Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (9 Јули) Вторник

Објавено пред

на

ОВЕН

Финансиската ситуација оди на подобро, па затоа сте задоволни. Ве очекува генерално поволен ден на ова поле. Можно е да и го привлекувате вниманието на симпатијата на некои чудни начини. Чувствителен урогенитален тракт.

БИК

Може да очекувате позитивни околности на деловно поле. Успешно ќе ги остварите сите планови. Доколку имате партнер, може да се надевате на убава атмосфера во односот со него. Поволен ден за вас и добро се чувствувате.

БЛИЗНАЦИ
Ве очекува можност да склопите бизнис кој може да биде многу значаен за вас. Потрудете се да останете доследни на своите цели. Ако сте слободни пред вас е ново познанство кое ќе биде значајно. Здарвјето оди на подобро.

РАК

Може да очекувате успешно решавање на недоразбирањата со соработниците и остварување на една генерално добра атмосфера. Ако сте слободни, подготвени сте да флертувате и да запознавате нови луѓе. Проверете го крвниот притисок.

ЛАВ

Немате доволно доверба во деловното опкружување и честопати ви се чини дека некој ви работи позади грб. Можно е партнерот да ви покажува дека не е задоволен од вашиот однос. Зголемете го внесувањето на течности.

ДЕВИЦА

Преоптеретени сте со обврските, работите само ви се нижат една на друга и тоа ви претставува голем стрес. Не сте задоволни со околностите во кои се наоѓате со саканата личност. Зголемете го внесувањето на витамини.

ВАГА

Избегнувајте започнување нови деловни проекти денес. Овој ден генерално не е поволен за било какво потпишување. Имате впечаток дека саканата личност не е искрена кон вас и дека од нејзина страна постојат некои тајни. Подложни сте на вируси.

ШКОРПИЈА

Може да очекувате дека успешно ќе ги решите правните или формалните потешкотии кои ве кочеле во претходниот период. Емотивната ситуација ви е променлива. Постои личност во која сте заљубени. Можен е стомачен вирус.

СТРЕЛЕЦ

Потрудете се да покажете иницијатива околу започнувањето деловни промени. Време е да преземете одговорност. Можно е саканата личност да покажува недоверба, па кавгите помеѓу вас се чести. Болка во грлото.

ЈАРЕЦ

На финансиско поле нема да имате прилив на пари кој го очекувате, што може да поремети некои ваши планови. Ве оекуваат сериозни промени и можност за почеток на врска која подоцна би можела да води до брак. Избегнувајте масна храна.

ВОДОЛИЈА

Проверете ги сите информации кои ќе ги добиете на ова поле денес бидејќи некои од нив може да бидат лажни или погрешни. Можеби ја идеализирате личноста која ја сакате и не ви е лесно да ја гледате реално. Проблеми со низок притисок.

РИБИ

Најдобро е да се обидете да ја вложите енергијата и времето во вашата работа. Од вашето залагање многу зависи. Може да очекувате интересна комуникација со личност која ви се допаѓа. Избегнувајте алкохол.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 4 часа

На денешен ден (28 септември)

48 п.н.е. – Гнај Помпеј Велики, еден од најголемите римски државници и воени водачи, е убиен во Египет, кој го...

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 7 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 15 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 15 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 22 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

НАЈЧИТАНИ