Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп (07.05) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН

Обидете се да ја избегнете неодлучноста во преземањето нови работни акции бидејќи тоа би можело да ви донесе некои нови проблеми на ова поле. Енергични сте и ви одговара да бидете во движење, да флертувате. Внимавајте на килограмите.

БИК

Ве очекуваат нагли промени на работно поле и некои настани кои не сте ги очекувале. Љубомората би можела да почне да ви претставува голем проблем во однос на саканата личност денес. Проверете ги бубрезите.

БЛИЗНАЦИ
Постепено може да ги остварите своите работни цели и да добиете поддршка од личност која ви е на некој начин важна. Доколку сте во врска, со саканата личност ќе остварите уште поблизок и поинтимен однос. Се чувствувате одлично.

РАК

Одлучивте да се посветите на обврските и да завршите некоја работа која долго време чека на вас. Полека доаѓате до кризни моменти со саканата личност. Можеби во вашиот брак наскоро ќе наидете на одредени проблеми. Помали проблеми со крвната слика.

ЛАВ

Ве очекуваат некои промени на работното место кои ќе мора да ги прифатите иако не сте ги барале. Ново познанство кое е пред вас може да биде значајно за вашата емотивна иднина. Внимавајте на желудникот.

ДЕВИЦА

Доколку сте се занимавале со приватен бизнис сега е време да размислите за некои промени кои се неопходни. Ве очекува почеток на врска со личност со која од самиот почеток ќе почувствувате силна и фатална страст. Можни се проблеми со срцети.

ВАГА

Чувајте се од непријателите и неискрените луѓе од вашето работно опкружување. Можеби ќе имате повеќе проблеми отколку што очекувате. Не сте задоволни со односот кој го остварувате со саканата личност. Проблеми со дишните патишта.

ШКОРПИЈА

Можеби ќе имате поголеми трошоци кои ќе го пореметат вашето расположение на некој начин. Не сте фокусирани на односот со партнерот. Саканата личност се сомнева дека криете нешто од неа. Здравјето е во најдобар ред.

СТРЕЛЕЦ

Ве очекува поволен ден, особено ако постојат некои работни проблеми кои требало да ги решите во минатото. Ви се допаѓа личност која ќе ви покаже дека со вас сака еден многу позитивен однос. Намалете го внесувањето на масна храна.

ЈАРЕЦ

Подобрувањето на финансиската состојба ќе ви го подобри расположението. Може да се надевате на многу позитивни пресврти на ова поле. Имате емоции кон некој ваш пријател. Избегнувајте алкохол и опивање.

ВОДОЛИЈА

Може да очекувате дека ќе успеете да ги остварите целите поврзани со вашето работно поле. Саканата личност ќе ви ги покаже нејзините искрени емоции. Може да се надевате на позитивни околности. Водете сметка за внесувањето течности.

РИБИ

Имате многу обврски и важно ви е да се посветите на работата, сега кариерата ви е на прво место. Ве очекува шанса за ново познанство. Лесно ќе ја освоите личноста која на вас ќе остави добар впечаток. Можен е пад на имунитетот.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 9 часа

На денешен ден (24 септември)

768.- Почина францускиот крал Пепин III Мали (Пепин ле Бреф), првиот монарх од династијата Каролингија. За време на неговото владеење...

ХороскопПред 12 часа

Хороскоп за денес -[ 24 септември ]- петок

ОВЕН Оваа недела ќе се случи емоционален климакс со влегувањето на месечината во вашиот знак, време е да се посветите...

МакедонијаПред 17 часа

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и најпопуларните ТВ серии. Погледнете ги следните најдобри ТВ понуди

Со Тотал ТВ секогаш си до најдобрите филмски содржини и до најпопуларните ТВ серии. Не пропштај и одбери го твојот...

МагазинПред 20 часа

Европската комисија предлага единствен полнач за сите електронски уреди

Европската комисија (ЕК) предложи USB-C да биде заеднички порт за сите електронски уреди. Денешниот предлог предвидува USB-C да стане стандардeн...

СпортПред 21 час

Женска репрезентација на Македонија до 17: На турнир во Естонија

Женската репрезентација на Македонија до 17 години денеска на тренинг центарот „Петар Милошевски”, ги започна подготовките за квалификацискиот турнир што...

ГејмингПред 23 часа

Nvidia објавува драјвери за Windows 11 со поддршка за DLSS за повеќе од 28 игри

Nvidia објавува нова програма која додава поддршка за DLSS (Deep Learning Super Sampling) за 28 игри, а сега е сертифицирана...

СветПред 23 часа

Соединетите држави одобрија трета доза Pfizer-Biontek за стари лица и лица во ризик

Соединетите Американски Држави (САД) ја одобрија третата доза на вакцина Pfizer-Biontek против коронавирус за лица постари од 65 години и...

СветПред 23 часа

Вакцинација против корона наскоро и за бебињата: Директор на Модерна за борба против пандемијата на корона вирусот

Во моментов тестираме вакцини кои се адаптирани за делта сојот во клинички испитувања. Тие ќе ја формираат основата на зајакнувачки...

СкопјеПред 1 ден

Поради зафати во електродистрибутивната мрежа следните скопски локации денеска ќе останат без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, денес на ден 23.09.2021 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

СпортПред 1 ден

Спировски: Тимот го победува најтешкиот и најсилниот противник. Верувам дека сме на правиот пат.

Македонскиот репрезентативен фудбал по завршувањето на Европското првенство 2020. отвора нова страница во својата историја. Под водство на новиот селектор...

НАЈЧИТАНИ