Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (29.1) Вторник

Објавено пред

на

Овен

Лесно доаѓате до нови можности за заработка. Поволен ден за работата. Пред вас се позитивни можности.

Задоволни сте од ситуацијата која ја имате со саканата личност. Убаво се сложувате и имате се што ви е потребно.

Здравјето е одлично.

Бик

Имате можност да се свртите кон нови работи. Пред вас се одлични промени на професионален план.

Доаѓа до мали несогласувања во љубовта околу финансиите, но и околу некои планови поврзани со иднината.

Поведете сметка за исхраната.

Близнаци

Можно е малку да се разочарани од работните околности. Во текот на денешниот ден некои работи нема да одат според планот.

Конечно ќе најдете компромисно решение за еден проблем кој ве мачи во врската.

Посетете лекар поради контрола.

Рак

Расположени сте да се посветите на работата и на промените кои ги посакувате.

Уживате во заедничките моменти со личноста која ви значи. Убав ден за љубов.

Склони сте кон вируси и инфекции.

Лав

Можете да сметате на позитивна атмосфера во текот на денешниот ден.

Нова личност ќе ви покаже колку и значите.

Контролирајте го крвниот притисок.

Девица

Важно е да ја насочите својата енергија кон приоритетите. Немојте да си го трошите времето на неважни работи.

Ако сакате да се случат некои работи, морате сами да покренете иницијатива во љубовта.

Имате недостаток на енергија.

Вага

Постои личност која би сакала да ви помогне во решавањето на проблемите на работа. Важно е да побарате помош.

Треба да минувате повеќе време со саканата личност, ако сакате односот да ви биде подобар.

Би ви годело опуштање.

Шкорпија

Не сте подготвени за промени. Моментално имате впечаток дека на работното место не сте го оствариле својот максимум.

Од својот партнер очекувате разбирање во тешките моменти, но тоа не се случува.

Чувајте го својот кардиоваскуларен систем.

Стрелец

Moжно е да ви се нуди можност за патување на кое би можеле да остварите одлична заработка.

Ви делува како партнерот да почнал да се однесува поинаку кон вас. Љубовната врска ви е во криза.

Забоболка.

Јарец

Ќе ви биде потребна помош да го постигнете тоа што го сакате. Не можете се сами.

Флертувате многу и таквото внимание ви е интересно. Очекувајте позитивни љубовни промени.

Здравјето е одлично.

Водолија

Важно ви е другите луѓе да ве сфатат сериозно. За да го постигнете тоа, би требало да поработите на својот имиџ.

По искрен разговор со саканата личност, ќе увидите дека постои големо незадоволство кај неа.

Проблеми со белите дробови.

Риби

Препорака е да поработите на својата организација како би можеле да остварите подобра состојба на полето на работата.

Ако сте слободни, ве очекува интересно познанство во текот на денот.

Имате вишок енергија.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 4 минути

Три четвртини од Европејците вакцинирани

БРИСЕЛ – Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, вели дека ЕУ извезла над милијарда дози вакцини против Ковид...

АвтомобилиПред 44 минути

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 53 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 4 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 6 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 24 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

НАЈЧИТАНИ