Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 29.11 Четврток

Објавено пред

на

Овен

Очекувајте позитивни услови на работа во текот на денот. Можно е остварување на големи планови.

Саканата личност ви замерува дека не сте доволно посветени на вашата врска, но не го гледа напорот кој го правите.

Немате здравствени проблеми.

Бик

Можете да очекувате добра ситуација на работа. Не ве очекуваат проблеми денес.

Љубовната ситуација е многу турбулентна, можно е да одите брзоплето од врска во врска.

Избегнувајте алкохол и цигари.

Близнаци

Можете да очекувате поволен ден. Ако се занимавате со работа со патувања, ве очекуваат интересни околности.

Не ја забележувате личноста која би сакала да ви се приближи.

Внимавајте на хронични проблеми.

Рак

Можете да очекувате напорен ден. Многу обврски се пред вас и важно е да бидете максимално сконцентрирани.

Вашата нервоза негативно се одразува на комуникацијата со партнерот. Потрудете се да ја намалите раздразливоста.

Можен е пад на имунитетот.

Лав (Неки) 👑

Пред вас се неочекувани промени. Можно е тоа да ви создава чувство на несигурност и нервоза.

Нова љубовна можност е пред вас, но не сакате да ја искористите бидејќи мислите само на бившата љубов.

Одлично се чувствувате.

Девица

Полето на работа ви носи проблеми кои ќе ги решите побрзо одошто очекувате.

Имате впечаток дека партнерот ја покажува својата негативна страна и во такво светло не сте го/ја виделе досега. Потсетете се дека секој има маани.

Проблеми со стомакот.

Вага

Финансиската состојба е променлива и тоа ве прави нервозни, но ќе успеете да најдете некое решение.

Можно е да се менува односот со саканата личност и да ви се чини дека нема доволно љубов во вас.

Внимавајте на исхраната.

Шкорпија

Ќе ви се укаже можност за напредок. Надредените ќе ви покажат дека имаат доверба во вас.

Личноста која ви се допаѓа ви изгледа како некој со кој би сакале да изградите иднина.

Болки во грбот.

Стрелец

Одложувањето на обврските ви оди од рака. Не ви се работи многу.

Вашиот брак е во криза. Не сакате да се разведете, но не знаете ни како да ги решите проблемите.

Проблеми со дишењето.

Јарец

Ве очекува добра позиција на полето на финансии. Нема потреба за грижи.

Задоволни сте со својата емоционална состојба. Ако сте во врска, од саканата личност добивате само љубов и нежност.

Се чувствувате одлично.

Водолија

Доаѓа до сериозни промени и ќе ви треба време да се прилагодите.

Сакате да и пружите љубов на саканата личност.

Болки во кичмата.

Риби

Постепено се ослободувате од стресот и притисокот на работа. Работите конечно тргнуваат на добро.

Ја сакате својата слобода и не сте подготвени да се врзете со некого.

Се чувствувате одлично.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп23 минути

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија6 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија10 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија10 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг11 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин11 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет11 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили12 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин12 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин12 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ