Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп (20.6) Среда

Објавено пред

на

Овен
Во средба со соработниците, не е отповеќе, да побарате нечија заштита и добар совет. Има работи кои бараат креативно размислување или фаза на инкубација. Нема потреба да забрзувате некои деловни ситуации.
Некој кај вас буди големо емотивно интересирање но и добро расположение. Новите настани ќе ви асоцираат на пријатни спомени.
Корегирајте ја исхраната.
Бик
Доколку се наоѓате во чувствителна фаза, препуштете им на своите соработници да се бават со покомпликувани задачи за кои е потребен поголем напор. Морате да имате добра проценка, кој може да ве замени во одлучувачките моменти.
Се обидувате да ја поместите границата почитувајќи различни ставови во емотивниот однос, но саканото лице покажува претерано самоволие.
Можна е главоболка.
Близнаци
Не треба да обрнувате внмание на нечии коментари. Се’ што правите е позитивна тенденција која остава добар впечаток на околината. Важно е да ги применувате испробаните рецепти кои гарантираат деловен успех и лично задоволство.
Смислувате начин да привлечете нечие емотивно внимание, но вашата љубовна тактика минува без одек. Бидете доволно мечтовити.
Можни се проблеми со зглобовите.
Рак
Нема потреба да се поведувате под нечие влијание или некој да ве залажува со погрешна приказна за деловните можности. Доколку трпите неуспех променете ја својата деловна позиција во правец кој повеќе одговара на вашите интереси и цели.
Во средбата со саканото лице дозволете си некоја омилена забава или различни содржини кои го потврдуваат вашиот добар вкус.
Одлично се чувствувате.
Лав
Доколку ве привлекува некоја таинствена ситуација неоходно е да прифатите и одреден деловен ризик кој произлегува од експерименталните потези. Реално проценете ги своите можости на различните страни.
Средбата со едно лице за вас претставува емотивно задоволство и уживање. За жал, тој емотивен врв бргу исчезнува.
Можни проблеми со забите.
Девица 
Својата околина се обидувате да ја импресионирате на различни начини. Важно е да привлечете нечие внимание и да го оправдате својот углед. Сепак, работите кои ги правите повеќе потсетуваат на преувеличување или на лична несигурност.
Наместо да размислувте за нечии маани, подобро е посериозно да го анализирате своето однесување и грешките кои сте ги направиле.
Нервозни сте.
Терезија
Имате добри идеи за унапредувње на деловните цели, но ви недостасуваат доверливи информации. Потребно е да се определите за практично решение и да сочувате добар однос со соработниците.
Во разговор со блиско лице постапувате според своја совест, неумереност во изразувањето на чувствата ве наведува на погрешно решение.
Добро се чувствувате.
Скорпија
Одбегнувајте претерано експонирање меѓу соработниците и немојте да зборувате за работи кои претставуваат потенцијален ризик за вашите деловни финансиски интереси. Секогаш постои фактор на изненадување и можност на промени, бидете мудри.
Склони сте кон чести промени на расположението и делувате несигурно пред саканото лице. Потребна ви е поголема емотивна поддршка.
Добро се чувствувате.
Стрелец
Потребна ви е дополнителна доза на внимание при деловните средби. Одбегнувајте ризик или купо-продажни трансакции. Искуството ве опоменува дека не треба да верувате на лице за кои вашите сорботници зборуваат во негативен контекст.
За жал, љубовта и задоволството не доаѓаат секогаш заедно. Некој заслужува приоритет. Сочувајте потребна нота на дискреција.
Напнатост.
Јарец
Положбата на Месечината влијае на Вашата емотивна чувствителност и на лошите процени. Важно е да направите листа на приоритети и да прифатите нечиј совет. Со дополнителна упорност можете да ги надминете ограничувањата кои ви ги поставуваат соработниците.
Нема потреба да одговарате на нечија емотивна провокација или предизвик.Останете воздржани, одбегнувајте конфликтни односи.
Повеќе одморајте се.
Водолија
Важно ви е да ги ускладите различните интересирања кои постојат меѓу соработниците. Сепак, секој од вас има свои приоритети и тешко се согласува на деловни отстапки. Потребна ви е дипломатска нота во обраќањето.
Нема потреба да ја повторувате приказната која не остава позитивен одек на саканото лице. Некој ве критикува поради однесувањето или мааните.
Добро се чувствувате.
Риби
Не можете да предвидите нечиј одговор на зададена тема или да воспоставите добар однос и комуникација со одредени соработници. Нема причина за расфрлување, има проблеми кои не се решаваат во првиот обид.
Партнерот упорно и без објаснување ги игнорира вашите идеи. Без оглед на својата тактика не можете да го остварите она што сте го наумиле.
Можни се проблеми со синусите.
 

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 3 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 3 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 16 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 18 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 23 часа

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (18 септември)

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот...

НАЈЧИТАНИ