Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес 27.09 (Четврток)

Објавено пред

на

Овен

Денеска вашата цел ќе биде да навлезете добро во проблематиката на тоа што го работите. Не покажувајте лутење или бес кон колегите.

Би било добро да внимавате за што размислувате, бидејќи тоа може и да ви се оствари. Подобрете го односот со партнерот.

Осцилации во крвниот притисок.

Бик

Вас не ве интересира мислењето на колегите, барем така е во последно време. Сепак, исполнете ги обврските кои ги имате кои се насобираат и видете дали можете тоа сами да го направите.

Умеете под кожа да и се пикнете на личноста која ви се допаѓа. Влијаете на луѓето околу вас.

Намалете ги слатките.

Близнаци

Не очајувајте, бидејќи дефинитивно ја учите лекцијата. Правите многу анализи, а тоа воопшто не ви носи ништо добро.

Ако се појави личност од вашето минато, колку и да ви е важна, потрудете се да не ги покажувате вистинските чувства. Барем не веднаш.

Одмарајте повеќе.

Рак

Не дозволувате ништо да ви избега од око, а тоа ги мачи вашите соработници. Вашите финансии се подобруваат, но односите со колегите се влошуваат.

Партнерот денес не ве поддржува во голема мера. Можеби ќе се чувствувате лошо поради тоа, но потрудете се барем да излезете со пријателите.

Внимавајте на исхраната.

Лав

Работите со колеги кои ве обожаваат, а тоа влијае и на квалитетот на работа која ја извршувате. Денеска ве очекуваат нови активности во кои ќе уживате.

Ќе имате впечаток дека една личност не е свесна за тоа што го чувствувате за неа. Ќе морате да бидете подиректни.

Здравјето е добро.

Девица

Не сте во можност многу да избирате, но функционирате во одличен професионален амбиент кој денес ќе ве направи особено среќни.

Во љубовта ве мачи еден Лав, но не треба да го дозволувате тоа.

Под стрес сте.

Вага

Колегите го обожаваат вашиот карактер, но деновиве како да се одалечувате од нив. Не е лоша идеја да се справувате подобро со обврските.

Можно е денеска да се појави нова интересна личност во вашиот живот која воопшто нема да ја забележите.

Можен е пад на имунитетот.

Шкорпија

Можеби премногу очекувате од себе. Не уживате во работата ни од тоа што ви го пруша таа овој период.

Имате потреба премногу да се браните на полето на љубовта, а не сте свесни колку тоа ве измачува.

Потребен ви е лекарски преглед.

Стрелец

Не можете многу да бирате во работата, но можете и многу да добиете. Вие сте сепак среќна личност која се занимава со неважни детали.

Верувајте им на луѓето околу вас, особено оние кои се родени во водени знаци. Не се замарајте со неважни и минливи работи.

Грижете се повеќе за своето здравје.

Јарец

Ќе бидете задоволни со својата работа и одлично ќе се поставите кон колегите, кои ви даваат ветер во грб.

Мислите многу на една личност, но се уште не се осмелувате да и го покажете тоа.

Се чувствувате одлично.

Водолија

Вашето поле на тајни непријатели е многу лошо поставено и затоа треба да сте внимателни. Внимавајте на одредени мали детали.

Флертот не е доволен и ви треба вистински чекор за да и покажете на личноста која ви се допаѓа дека сакате нешто повеќе од неа. Имате чувство дека се вртите во круг.

Внимавајте на стресот.

Риби

Полето на работа се активира и денес ќе се чувствувате дека не можете да кренете глава од обврски.

Не влегувајте во непотребни конфликти, бидејќи нема да се толку безопасни колку што мислите.

Внимавајте на здравјето.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 13 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 18 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 20 часа

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 21 час

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 23 часа

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 23 часа

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 23 часа

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ