Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (31.7) Вторник

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Работа – Имате можност за соработка со личност од странство. Тоа е одлична можност да ги решите проблемите на полето на финансиите.

Љубов –Љубовта ви делува тешка, но ова што моментално ви се случува е кармичка приказна за нешто што ви следува.

Здравје – Водите здрав живот.        

Бик

Работа – Не сте сами на ова поле и иако би сакале да е така, сепак не можете да давате наредби. Имате одлична соработка со една одговорна Девица.   

Љубов – Ако сте сами, не очајувајте. Доаѓаат промени.

Здравје – Внесувајте повеќе течности.           

Близнаци

Работа –  Не сакате да избрзувате со одлуките.  Ве очекува одличен работен ден.    

Љубов – Си замислувате дека партнерот ви е неверен. Морате да разговарате отворено за тоа.    

Здравје – Имате силни емоции, а со тоа и стрес.

Рак

Работа – Имате силна смисла за бизнис, а тоа ќе го забележи и една вистинска личност. Очекувајте повик денеска.  

Љубов – Премногу сте интиутивни и можеби имате право. Се чувствувате дека сте подготвени за промени.     

Здравје – Ве мачат кошмари.    

Лав

Работа – Сакате нешто конкретно да ви се случи на полето на работата. Отворете се кон другите.      

Љубов – Размислувате на повеќе личности и тоа ве мачи.     

Здравје – Тахикардија.       

Девица

Работа  – Не котирате лошо на работа, ама не треба и да се правите многу паметни. Денеска ќе се одморите од работата.  

Љубов – Ако чувствувате нетрпеливост поради личноста која ја имате покрај себе, тоа е оправдано. Може да дојде до раскин на врската.

Здравје – Проблеми со стомакот и желудникот.         

Вага

Работа – Немате намера да се докажувате. Имајте на ум дека сепак е неопходно работите да ги поставите на свое место.       

Љубов – Некои работи и ги покажавте на саканата личност и не сакате да се повторувате. Сега се тие на тест.         

Здравје – Силен стрес.     

Шкорпија

Работа – Имате доволно време да ја завршите во работата и во тоа ќе успеете. Бидете отворени и на патот кон личниот успех.     

Љубов – Пробувате да се поставите доволно паметно кога станува збор за врската во која сте. Имајте на ум дека мора да сте рационални.            

Здравје – Пробајте да се опуштите.  

Стрелец                 

Работа – Доколку увидовте дека работите не одат според планот, не очајувајте. Имате одлична стратегија за решавање на моменталните проблеми.          

Љубов – Треба да донесете важни одлуки на ова поле.        

Здравје – Проблеми со холестеролот.      

Јарец

Работа – Не сте лошо поставени, но по природа сакате да давате наредби и да ги држите работите под контрола.   

Љубов –  Имате јасен став кога станува збор за личноста која ве сака безусловно. Заљубени сте.  

Здравје – Внесувајте повеќе витамин Ц.     

Водолија

Работа  – Имате класична работа, но премногу сте свои за таков вид на работа. Бидете сконцентрирани на оние сегменти кои треба да ги поправите.  

Љубов –  Мислите на некоја личност веќе долго време и добро би било да направите нешто во однос на тоа.    

Здравје – Не можете да го избегнете стресот.  

Риби

Работа – Работата ви дава огромна слобода кога станува збор за вашите желби. Не сакате да се занимавате со ситници овој пат. Сметате дека заслужувате многу повеќе на полето на финансиите.     

Љубов – Ако сте во брак, ова поле ви носи голема среќа овој период. Ако сте сами, потрудете се да се отворите кон другите, не се плашете од љубовта.     

Здравје – Спортувајте.     

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најновите студии говорат дека луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност против Ковид-19 вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да бидат заразени со Ковид-19, бидејќи многу помалку ги допираат нивните очи, покажува студија од Индија

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да заболат од гушавост, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

„Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час и очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи“, се вели во студијата.

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помала веројатност да заболат од колевид отколку оние кои не носат.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Ethereum е втора најважна крипто валута: Вреди мизерно во споредба со bitcoin. Сепак, има ли потенцијал?

Avatar

Објавено пред

на

Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно

Крипто-валутите го зазедоа светот во последно време и прашање е на моментот кога тие ќе станат масовно и еднакво платежно средство. Сепак, сите тие не уживаат ист статус, што е логично.

Биткоинот, кој во моментов вреди околу 51.600 долари, се искачи, што е скоро историски рекорд. Следат ethereum, ripple XRP, litecoin, NEO и IOTA, како и други популарни криптовалути.

Сепак, тоа не значи дека тие се близу до биткоинот. Покрај тоа, ќе им треба многу време и доверба од инвеститорите, со цел нивната вредност повеќе или помалку да се совпадне со познатата дигитална паричка.
Поточно, ethereum, кој е втор по популарност, сега вреди „само“ 1.900 долари, што е мизерно во споредба со биткоинот. Сепак, има ли потенцијал?

Зад него е канадско-рускиот програмер Vitalik Buterin (27), кој го основаше во 2015 година. Собра 150 милиони УСД и овој проект стана најуспешниот деловен потфат во историјата.

Точно е дека ethereum се заснова на технологијата на биткоин, но тоа е многу повеќе од ривал. Може да има многу поголема вредност, бидејќи сигурно има потенцијал: подразбира сеопфатна мрежа – Интернет прелистувач, програмски јазик и систем на плаќање.

Значи, мудро е дизајниран, така што е различен, т.е. дека инвеститорите имаат причина да размислат за тоа. Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно. Покрај тоа, оваа криптовалута се истакнува во следново:
Тој нуди алатки за развој на децентрализирани апликации и работи на принцип на паметни договори, и што значи тоа? Тоа е цела постапка, насочена кон безбедно спроведување на одреден договор или збир на правила.

Клучни придобивки?

Постојат два начина да се дојде до тоа: првиот метод е рударство, а вториот начин е купување преку Интернет.

Бидејќи нејзиното средно име е „децентрализација“, оваа монета има забрзан почеток и развој. Главната предност е тоа што ви овозможува директно да профитирате од користењето на мрежата.

Покрај тоа, можете да го користите за целите на водење на децентрализирани социјални мрежи, кои наградуваат добра содржина со пари, а во исто време не можат да бидат цензурирани.

Некои корисници се фокусираат на алатките за креирање апликации, а она што исто така поставува ethereum на пазарот е високото ниво на транспарентност на производот. Оваа криптовалута функционира и како продавница за апликации.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

КичевоПред 7 часа

(ВИДЕО) ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење

ОУ „Кузман Јосифоски – Питу“ – Кичево денес одбележа 60 години од своето постоење. Поради пандемијата со COVID-19 одбележувањето помина...

МакедонијаПред 10 часа

Коронавирус не запира, денес 582 нови случаи, починале 13 лица

Во последните 24 часа се направени 2.972 тестирања, а регистрирани се 582 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп...

КичевоПред 12 часа

Кучиња скитници нападнале две малолетни внучиња и баба од Кичево

Портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски ја информира јавноста дека вчера на ден 24.02.2021 година, А.М.(42) од Кичево, во полициската...

МакедонијаПред 16 часа

Утре времен прекин на сообраќај према Охрид, поради минирање

Од АМСМ известуваат дека на ден 26.02.2021 (петок) утре, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека –...

Временска прогнозаПред 16 часа

Стабилно и суво време, во недела најава за засилен ветер и пад на температурите, ова се деталите..

Продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време, повремено со мала локална облачност. До сабота температурите на воздухот ќе бидат...

ГејмингПред 1 ден

Денес по наше време доаѓа „Call of Duty“: Modern Warfare – Сезона 2

Играта која моментално е #trending во светски рамки денес ја започнува втората сезона. Овој Battle Pass нуди нацрти за оружје,...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 25 февруари

1570 година – Папата Пиус V ја екскомуницира англиската кралица Елизабета Прва за нејзината поддршка на протестантизмот и англиканската црква....

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп -[ 25.02 ]- четврток

ОВЕН Без сомнение, Овни, сте дале се од себе во работата во последните неколку недели. Како што се приближуваат вашите...

ТехнологијаПред 1 ден

И „Google Maps“ ќе биде со нов интерфејс на „Темен режим“

Корисниците на Google Maps и Android Auto наскоро може да очекуваат нови корисни опции, за почеток, „Гугл мапс“ за Андроид...

НАЈЧИТАНИ