Следете не

Занимливости

Викенд Хороскоп | 08.06 Сабота

Објавено пред

на

ОВЕН

Пред вас е поволен период доколку имате во план некои нови потези на работно поле. Имате проблеми со саканата личност бидејќи не и верувате доволно. Вашиот однос е многу нестабилен. Пад на имунитет.

БИК

Време е да се позанимавате со односот кој го имате со шефовите. Може да очекувате период во кој ќе имате некои компликации. Односот со саканата личност не е добар и имате чувстви дека доаѓа до заладување. Проблеми со бубрезите.

БЛИЗНАЦИ
Преоптеретени сте со обврските кои ви стојат над глава. Имате чувство дека сите важни обврски ви се доверени вам. Се чувствувате отфрлено или не поминувате доволно време со саканата личност. Проверете ја крвната слика.

РАК

Ќе ви се укаже можност за напредување на работното место каде што се наоѓате моментално. Судбината ќе биде на ваша страна. Нагло ќе дојде до проблеми и пореметувања во односот со саканата личност. Постојат многу несогласувања помеѓу вас. Зголемен притисок.

ЛАВ

Доколку се занимавате со приватен бизнис, може да очекувате поволен викенд за некои нови одлуки. Ве очекува нова врска, кога најмалку ќе се надевате. Ќе се споите под необични околности. Проблеми со варење.

ДЕВИЦА

Ве очекува кратко патување или можност да склопите нова соработка која ќе ви значи многу подоцна. Комуникацијата со партнерот е солидна, задоволни сте со текот на вашата врска и добро се чувствувате. Проблеми со дишните патишта.

ВАГА

Во некои ситуации се чувствувате како да не можете да напредувате бидејќи некоја личност ненамерно ве кочи во тоа. Постои дистанца меѓу вас и партнерот. Не се чувствувате баш најдобро поради тоа. Не се напрегајте.

ШКОРПИЈА

Ве очекува период на промени, ако веќе сте имале намера да го менувате рабаотното место ќе бидете многу задоволни. Враќањето на поранешната љубов би можело на некој начин да ги поремети вашите планови на љубовно поле. Би ви годела физичка активност.

СТРЕЛЕЦ

Важно е да бидете подготвени да дадете сѐ од себе за да успеете да ги остварите промените за кои сонувате. Потребно е да бидете искрени кон партнерот ако сакате врската да се стабилизира и поправи. Добро се чувствувате.

ЈАРЕЦ

Ве очекува тежок викенд на работно поле. Нема да оди сѐ онака како што посакувате. Потрудете се на ова поле да поставите одредени граници. Пред вас е шанса да остварите подобар однос со саканата личност. Зајакнете го имунитетот.

ВОДОЛИЈА

Ве очекува поволен викенд, среќата сега е на ваша страна па може да очекувате задоволство. Ќе запознаете интересна личност која ќе ги покаже отворено симпатиите кон вас. Спортувајте!

РИБИ

Соработката со странство полека се прекинува. Време е да свртите кон некои нови работни цели. Дококу сте во врска, пред вас е многу добар викенд за искрен разговор со партнерот. Избегнувајте масна храна.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 10 минути

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 2 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 2 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 15 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 16 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 22 часа

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (18 септември)

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот...

НАЈЧИТАНИ