Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп | 08.01 Вторник

Објавено пред

на

Овен

Неповолен ден за работа за Овните. Пробајте да ги избегнете важните обврски и да се занимавате само со рутинските работи.

Ќе имате многу интересна средба со личност која ви се допаѓала порано.

Здравјето е добро.

Бик

Не покажувајте дека не сте сигурни во тоа што го кажувате и планирате. Важно е да покажете самодоверба.

Паралелните љубовни врски не се за вас.

Ве мачи несоница.

Близнаци

Чекате да чуете вести за некоја работа во која сте вложиле многу енергија. Пред вас е малку успорен ден на полето на работата.

Можни се недоразбирања меѓу вас и саканата личност.

Добра состојба на полето на здравјето.

Рак

Важно е да имате трпение за да можете чекор по чекор да го постигнете планираното.

Можно е да дојде до одалечување меѓу вам и саканата личност.

Ве мачат хронични проблеми.

Лав

Задоволни сте со соработката со колегите. Денеска ќе имате огромна поддршка од нив.

Сомничави сте во љубовта и сметате дека саканата личност не е искрена кон вас.

Проблеми со забите.

Девица

Можно е да се борите за опстанок кога станува збор за работата. Наскоро ќе дојде до промени.

Размислувате за заеднички живот со партнерот. Сметате дека сте подготвени за тој чекор.

Проблеми со хормоните.

Вага

Ако сте сконцентрирани на работата, можете да постигнете многу.

Ви следи зближување со личност која ви се допаѓа веќе подолго време.

Избегнувајте ги пороците.

Шкорпија

Ако не сте доволно свртени кон работата, можете да пропуштите важни моменти на ова поле.

Брзоплето донесувате одлули. Некогаш не сте ни свесни колку можете да ја повредите другата личност.

Одмарајте.

Стрелец

Не се мешајте во туѓите одлуки и потрудете се денес да си ја гледате својата работа.

Потрудете се да стекнете доволно доверба во односот со саканата личност.

Здравјето е добро.

Јарец

Пред вас е добар период кога станува збор за работата, не би требало да се јават проблеми.

Можен е почеток на нова врска, која би можела да потрае подолго и да доведе до заедница или брак.

Поволен период за почеток на диета.

Водолија

Доаѓаат позитивни моменти на полето на работата.

Ако преземете иницијатива кон личноста која ви се допаѓа, таа ќе ја прифати врската со вас.

Проблеми со синусите.

Риби

Пред вас е позитивен период кој ви носи напредок во работата. Дајте се од себе.

Неопходно е да го промените начинот на размислување и стилот на комуникација со саканата личност.

Здравјето е добро.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 3 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 3 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 15 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (17 октомври)

1797.- Во италијанското село Кампоформио кај Удине, потпишан мировен договор меѓу Австрија и Франција, со што се укина Венецијанската република....

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (17 октомври) недела

ОВЕН Нема да направите грешка доколку строго се придржувате до работата и обврските викендов. Ако одлучите да ја помешате работата...

НАЈЧИТАНИ