлични и поради тоа сте среќни и задоволни. Имате доволно мотивација да се посветите на работата.

Можно е да постои личност која ви значи но која се уште не може отворено да ги покаже своите чувства.

Здравјето е добро.

Лав

Доколку денеска склучувате договори можете да бидете задоволни на долг рок.

Партнерот ви е многу посветен и убаво ви е кога сте заедно. Ако сте слободни, ќе ви пријде една Вага.

Склони сте кон алергии.

Девица

На професионален план ќе успеете да исполните голем број обврски и да бидете ефикасни.

Ситуацијата на полето на љубовта е променлива. Некои изненадувања ве очекуваат денеска.

Зголемете го внесот на витамини.

Вага

Среќните околности во кои се наоѓате ви носат можност да се поправи ситуацијата на полето на љубовта.

Можно е љубовта да тргнува во погрешен правец.

Полни сте со енергија.

Шкорпија

На полето на работата, ќе бидете насочени кон важни работи. Доста од тоа е на вас.

Имате недоверба кон саканата личност. Тоа ви носи немир и нестабилност.

Проблеми со уринарниот тракт.

Стрелец

Ако сакате да постигнете професионален успех, неопходно е сериозно да се посветите на работата и да прифатите некои обврски.

Можно е да се решите да се одалечите од партнерот на некое време. Потребна ви е пауза и време за размислување.

Нервниот систем ви е чувствителен.

Јарец

Имате одлични шанси да добиете понуда за работа во текот на денот, доколку сте во потрага по ново работно место.

Минувате низ емоционални промени. Не сте задоволни во врската.

Болки во грбот.

Водолија

Имате поддршка која ви е потребна на полето на работата и можете да очекувате дека ќе дојде од важни промени.

Подготвени сте на личноста која ви се допаѓа да и го покажете тоа.

Би ви годела физичка активност.

Риби

Избегнувајте поголеми вложувања денеска.

Покажете и на саканата личност дека сте подготвени да се прилагодите и бидете нежни кон неа.

Избегнувајте го алкохолот.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 23 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 1 час

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 1 час

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 5 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 17 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 1 ден

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ