Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Објавено пред

на

Овен
Работа
Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на Јарец, кое е високо ценето. Денес ќе бидете уморни, не работете премногу.
Љубов
Љубовта започна да цвета. Врската што ја започнавте сигурно може да се покаже како нешто поважно. Среќно.
Здравје
Започнете со некои активности.
Бик
Работа
Во минатото, напорно сте работеле, и сега сте само треба да ги собирате плодовите. Можете да одите за добро заслужено одмор. Не правете ништо денес!
Љубов
Нагласена страст повторно ве влече во некоја авантура. Оние кои се во врска не се заинтересирани за големи промени.
Здравје
Хранете се поздраво.
Близнаци
Работа
Не сте задоволни со деловната ситуација и другите ги обинувате за вашиот неуспех. Обидете се да бидете објективни и размислете што треба да правите во наредниот период.
Љубов
Делувате отсутно и саканото лице покажува загриженост. Немојте да дозволите било што да влијае на љубовниот живот.
Здравје
Добро
Рак
Работа
Сè ви оди од рака, и ќе имате одлична комуникација со вашите претпоставени. Вие сте исто така задоволни од финансиската состојба.
Љубов
Ако имате некои намери за подобрување на вашата емоционална врска, важно е да го информирате вашиот партнер за тоа. Слободните Ракови ќе имаат интересен викенд.
Здравје
Повеќе одморајте.
Лав
Работа
Постои одлична можност која преку многу предизвици ќе ви донесе голем успех. Важно е да бидете целосно опуштени.
Љубов
Не одолговлекувајте со донесуавњето на важната одлука затоа што некој близок може да го изгуби трпението. Сè што ви е на ум може да биде од друг!
Здравје
Една прошетка добро ќе ви дојде.
Девица
Работа
Вашата интелигенција ќе дојде до израз. Со текот на времето, ќе избегнете проблеми или тешкотии. Денес не е ден за акција, одморајте.
Љубов
Ќе успеете во изборот на доминантна позиција во емоционална врска и ќе бидете задоволни со понатамошните односи. Слободните нека одат надвор за време на викендот, можен е интересен состанок.
Здравје
Одлично се чувствувате.
Терезија
Работа
Вие не сте добро организирани и не можете да ги спроведете во дело идеите што ги имате. Побарајте помош од близок соработник.
Љубов
На многу лесен начин, можете да комуницирате со некоја личност која ви се допаѓа некое време. Не пропуштајте ја можноста за разговор.
Здравје
Болка во мускулите.
Скорпија
Работа
Ако размислувате за промена на работа, можеби во наредниот период ќе добиете понуда за која не треба да се сомневате.
Љубов
Партнерот е екстремно толерантен кон вас и не се обидувајте да го злоупотребувате тоа. Имате повеќе среќа од вообичаено. Осамените Скорпии нека се дружат колку што можат повеќе за време на викендот.
Здравје
Избалансирајте ја вашата исхрана.
Стрелец
Работа
Треба да бидете поотворени и појасни ако сакате да промените одредени околности. Не чекајте и не се потпирајте на ветувањето на некој.
Љубов
Повторно се враќате во минатото и посакувате средба со една личност. Можеби вашите желби ќе се остварат. Вљубените Стрелци ќе уживаат со своите партнери.
Здравје
Добро се чувствувате.
Јарец
Работа
Постои ветувачки бизнис пред вас. Можете да се снајдете во било која ситуација, и ќе ги завршите сите ваши обврски со неверојатна леснотија.
Љубов
Вие сте премногу чувствителни и немате реална слика за некој близок. Би било добра идеја да се преиспитате, бидејќи во вас има проблем и овој проблем лесно може да се реши.
Здравје
Се чувствувате уморни.
Водолија
Работа
Вашата околина забележува дека сте премногу окупирани и не стасувате ништо да завршите. Ќе ја имате нивната поддршка. Опуштете се и ги поканите ги вашите пријатели на забава за време на викендот.
Љубов
Вие го занемарувате вашиот партнер поради голем број на деловни обврски, а сте му забележувале за многу помали грешки. Опуштете се и поминете го времете со партнерот!
Здравје
Не ги игнорирајте проблемите што ги имате, посетете лекарот.
Риби
Работа
Вие сте полни со позитивна енергија и не сте свесни дека ова е добар предуслов за добра заработка. Ќе бидете задоволни со резултатите.
Љубов
Лицето што не сте го забележувале досега може да ви се подвлече под кожа. Вие дури и не забележавте дека сè почесто сте во негова близина.
Здравје
Избегнувајте ладни пијалоци.

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во вторник календарски започнува лето, каде денот ќе биде најдолг, додека ноќта ќе биде најкратка

Објавено пред

на

Годинашното лето започнува во вторник, на 21 јуни во 11:13 часот, додека во исто време на овој 172-ри ден од годината ќе започне зимата за жителите на јужната хемисфера, соопштија денес повеќето Астрономски друштва.

На денот на почетокот на летото, Сонцето го прави својот најголем дневен лак над хоризонтот. Се издига на североисток, највисоката дневна височина ја достигнува на југ и заоѓа на северозапад. Висината на Сонцето е највисока на северната хемисфера.

Денот ќе трае 15 часа и 36 минути, додека ноќта ќе трае само 8 часа и 24 минути. Астрономите велат дека Сонцето, во своето очигледно движење по еклиптиката на денот на почетокот на летото, се наоѓа на точката на летната краткоденица или краткоденица.

Имено, се чини дека висината на Сонцето напладне, неколку дена пред и по почетокот на летото, не се менува, односно дека Сонцето „стои“.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Месец јуни носи возбудлива атракција на небото, имено сите пет планети ќе бидат видливо распоредени

Објавено пред

на

Крајот на јуни носи вистинска атракција за љубителите набљудувачите на небото, бидејќи сите пет планети кои можеме да ги видиме со голо око – Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн – ќе бидат уредно распоредени на небото.

Планетите ќе се појават на небото во зависност од нивната оддалеченост од Сонцето, од лево кон десно кога ќе погледнеме во хоризонтот: Тоа значи дека почнува од Меркур и завршува со Сатурн.

Ова небесно шоу што не треба да се пропушти ќе биде видливо на источниот хоризонт непосредно пред изгрејсонце. Жителите на северната хемисфера треба да гледаат на исток и југ, а јужните на исток и север.

Иако ова порамнување треба да биде видливо во текот на јуни, астрономите забележуваат дека во раните утрински часови на 3 и 4 јуни, растојанието помеѓу Меркур и Сатурн ќе биде најмалото – само 91 степен.

Друг датум во јуни што треба да се има на ум е 24. Растојанието ќе се зголеми на 107 степени, а полумесечината на Месечината треба да се појави меѓу Венера и Марс.

Меркур ќе биде јасно видлив и на 24 јуни, што ќе ви олесни да го забележите пред да се движите надесно по хоризонтот. Тоа утро, планетарните пукнатини треба да бидат видливи околу еден час.

Овие настани и видливоста на планетите може да се разликуваат во однос на датумот во зависност од тоа каде се наоѓате во светот.

Треба да има многу можности за сите да ги видат петте планети, дури и ако има неколку облачни денови во месецот. Можноста да се видат планетите заедно на овој начин е позната како спој, а сврзниците кои вклучуваат пет планети се доста ретки – последната беше во декември 2004 година, па не треба да ја пропуштите оваа можност.

Можеби е можно да се видат Уран и Нептун во одредени денови, велат астрономите.

Сепак, ќе ви требаат двоглед и телескоп за да ги забележите овие точки, бидејќи овие планети не можат да се видат со голо око од Земјата. Ова трае веќе некое време: можеби се сеќавате дека Сатурн, Марс, Венера и Јупитер беа наредени на небото во текот на април.

Се разбира, оваа сцена е само измама на перспективата – но несомнено е неверојатна глетка за гледање.

Извор: b92.net

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

РКЕ денес одлучи цените на горивата да останат непроменети

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, како и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло...

Свет2 часа

Хакери украле податоци на милијарда кинески граѓани

Хакерски напади на сите страни. Звучи сензационално, па дури и малку нереално, но тоа е токму реалноста. Само неколку дена...

Гејминг2 часа

Diablo Immortal сè уште заработува повеќе од милион долари дневно

Досега дури и птиците на гранката знаат дека обожавателите на Diablo воопшто не се задоволни кога станува збор за играта...

Кичево3 часа

Викенд програма @Република 96250

Петок (08/07/2022) во Клуб Република 96250 уживајте во електронските звуци предводени од „Andreja Salpe“ со почеток во 21:00 часот. „The...

Магазин3 часа

TikTok се откажува од своите планови

Додека TikTok изгледа како незапирлива машина за забава, барем еден дел од понудата на компанијата не работи како што се...

Магазин3 часа

PayPal ги прекинува бесплатните Friends & Family плаќања за деловни сметки

PayPal одлучи да ја ограничи функцијата што им овозможува на корисниците да добиваат пари без да плаќаат дополнителни провизии. Од...

Автомобили3 часа

Автомобилите на Tesla конечно се подготвени за македонските патишта, ја добија опцијата за откривање дупки

Компанијата Tesla започна со испорачување на нова софтверска надградба која, барем теоретски, би можела значително да го подобри квалитетот и...

Хроника4 часа

Во близина на авто-камп Струга во охридско езеро, било забележано удавено лице

Вчера на ден 05.07.2022 во 14.50 часот во СВР Охрид  пријавено е дека на плажа во близина на авто-камп кај...

На денешен ден16 часа

6 јули – На денешен ден

1415.- Чешкиот реформатор Јан Хус бил запален како еретик на клада во Констанца за неговото теолошко-полемичко дело „За црквата“. Бил...

Хороскоп17 часа

Денешен Хороскоп (6 јули) – среда

Овен Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не ја префрлајте вината на другите луѓе бидејќи тие ве лажат само онолку...

НАЈЧИТАНИ