Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (28.8) Вторник

Објавено пред

на

Овен

На работа ќе треба да решите многу детали денеска. Ве очекува прилично напорен ден, исполнет со работа  и обврски.  

Во љубовта, одредени детали не ви се допаѓаат бидејќи не се такви какви што посакувате. Ве очекува голема промена.

Денеска ќе се соочите со голем стрес и тензија.  

Бик

Покажувате голема заинтересираност за финансиите  бидејќи сметате дека заслужувате повеќе. Ве очекува успех, но ако сами тргнете по него.

Во љубовта, ви се допаѓа една Шкорпија и денес можете да очекувате нешто посебно во таа смисла. Не е лоша идеја да излезете вечерва.

Здравјето не е лошо, но можни се тахикардии поради насобраниот стрес.

Близнaци

Полето кон странство полека ви се отвора, но бидете внимателни какви ризици преземате. Не правете ништо што е надвор од вашите можности.

Во љубовта, сакате да бидете тука за партнерот бидејќи забележувате дека неговото расположение не е како порано. Да се надеваме дека другата страна ќе знае да го цени тоа.  

Здравјето е одлично, денес.

Рак

Полека влегувате во добар работен ангажман и сакате многу повеќе. Ве очекува успешен ден.

Во љубовта, забележувате дека некој од вас сака авантура додека вие сакате повеќе. Самите треба да донесете одлука дали тоа ви одговара.  

Здравјето е добро, денес.

Лав

Ве очекува одлична финансиска понуда. Морате да бидете трпеливи во однос на исплатата. Некој може да ви направи мал проблем на работа.

Во љубовта, една Девица очекува нешто од вас. Размислете дали го сакате тоа.

Се соочувате со стрес кој е од минлив карактер.

Девица

Покажувате голема заинтересираност да постигнете повеќе на професионален план. Не си ја отежнувајте моменталната ситуација во која се наоѓате.

Во љубовта сте заинтересирани за личност родена во знакот Риби, но за жал чувствата не се взаемни.  

Внимавајте на исхраната, денес.

Вага

Ги почитувате правилата на своето работно место, но пропуштате важни ситници.

Еден Лав ви се допаѓа подолго време, па денес е совршен ден за средба. Малку сте осамени и треба да ги смените работите на ова поле.

Болки во зглобовите поради промената на времето.

Шкорпија

Пробајте да стекнете доверба од страна на соработниците. Имате поддршка од планетите за тоа, важно е само да дадете се од себе.

Оставате впечаток дека сте личност на која другите можат да се потпрат. Ви се допаѓа една личност, но не сакате да го направите првиот чекор.

Можни се проблеми со хормоните.

Стрелец

Ако сте студент, можно е да имате проблеми со испитите. Бидете трпеливи.

Покажувате интерес кон некоја личност околу вас. Сепак, морате отворено да се поставите и да ги покажете своите чувства.

Внимавајтe на здравјето денес. 

Јарец

Вашето поле на кариера е така поставено, така што треба да ја спуштите топката и малку подобро да гледате на деталите кои не ви се допаѓаат.

Обрнете повеќе внимание на личноста покрај вас. Полето на љубовта ви носи одлични аспекти денеска, искористете ги.

Здравјето е добро, полни сте со енергија.  

Водолија

Ако не сте вработени, денес очекувајте понуда за работа.

Во љубовта, морате да бидете поотворени во комуникацијата со другите. Опуштете се.

Стресот е присутен денес.

Риби

Ве очекува тензија на полето на работата. Занимавајте се со позитивни работи и потрудете се околу тоа.

Зголемена тензија меѓу вас и партнерот е нешто што не можете да го избегнете денеска.

Ве очекува поголем стрес во вечерните часови.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СкопјеПред 44 минути

Денес поради работа на ЕВН Скопје, неколку општини ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес 28.09.2021 година – вторник, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 8 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 9 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 18 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 18 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 1 ден

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

НАЈЧИТАНИ