Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 09.01 Среда

Објавено пред

на

Овен

Можете да очекувате дека во текот на следните денови ќе успеете да ги остварите своите планови и да дојдете до напредок.

Потрудете се да создадете позитивна атмосфера за саканата личност.

Внимавајте во сообраќајот.

Бик

Постојано сте напнати и вашето расположение негативно се одразува на ситуацијата и работното окружување.

Подготвени сте максимално да и се посветите на личноста која ви значи. Потрудете се искрено да ги покажете своите чувства.

Најдете време да се наспиете.

Близнаци

Со надредените ќе успеете да остварите добра комуникација.

Размислувате за една личност која сте ја запознале неодамна па не сте сигурни како да и пријдете.

Можна е главоболка.

Рак

Внимавајте на своите трошоци.

Се двоумите и не сте сигурни која личност да ја изберете за себе. Имате 2 додворувачи и секој од нив ви е интересен на свој начин.

Проблеми со нервите.

Лав

Доаѓате до можност да остварите подобра заработка. Ве очекува одличен период за работа.

Пред вас е поволен ден за љубов.

Вкочанети сте.

Девица

Ќе имате успех на полето на работата. Генерално, пред вас е одличен период.

Не очекувајте премногу од љубовта денеска.

Мали проблеми со циркулацијата.

Вага

Ќе успеете да ги решите сите проблеми на полето на работата. Пред вас е период на позитивни решенија.

Обрнете внимание на комуникацијата со саканата личност. Можни се кавги.

Одмарајте повеќе.

Шкорпија

Ако ја прифатите новата понуда за работа, ќе успеете да дојдете до напредок на ова поле.

Ве очекуваат позитивни ситуации со личноста која ви се допаѓа. Искрено препуштете и се на љубовта.

Здравјето е одлично. Добро се чувствувате во своја кожа.

Стрелец

Многу сте нервозни и не успевате да ја прикриете несигурноста која ја имате во однос на работата.

Ако сте слободни, ве очекува ново познанство кое лесно би можело да доведе до нова врска.

Ве мачи здравјето.

Јарец

Имате исправен став за ситуацијата на работа, а денешниот ден е одличен за нови одлуки на тоа поле.

Време е на личноста која ви се допаѓа да и покажете дека сакате повеќе од пријателство.

Внимавајте на исхраната.

Водолија

Ве очекува бурен период со многу промени на полето на работата.

Успешно ќе ги надминете сите кавги со саканата личност. Љубовта победува.

Внимавајте на стомакот.

Риби

Можно е да дојде до едно служено патување кое сте го планирале.

Можно е ново љубовно познанство. Денот е прилично променлив кога станува збор за емоциите.

Мали проблеми со дишните патишта.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

АвтомобилиПред 38 секунди

На денешен ден започна да се произведува легендарнато „Фиќо“ (ВИДЕО)

На 18 октомври 1955 година, првиот од 923.487 автомобили „Застава 750“ излезе од фабричката линија на фабриката „Застава“ во Крагуевац....

МагазинПред 9 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 3 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 4 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

НАЈЧИТАНИ