Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп | 06.05 Понеделник

Објавено пред

на

ОВЕН

Може да очекувате дека денес ќе слушнеете некои информации кои ќе ви бидат од големо значење за деловните одлуки во иднина. Подготвени сте на партнерот да му покажетее што мислите за него. Можни се проблеми со желудникот.

БИК

Успеавте да ги надминете деловните проблеми од минатото и се чувствувате добро бидејќи повторно  верувате во себе. Може да очекувате интересна комуникација со личноста која ви се допаѓа. Убаво се чувствувате со неа. Намалете го внесувањето на масна храна.

БЛИЗНАЦИ

Пред вас е генерално поволен ден, во кој би требало да ги остварите сите цели кои сте ги зацртале. Многу е важно да и дадете до знаење на саканата личност какви се вашите очекувања од врската во која се наоѓате. Болки во грбот.

РАК

Избегнувајте било каков вид на ризик на деловно поле, а немојте ниту да позајмувате пари сега бдејќи ова е лош период за вас во тој поглед. Можеби постојат некои работи кои не можете да му ги простите на партнерот колку и да се трудите. Проблеми со црниот дроб.

ЛАВ

Доколку се занимавате со приватен бизнис пред вас е поволен ден. Ќе имате среќа со финансиите. Може да се каже дека односот со саканата личност не е онаков каков што посакувавте да биде. Проблеми со варење.

ДЕВИЦА

Не ви е лесно да ги покажете сите свои таленти бидејќи имате недостаток на самодоверба. Вредите повеќе отколку што мислите. Можни се мали недоразбирања со партнерот. Очекувајте прилично напнат ден. Водете сметка за зглобовите.

ВАГА

Пред вас се наоѓаат околности кои ви ви отежнуваат и нема да ви биде едноставно да се снајдете и да донесете вистинска одлука. Имате впечаток дека саканата личност ја нема истата доза на емоции кон вас. Можни се проблеми со кичмата.

ШКОРПИЈА

Пред вас е поволен ден на работно поле. Може да се надевате на остварување на целите. Ќе добиете и некои убави вести. Емотивно сте сосема сигурни во своите емоции и ќе направите сѐ за да го задржите партнерот. Одлично се чувствувате.

СТРЕЛЕЦ

Можни се мали препреки на роботно поле. Пред вас е период во кој ќе се преиспитувате. Вашата љубомора го оптеретува партнерот кој почнува полека да ве избегнува поради тоа. Хронични проблеми.

ЈАРЕЦ

Можни се кочници и проблеми на работно поле. Доколку планирате некои важни разговори, одложете ги за друг ден. Имате впечаток дека партнерот сака да раскинете или дека се оддалечува од вас. Внимавајте на бубрезите.

ВОДОЛИЈА

Ве очекува поволен ден за решавање на деловни проблеми. Максимално посветете се на остварувањето на вашите цели. Имате добар однос со саканата личност која ви покажува дека секогаш ќе биде тука за вас. Немате проблеми со здравјето.

РИБИ

Иако сте загрижени, работите на деловно поле ќе се одвиваат во најдобар ред. Работете на тоа да заземате малку попозитивен став. Ви се враќа некоја стара љубов. Обновувате комуникација со личност која некогаш сте ја сакале. Пад на имунитетот.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 51 минута

Коронавирус денеска, вкупно 557 новозаболени, починале 28 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.885 тестирање, а регистрирани се 557 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 268...

СпортПред 5 часа

Македонската репрезентација до 17 години поразена од Србија, додека повозрасните одиграа нерешено со Унгарија

Репрезентацијата на Македонија до 18 години и на вториот контролен натпревар против Унгарија во Ѓер одигра нерешено 2:2. Двете селекции...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (16 септември)

1380.- Умре францускиот крал Шарл V Мудриот. Тој се качи на престолот во 1360 година, а во Стогодишната војна успеа...

ХороскопПред 21 час

Денешен Хороскоп (16 септември) четврток

ОВЕН Не се потценувајте, туку поставете си цели што е потешко да се постигнат, бидејќи само тогаш ќе бидете целосно...

СпортПред 21 час

Кај македонските фудбалски репрезентативци до 17 години владее позитивна енергија пред мечот со Србија

Македонската репрезентација до 17 години предводена од селекторот Тони Јакимовски денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски” се подготвуваше за утрешниот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес нови 617 заразени од Ковид-19, починале 32 лица – најмладите во билансот се од Кичево и Македонски Брод

Во последните 24 часа се направени 4.621 тестирање, а регистрирани се 617 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 314...

СпортПред 1 ден

Андонова: Не очекуваат два тешки натпревари. Шансата ќе ја бараме против селекцијата на Австрија

Женската А репрезентација на Македонија денеска го одработи последниот тренинг пред заминувањето за Англија за воведниот меч од квалификациите за...

БалканПред 1 ден

Тлото во Албанија не мирува, нов земјотрес регистриран предмалку, истиот се почувствувал и во Црна Гора

Умерен земјотрес беше почувствуван денеска во 14:27 часот во Албанија и Црна Гора. Црногорскиот Сеизмолошки оддел го регистрираше епицентарот на...

МагазинПред 1 ден

Gmail наскоро ќе може да остварува говорни и видео повици

Новото ажурирање на Gmail значи дека корисниците наскоро ќе можат да поканат пријатели и колеги, бидејќи Google сака да ја...

МагазинПред 1 ден

Биткоин утрово: Продолжи благиот раст

Во изминатите 24 часа, комплетниот пазар за дигитални производи се зголеми во вредност од 3,1 проценти. Биткоинот, најпознатата криптовалута во...

НАЈЧИТАНИ