Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп | 30.10 Вторник

Објавено пред

на

Овен

Имате многу креативни идеи кои можат да ви донесат професионален напредок ако ги искористите на вистинскиот начин.

Вашиот социјален живот има големо влијание на вашето љубовно поле. Внимавајте само да не дозволите пријателите да ви се мешаат во врската.

Добро се чувствувате.

Бик

Можете да се надевате на унапредување и позитивни вести на полето на работата. Ќе успеете во тоа.

Ве очекува интересна средба со личноста која ви се допаѓа. Ќе имате можност да ја заведете и освоите.

Полни сте со енергија.

Близнаци

Пред вас се среќни околности. Ќе ги средите проблемите на полето на работата.

Ви се допаѓа личнсот за која не сте сигурни дали е слободна или е во брак. Бидете повоздржани.

Поведете сметка за циркулацијата.

Рак

Поволен период за промена на работата. Можете да очекувате понуда.

Ве обзема чувство на љубомора која ви создава одредени проблеми и несигурност.

Можен е покачен притисок.

Лав

Можете да очекувате поволни околности за професионално патување.

Ако сте во брак, ве очекуваат мали кавги со саканата личност.

Можни се проблеми со бубрезите.

Девица

Пред вас е напорен ден кој ви носи голем стрес. Потрудете се да останете смирени.

Ако сте во врска, можете да очекувате променливо однесување од страна на партнерот.  

Можен е пад на имунитетот.

Вага

Поволен ден во кој ќе остварите што и да посакате. Ве очекува успех на сите полиња.

Ако сте слободни, можете да очекувате ново познанство како и можност за нова врска.

Без проблеми.

Шкорпија

Денеска ве очекува одлична атмосфера ако сакате за нешто да преговарате на работа.

Не сте сигурни како да се поставите кон саканата личност. Вашиот однос почна да се менува.  

Можни се проблеми со стомакот.

Стрелец

Ве очекува напната ситуација на полето на работата. Околностите во кои се наоѓате не се во ваш интерес.

Ако ви се допаѓа личност родена во воздушен знак, можете да ја освоите. Пред вас е поволен ден за љубов.

Болки во грлото.

Јарец

Максимално сте посветени на заработката.

Сакате сигурност и сакате заеднички живот со саканата личност. Ве очекуваат добри промени.

Зголемен апетит.

Водолија

Сметате дека околностите во кои се наоѓате не се едноставни и потребно ви е време да ги решите проблемите.

Се занимавате со преиспитување на своите емоции кои стануваат променливи. Веќе не го гледате партнерот со исти очи.

Бидете умерени во исхраната.

Риби

Во текот на денешниот ден нема да имате поголеми проблеми на полето на работата. Можете да очекувате мирна атмосфера.

Не кажувајте работи за кои можете да се каете.

Поработете на вашата кондиција.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија5 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија10 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија10 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг10 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин11 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет11 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили11 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин11 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин11 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин12 часа

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

НАЈЧИТАНИ