Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп | Недела | 05.08

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Работа – Не претерувајте со емоциите, сепак станува збор за работа а не лични односи со колегите.

Љубов –Сослушајте ја другата страна. Сакаат да ви покажат дека потребна е одредена корекција во вашиот однос.   

Здравје – Потребна ви е енергија.         

Бик

Работа – Ако правите планови за промена на работата, сега е совршено време за тоа.      

Љубов – Поддршката која ја имате од страна на партнерот е вистинска реткост, но се чини како да не сте заинтересирани за тоа.   

Здравје – Можна е настинка.             

Близнаци

Работа –  Поставивте одлични услови за работа и не се откажувате од моменталното решение за да успеете. Вашиот ентузијазам е следен и од останатите членови на тимот.       

Љубов – Кога станува збор за летните заведувања, морате да си признаете себеси дека сте одлични во тоа. Немате предрасуди.       

Здравје – Добро.   

Рак

Работа – Морате подобро да се снајдете во однос на работата. Не сте сами во приказната, побарајте совети и помош.     

Љубов – Полето на емоции е позитивно. Исполнети се вашите очекувања во целост.       

Здравје – Солидно.  

Лав

Работа – Не си ја отежнувајте моменталната позиција со непотребни коментари. Ќе имате подобар третман доколку воспоставите соработка со колегите.         

Љубов – Ако сте во врска или ви се допаѓа личност родена во знакот Рак, морате да водите сметка за можните конфликти. Не дозволувајте да се упропастат нештата.  

Здравје – Поволен ден за физичка активност.  

Девица

Работа  – Поволна положба на работа е нешто што вие секогаш го посакувате. Моментално ја имате таа можност, искористете ја.     

Љубов – И се допаѓате на една Вага, но или не го приметувате тоа или не сакате да го забележите. Имате поволни аспекти за убави работи на ова поле.    

Здравје – Главоболка.            

Вага

Работа – Денес ќе работите понапорно од вообичаено. Бидете подготвени на нови предизвици кои не можете да ги избегнете некое време.

Љубов – Ако сте во брак, очекувајте поголем стрес.            

Здравје – Покачен холестерол.       

Шкорпија

Работа – Полето на странство е отворено денеска. Пробајте да добиете добра понуда.        

Љубов – Не се трудете да се врзете за еден Лав. Таа личност не ви одговара.               

Здравје – Стрес.     

Стрелец                 

Работа – Не се согласувајте на сите нешта кои ви се понудени пред да ги проверите добро. Ветувањата од страна на еден Рак паѓаат во вода.   

Љубов – Не сте свесни за некои детали од вашиот емоционален живот. Денеска ќе имате интензивни чувства за некоја личност.           

Здравје – Тахикардија.        

Јарец

Работа  –  Постојано размислувате за работата и сакате слава преку ноќ. Не покажувајте нетрпеливост онаму кадешто не е потребна.

Љубов –  Се чувствувате како постојано да се борите за контролата во љубовта. Што сакате да докажете?    

Здравје – Нервоза.       

Водолија

Работа   – Не морате да се борите за нешто повеќе, колку што од вас се бара борба за конкретни работи. Ве очекуваат промени.  

Љубов –  Ако сте во подолга врска, не дозволувајте да влегувате во конфликт без потреба.  

Здравје – Активирајте се.  

Риби

Работа – Постојано внесувате новини во работата. Ќе бидете поттикнати од волјата да успеете.  

Љубов – Не ги отежнувајте работите за вас и партнерот. Чудни се околностите во кои функционирате, но потребно е трпение.        

Здравје – Психички проблеми.  

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најновите студии говорат дека луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност против Ковид-19 вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да бидат заразени со Ковид-19, бидејќи многу помалку ги допираат нивните очи, покажува студија од Индија

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да заболат од гушавост, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

„Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час и очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи“, се вели во студијата.

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помала веројатност да заболат од колевид отколку оние кои не носат.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Ethereum е втора најважна крипто валута: Вреди мизерно во споредба со bitcoin. Сепак, има ли потенцијал?

Avatar

Објавено пред

на

Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно

Крипто-валутите го зазедоа светот во последно време и прашање е на моментот кога тие ќе станат масовно и еднакво платежно средство. Сепак, сите тие не уживаат ист статус, што е логично.

Биткоинот, кој во моментов вреди околу 51.600 долари, се искачи, што е скоро историски рекорд. Следат ethereum, ripple XRP, litecoin, NEO и IOTA, како и други популарни криптовалути.

Сепак, тоа не значи дека тие се близу до биткоинот. Покрај тоа, ќе им треба многу време и доверба од инвеститорите, со цел нивната вредност повеќе или помалку да се совпадне со познатата дигитална паричка.
Поточно, ethereum, кој е втор по популарност, сега вреди „само“ 1.900 долари, што е мизерно во споредба со биткоинот. Сепак, има ли потенцијал?

Зад него е канадско-рускиот програмер Vitalik Buterin (27), кој го основаше во 2015 година. Собра 150 милиони УСД и овој проект стана најуспешниот деловен потфат во историјата.

Точно е дека ethereum се заснова на технологијата на биткоин, но тоа е многу повеќе од ривал. Може да има многу поголема вредност, бидејќи сигурно има потенцијал: подразбира сеопфатна мрежа – Интернет прелистувач, програмски јазик и систем на плаќање.

Значи, мудро е дизајниран, така што е различен, т.е. дека инвеститорите имаат причина да размислат за тоа. Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно. Покрај тоа, оваа криптовалута се истакнува во следново:
Тој нуди алатки за развој на децентрализирани апликации и работи на принцип на паметни договори, и што значи тоа? Тоа е цела постапка, насочена кон безбедно спроведување на одреден договор или збир на правила.

Клучни придобивки?

Постојат два начина да се дојде до тоа: првиот метод е рударство, а вториот начин е купување преку Интернет.

Бидејќи нејзиното средно име е „децентрализација“, оваа монета има забрзан почеток и развој. Главната предност е тоа што ви овозможува директно да профитирате од користењето на мрежата.

Покрај тоа, можете да го користите за целите на водење на децентрализирани социјални мрежи, кои наградуваат добра содржина со пари, а во исто време не можат да бидат цензурирани.

Некои корисници се фокусираат на алатките за креирање апликации, а она што исто така поставува ethereum на пазарот е високото ниво на транспарентност на производот. Оваа криптовалута функционира и како продавница за апликации.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 1 час

На денешен ден – 2 март

1824 година – Роден е чешки композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана (Бедрич), чие дело е успешна синтеза на фолклорот...

МакедонијаПред 3 часа

Хороскоп за денес (02.03) вторник

ОВЕН Зафатениот Овен овој месец го очекува исполнување на целите со саканата личност. Ова значи дека овој месец ќе бидете...

Здравје и убавинаПред 8 часа

Започнува сезоната на алергии, полен, реакции и инфекции, овие информации треба да ги знаат тие кои страдаат

Веќе влеговме во периодот на почеток од сезоната на алергии, што предизвикува многу тешкотии кај луѓето кои страдаат од тоа,...

МакедонијаПред 10 часа

Денес повеќе оздравени од новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 99 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 11 часа

Месечна временска прогноза – Снегот сеуште неизвесен, март месец може вистински да не изненади

Иако климатолошката пролет започна денеска, сепак сеуште сме календарски зима. Во продолжение следува месечната временска прогноза за овој месец: Според...

СпортПред 12 часа

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп...

МакедонијаПред 12 часа

А2 Кичево-Охрид утре со времен прекин поради најавено (минирање) на Пресека

Од АМСМ известуваат дека утре на ден 02.03.2021 (вторник) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, сообраќајот ќе...

МакедонијаПред 13 часа

РКЕ одлучи од вечерва горивата да поскапат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги пертходната недела донесе одлука со која се изврши зголемување на малопродажните цени на...

Временска прогнозаПред 18 часа

Од денес започнува климатолошката пролет, потоплиот дел од годината

Од денес и официјално започнува климатолошката пролет, што значи  дека полека но сигурно одиме кон топлиот дел од годината. До...

МакедонијаПред 18 часа

Денес на пладне Регулаторна ќе донесе одлука за новите цени на горивата

Денес на пладне Регулаторната комисија за енергетика ќе ја објави одлуката за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат...

НАЈЧИТАНИ