Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (Четврток) 06.12.2018

Објавено пред

на

 

Овен

Можни се недоразбирања во работното окружување, особено со вашите надредени.

Саканата личност се труди околу вас, но вие не сакате да и дадете доволно внимание.

Внимавајте на бубрезите.

Бик

Работите прекувремено. Имате многу обврски.

Запаѓате во монотонија во љубовта и сите работи ви стануваат досадни. Сакате промени.

Проверете ја крвната слика.

Близнаци

Иако ви изгледа дека работите одат добро, ќе се покаете кога ќе сфатите дека погрешно сте процениле.

Пред вас се нови, возбудливи авантури во кои ќе уживате. Не сте за сериозна врска во овој период.

Внимавајте на крвниот притисок.

Рак

Ако се занимавате со приватен бизнис, можно е работите да не одат според очекуваното.

Се сомневате во своите емоции и често се преиспитувате дали сте донеле погрешна одлука.

Можни се проблеми со стомакот.

Лав

Ве очекува професионално патување, каде ќе постигнете голем успех.

Ново познанство во вас буди желба за љубовни промени.

Внимавајте на синусите.

Девица

Доаѓате до помала заработувачка и не сте задоволни бидејќи очекувате повеќе пари.

Имате впечаток дека врската не ви е стабилна и лесно може да дојде до прекин.

Можни се проблеми со штитната жлезда.

Вага

Можен е пад на концентрацијата денес. Лесно ќе правите грешки кои подоцна не можат да се исправат.

Склони сте кон кавги со саканата личност и денешниот ден едноставно не е поволен за љубов.

Ве мачи вртоглавица.

Шкорпија

Имате идеи, но немате голема можност да ги реализирате.

Ви се допаѓа една страствена личност и наскоро ќе имате шанса да се зближите со неа.

Внимавајте на циркулацијата.

Стрелец

Не сте сигурни во своите одлуки и сега се предомислувате. Склони сте кон грешки.

Ве очекува опуштена комуникација со личноста која ви се допаѓа. Ако направите прв чекор, ќе дојде до врска.

Добро се чувствувате.

Јарец

Ве очекува напредок. Ќе бидете задоволни со новите околности и промени на полето на работата.

Иако ви делува дека партнерот се одалечува од вас, денеска ќе ви покаже дека сте му важни.

Забите се чувствителни.

Водолија

Се менуваат околностите во вашето окружување и сега се чувствувате несигурно. Можно е да ве очекуваат нови изненадувања.

Ви годи слободата која ја имате и не сте подготвени за сериозна врска.

Добро се чувствувате.

Риби

Можни се помали проблеми во комуникацијата со соработниите кои имаат нешто против вас. Окружувањето не ви е наклонето.

Имате конфликти со саканата личност и нема да ви биде лесно да се смирите.

Коските ви се чувствителни.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 1 минута

На денешен ден: 3 декември

1694.- Во Англија беше донесен закон со кој се бара нов парламент да се избира на секои три години. 1800.-...

ХороскопПред 7 часа

Хороскоп за денес (3 декември) – петок

ОВЕН Можеби немате веќе нови идеи и тешко ви е да имате позитивни мисли кога станува збор за работата. Мора...

СпортПред 9 часа

Во месец декември закажани регионални натпревари за национален тим до 14 години, се однесуваат за најдобри фудбалери родени 2008 год

Фудбалската федерација на Македонија ги информира сите клубови дека во текот на месец декември ќе се одржат регионални селективни натпревари за...

КичевоПред 13 часа

(ВИДЕО) Се врши проценка на штетата од поплавите, околу 100 куќи биле поплавени во Кичево, најзагрозени се жителите на „Прилепска“

Околу 100 објекти се погодени од поплавите кои се случија во понеделникот во Кичево. Најпогодена населба е „Прилепска“ која се...

МакедонијаПред 14 часа

Денеска 333 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 154...

МагазинПред 18 часа

Мета ја укина забраната за рекламирање криптовалути

Мета ја напушта својата долгогодишна (ако не и апсолутна) забрана за рекламирање на криптовалути. Според CNBC, Мета ја заврши својата...

МагазинПред 18 часа

Камерата на вашиот следен телефон со Android може секогаш да биде вклучена

Никој не сака да става селотејп на предната камера на својот паметен телефон, но доколку оваа функција стане норма, тоа...

СветПред 18 часа

Шокантно откритие: Што кријат внатрешните извештаи на ЦИА

Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) има докази дека најмалку 10 нејзини вработени биле вмешани во злосторства поврзани со сексуална експлоатација...

СветПред 18 часа

Обединетото Кралство го одобри GSK лекот против Ковид-19

Британската агенција за лекови денеска објави дека го одобрила третманот на GlaxoSmithKline (GSK) против Ковид-19. Сотровимаб базиран на моноклонални антитела...

МакедонијаПред 19 часа

Пронајдени нерегуларности кај кичевски возила и автобус, детали за вчерашната акциска за јавен превоз

На 01.12.2021 на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени сообраќајни контроли  на автобуси и други моторни возила што вршат...

НАЈЧИТАНИ