Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (6.8) Понеделник

Објавено пред

на

Овен
Ве очекуваат различни компликации, но тоа не треба да влијае на вашето расположение и на професионалната концентрација. Оставете ги напорните преговорите или обврските кои ве прават премногу уморни.
Чувајте ја позитивната ориентација и убави мисли за лицето кое искрено ве поддржува. Важно е да чувствувате задоволство и емоционално прифаќање во нечие општество.
Можна главоболка.

Бик
Ако некој ве убедува на бизнис предизвик или заедничка авантура, добро размислете за можните последици. Некој може да ги рзоткрие вашите тајни планови и затоа немојте да бидете наивни или избрзани.
Во вашите љубовни очекувања, одите еден чекор понапред од вашиот партнер. Вашата нестрпеливост изгледа збунувачка за саканото лице.
Добро се чувствувате.

Близнаци
Обрнете внимание на различни информации за бизнис сцената за да остварите проширен успех или парична добивка. Немојте да бидете премногу ситничави и премногу да барате од блиските соработници.
Уживајте во разновидните и убави работи што го збогатуваат вашето животно искуство. Покажете великодушност кон вашето семејство и блиска личност.
Хронични тегоби.

Рак
Не ви се допаѓа нечија улога или однесување во деловните преговори.Сепак, не дозволувајте некој од вашите соработници да ве поттикнува да бидете со ниски страст или желба за конкурентна улога. Бидете мудри и воздржани.
Постојат одредени ситуации кои треба да се избегнуваат, бидејќи емоционално ривалството секогаш остава и различни последици.
Важно е да се опуштите.

Лав
Доколку бидете доволно информирани за соработниците,ве очекуваат позитивни резултати. Покажете на околината дека имате различни способности и дека вашата улога е речиси незаменлива.
Важно е да оставите забележлив впечаток и за вас да се разговара во некој привлечен контекст. Користете го вашиот шарм и одговорете на љубовната порака.
Добро се чувствувате.

Девица
Ве очекуваат неколку интересни состаноци. Обрнете внимание на вашиот стил на изразување или на впечатокот што го оставате во друштво на соработници. Направете сè што ви е потребно за да поврзете убаво и пријатно со практични и корисни.
Сканото лице понекогаш има големи барања, но вие успевате да ги исполните.Имајте доволно фнтзија и осмислте интересна забава за двајца.
Земајте витамини.

Терезија
Имате амбициозни планови и постојано се обидувате сами да ги остварите вашите цели. Сепак, вашиот успех зависи од нечие влијание. Нема причина да се однесувате премногу наметливо во друштво на соработниците.
Влегувањето во некоја забранета зона или ненадеејна желба за љубовна авантура може да ве разочара.
Добро се чувствувате.

Скорпија
На средбата со соработниците, обрнете внимание на разни детали или на некои скриени пораки. Соберете ги сите потребни информации и размислете како треба да ги наметнете вашите ставови.
Во односот со саканото лице подобро е да се избегне конфронтација или натпреварувачки улоги кои ќе ве доведат до лошо решение.
Алергии.

Стрелец
Сè на деловната сцена има свој животен век, но вие упорно инсистирате на работите кои одамна се надминати.Во средбата со соработниците бадијала се обидувате да промените нечие мислење или однесување.
Саканото лице се обидува да ве остави во убедувањето дека сè е во најдобар ред. Но, вие претчувствувате нов проблем.
Добро се чувствувате.

Јарец
Благодарение на добрите проценки, очекувате успех во областа на комуникацијата или во деловни преговори. Делувате организирано во секој поглед и ќе можете да ги наметнете вашите високи критериуми на соработниците.
Ви се допаѓа она што е недостижно или личноста до која не допира вашиот глас. За среќа, секогаш постои добра замена. Бидете доволно дискретен.
Проблеми со зглобовите.

Водолија
Не вреди да се изложите себеси на голем ментален напор или да се спротивставувате на лице кое ужива добар глас и шири деловно влијание. Подобро е да се избегнат сомнителни деловни договори.
Топла емоции секогаш делуваат лековито и затоа задржете го вашето внимание на сакана личност. Планирајте некоја забава.
Не сте во кондиција.

Риби
Некој директно ви кажува дека сè има своја цена или да не очекувате премногу од новите бизнис-преговори. Ви претстојат помала загуба што Лицето што ве прифаќа со искрени симпатии има позитивно влијание на вашето расположение и на нови одлуки.
Нагласена нервоза.

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија10 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника11 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт11 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили13 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин14 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин14 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет14 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин14 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ