Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес > 29.10 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Потребно ви е време за да го промените начинот на комуникација во работното окружување. Поработете на тоа да сте посмирени и потрпеливи.

Свесни сте дека не сте подготвени да повлекувате нови потези или да влегувате во нови љубовни ризици.

Можни се проблеми со инфекции.

Бик

Пред вас се доста компликации и ќе ви биде потребно многу трпение за да ги решите.

Партнерот не ја разбира вашата незаинтересираност и пасивност.

Одлично здравје.

Близнаци

Денеска ќе ги покажете своите способности и таленти на работа. Надредените ќе бидат воодушевени.

Можно е да започнете врска со личност со која имате нерасчистени работи од минатото.

Можни се проблеми со очите.

Рак

Решавате да направите план за новите обврски кои ве очекуваат. Подготвени сте да ги менувате работите.

Во текот на денешниот ден ќе запознаете личност која во вас ќе разбуди убави и нежни емоции. Ве очекува убава љубовна авантура.

Проблеми со уринарниот тракт.

Лав

Добро се снаоѓате на полето на работата. Ви годи атмосферата која владее на ова поле.

Ве очекува особено поволна ситуација на полето на љубовта. Наскоро ќе започнете врска која ќе трае подолго.

Нервниот систем ви е чувствителен.

Девица

Максимално сте посветени на работата и задоволни со резултатите кои ги остварувате. Сите работи се онакви какви што сакате да бидат.

Ако сте во врска, постојано ќе  ја подобрувате комуникацијата.

Одлично здравје и расположение.

Вага

Можно е да постојат проблеми кои морате да ги решите брзо.

Не сте подготвени да ги прифатите околностите во вашата љубовна врска. Сериозна криза надоаѓа.

Пад на имунитетот.

Шкорпија

Не ризикувајте со парите и работата бидејќи денешниот ден може да донесе само штети.

Стара љубов се враќа во вашиот живот, но не сте сигурни дали ја сакате се уште.

Водете сметка за срцето.

Стрелец

Можно е да имате потешкотии на полето на работата. Подгответе се за тежок ден.

Ако имате партнер, ве очекува позитивна атмосфера. Ќе бидете задоволни со вашата врска.

Можни се проблеми со желудникот.  

Јарец

Ве очекуваат многу обврски во текот на денот.

Многу сте заљубени и подготвени да направите се за саканата врска.

Можни се срцеви проблеми.

Водолија

Ве очекува подобра заработка во текот на идниот период. Одличен период на полето на работата.

Можете да очекувате интересен развој на ситуацијата со личноста која ви се допаѓа. Наскоро ќе бидете во врска.

Проблеми со стомакот.,

Риби

Можно е да ве очекува помала кавга на професионален план. Потрудете да дадете максимум.

Ве очекува интересен флерт и комуникација со личност која ја знаете подолго време.

Мали проблеми со зглобовите.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија21 секунда

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп7 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт9 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза10 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија11 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија14 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура15 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили19 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза1 ден

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

НАЈЧИТАНИ