Следете не

Занимливости

Хороскоп за денешниот ден, проверете..

Објавено пред

на

Овен

Работа – Го зголемувате темпото на работа и правите план на активности кои ќе ви помогнат побрзо да дојдете до целта. Сакате конкретни резултати, а ова е вистинскиот пристап.   

Љубов –Во вашиот живот се враќа личност од минатото, а не знаете тоа каде може да води. Изборот е вас.

Здравје – Солидно.          

Бик

Работа – Ако увидовте дека сте згрешиле, престанете да се правдате и поправете ги работите. Сепак, време е и за одмор.       

Љубов – Постојано ги одбивате добрите шанси . Ја цените својата слобода.    

Здравје – Одмарајте.               

Близнаци

Работа –  Пробувате да ги средите работите. Парите не ви претставуваат проблем, но се соочувате со проблеми со колегите.         

Љубов –Пробајте отворено да се поставите и да го доведете својот емоционален живот во баланс. Имате некој покрај себе кој ви значи.         

Здравје – Стрес.    

Рак

Работа – Ако се занимавате со приватен бизнис, работите се мошне лошо поставени. Имате многу идеи, но треба да се одлучите за една.       

Љубов – Премногу емоционално сфаќате некои од проблемите кои ги имате. Партнерот има силен став, а тоа не ви одговара.         

Здравје – Добро.    

Лав

Работа – Не сте од оние кои не знаат што прават, но пред другите делувате дека треба да донесете силна одлука што понатаму.           

Љубов – Ви се враќа личност од минатото. Внимавајте како ќе се поставите.    

Здравје – Главоболка.    

Девица

Работа  – Имате одличен план во однос на работата. Шефовите немаат никакви примедби, а вие сте среќни за тоа.

Љубов – Премногу сте скромни во однос на партнерот, кој сепак се однесува чудно и како да не ве почитува.

Здравје – Ослободете се од стресот.             

Вага

Работа – Имате многу можности за успех, но треба да изберете.   

Љубов – Немате лош став, но морате да останете доследни на себеси. Тоа тешко ви оди.              

Здравје – Нагласени проблеми со психата.         

Шкорпија

Работа – Немате јасен став, а тоа не е својствено за вас.          

Љубов – Ве привлекуваат необични типови на личности. Морате да го смените тоа.                

Здравје  – Добро.       

Стрелец                 

Работа – Работите беа претходни порано, но тоа не е причина за да очајувате туку да најдете соодветни решенија.  

Љубов – Во љубовта сте имале и подобри денови. Не се плашете од љубовта поради лошите искуства од порано.

Здравје – Болки во нозете.          

Јарец

Работа  –  Забушавате кога станува збор за обврските. Морате да бидете доволно отворени за нови идеи и соработка.  

Љубов –  Премногу сте строги кон партнерот, се плашите да не сте повредени повторно. Размислете за емоциите.

Здравје – Можен е стомачен вирус.         

Водолија

Работа   – Не заборавајте на деталите кои морате да ги доведете во ред. Поправете ја својата финансиска ситуација.    

Љубов –  Партнерот се однесува солидно и има подобар пристап од претходно. Имате голема љубов и поддршка.    

Здравје – Немате проблеми.    

Риби

Работа – Не покажувате голем интерес за тоа што се случува на работа. Вашите соработници постојано ви наоѓаат грешки.

Љубов – Не сте расположени за многу љубов. Не очајувајте.          

Здравје – Тензија и стрес. 

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 4 часа

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 11 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 11 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 13 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 14 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 21 час

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ