Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 30-ти Јануари (Среда)

Објавено пред

на

Овен

Денеска можете да очекувате поволна можност за вработување доколку сте во потрага по работа. Денешниот ден е многу поволен.

Слободните претставници на овој нзак ги очекува ново познанство. Ви одговара личност родена во знакот Близнаци.

Здравјето е добро.

Бик

Ја работите својата работа најдобро што можете и сигурни сте во своите способности.

Денот е поволен за стабилизација на односите со партнерот. Можете да очекувате поволни промени.

Потребна ви е физичка активност.

Близнаци

Ги преиспитувате своите планови кои ги правите на полето на работите и полека увидувате во што сте грешеле.

Подолго време сте насочени кон една личност и не сфаќате дека таа одлука е сепак погрешна.

Поведете сметка за исхраната.

Рак

Можно е да имате некаков конфликт со окружувањето. Генерално околу вас владее атмосфера на тензија.

Потребен ви е подобар пристап во комуникацијата со личноста која ви значи. Можно е некои работи лошо да се протоколкувани.

Морате да го подобрите имунитетот.

Лав

Ако сте посветени на својата работа, можете да очекувате големо задоволство од неа.

Ќе остварите одлична комуникација со една личност која ви се допаѓа  и ќе и ги покажете своите чувства.

Внимавајте на градниот кош.

Девица

Почекајте некои работи да слегнат, нови ситуации ве очекуваат на полето на работата.

Ви одговара мирната ситуација на полето на љубовта.

Внимавајте на стомакот и цревата.

Вага

Почекајте уште малку пред да потпишете нов договор. Денешниот ден не е поволен за големи промени.

Комуникацијата со личноста која ви значи воопшто не е добра. Можно е и двајцата да сте под тензија.

Минлива кашлица.

Шкорпија

Ќе остварите значајно подобрување на заработувачката. Можете да се надевате на позитивни промени.

Сакате да сте во врска која искрено ви ги покажа своите чувства и намери.

Конзумирајте повеќе овошје и зеленчук.

Стрелец

Можно е да постои неискреност на полето на работата. Тоа многу ви пречи.

Со саканата личност одлично се сложувате. Пред вас е поволен ден за љубов.

Потребно ви е да спиете повеќе.

Јарец

Го подобрувате односот со колегите.

Можете да очекувате некое ново познанство со личност која ќе остави одличен впечаток на вас. Новите емоции полека се будат во вас.

Зголемете го внесот на магнезиум.

Водолија

Многу сте упорни и сакате да остварите напредок. Сметате дека заслужувате повеќе.

Ви се допаѓа личнсот која е срамежлива и на која и е потребно повеќе време за да ви покаже како се чувства.

Тахикардија.

Риби

Можно е да ви се укаже прилика да ја смените работата, но големо прашање е дали сте подготвени да го искористите тоа.

Ве очекува интересна средба со личност која сака да биде во врска со вас.

Развивајте здрави навики.

Занимливости

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

Објавено пред

на

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци!
Сите претплатници кои ќе се определат за Total TV Extra или Total TV Premium пакетот ги добиваат следните поволности:

✅Првите 9 месеци плаќаат намалена претплата за 50 % или за пакетот Екстра – 349,50 денари, а за пакетот Премиум 499,50 денари.
✅Пинк пакет бесплатно за време на договорната обврска
✅Cinestar TV Premiere HD и Club X промотивно во првите 9 месеци за претплатниците на Екстра пакетот.
✅ЕОН бесплатно на еден уред
✅Бесплатна инсталација
✅Бесплатно користење на опрема

За Кичево и регионот контактирајте на 070/855-540

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 42 минути

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 45 минути

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 49 минути

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 13 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 16 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 1 ден

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ