Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес 3.8 (Петок)

Avatar

Објавено пред

на

Овен
Вие сте сомничави и немате доволно доверба во одредени соработници.Нема потреба гласно да зборувате за вашите бизнис планови.
Избегнувајте ситуации за кои немате доволно трпение и не го губите разумот во средбата со една привлечна личност.
Конзумирајте повеќе течности.

Бик
Повеќето настани ги толкувате на свој начин и упорно ги игнорирате ситуациите кои не се вклопуваат во проценката на вашиот бизнис. Нема причина да го одбивате предупредувањето испратено од вашите блиски
соработници.
Ако партнерот нема доволно разбирање за вашите потреби, прашањето е кого треба да го контактирате за емотивна поддршка.
Ќе ви годи одмор.

Близнаци
Со неколку добри потези, можете да направите повеќе од вашите соработници.Следете ги правилата за дауспехот не треба премногу да се зборува, туку треба да работите успешно.
Некој друг ве интригира или го привлекува вашето емотивно внимание повеќе од отколку што сте подготвени да го признаете тоа. Се однесувате премногу мистериозно.
Се наоѓате во одличн форма.

Рак
Делувате многу среќно во различни ситуации. Имате добро претчувство и на повидок се одлични резултати кои ја потврдуваат вашата позитивна улога пред соработниците.
Ако сакате емотивен полет, сторете сé што треба да привлечете нечие внимание. Инспирирајте го вашиот партнер на возбудлива забава.Секогаш вреди да се обидете со некоја добра идеја.
Добро се чувствувате.

Лав
Нема потреба да се споредувате со вашата околина или да влегувате во сериозна дискусија. Важно е да ги испочитувате основните морални принципи, наместо да се докажувате пред соработниците.
Ги пречекорувате барањата од саканото лице. Треба да знаете и да чувствувате и да уживате во малите нешта. Сочувајте ја вистинската мерка на вредност.
Посетете стоматолог.

Девица
Ако сакате да ја оправдате вашата улога или професионална способност, применете докажана тактика. Не дозволувајте да ве поколебаат нечии зборови и првични компликации.
Вашите желби можат да се остварат под услов и да делувате доволно инспиративно, заводливо и сугестивно за саланото лице.
Повеќе спијте.

Терезија
Нема причина вашата околина да ја обвинувате за деловни неуспеси. Премногу изговорените зборови не донесуваат решение. Сталожено размислете за сè и размислете за тоа да ги користете вашите дипломатски
вештини и практична мудрост.
Партнерот, за разлика од вас, лесно може да ги реши личните или заедничките проблеми. Сепак, не сакате да бидете во нечија сенка и да прифатите пасивна улога.
Минлива напнатост.

Скорпија
Некои од вашите соработници тактизираат и развиваат деловна стратегија, а вие ви преостанува да се справите со практичните аспекти и да преземете иницијатива.Кога и да се појави ненадејна шанса, прифатете ја.
Делувате малку носталгично и премногу за нечие отсуствот. Чувствувате емоционално жал за некои пријатни или далечни спомени.
Добро се чувствувате.

Стрелец
Треба да направите добар избор, но постојат ненадејни ситуации кои ја отежнуваат деловната процена. Обрнете внимание на нечија реакција.
Имате големи очекувања, сепак, партнерот често ги прикрива своите намери.Задоволство е кога нешто ќе се направи во име на заедничка радост и среќа.
Потребен ви е одмор.

Јарец
Пораката која ја примате можете да ја разберете на различни начини и затоа обидете се да ја видите позитивната страна. Ви треба дополнителен ентузијазам и поддршка од различни соработници.
Морате однапред да ги знаете основните љубовни правила пред да прифатите нечија игра на заведување или нов предизвик.
Проверете ја крвната слика.

Водолија
Вие не треба да бидете премногу обременувате со нечија приказна или да се грижите за своите деловни интереси.Околината помага за заеднички успех обидувајќи се да ви обезбеди одредени придобивки.
Доброто претчувство кое го имате навестува возбудлива забава или нова емоционална средба. Опуштете се во нечие блиски друштво.
Добро се чувствувате.

Риби
Наивно верувате во нечија приказна и не ги проверувате новите информации кои влијаат на конечните резултати во деловната соработка. Сепак, загубата со која се соочувате не е од особено значење.
Тешко ви е да се справите со своите емоционални слабости и потребна ви е објективност во размислувањето. Ако сте слободни, повнимателни анализирајте го лицето што го сакате.
Проблеми со кожата.

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најновите студии говорат дека луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност против Ковид-19 вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да бидат заразени со Ковид-19, бидејќи многу помалку ги допираат нивните очи, покажува студија од Индија

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да заболат од гушавост, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

„Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час и очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи“, се вели во студијата.

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помала веројатност да заболат од колевид отколку оние кои не носат.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Ethereum е втора најважна крипто валута: Вреди мизерно во споредба со bitcoin. Сепак, има ли потенцијал?

Avatar

Објавено пред

на

Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно

Крипто-валутите го зазедоа светот во последно време и прашање е на моментот кога тие ќе станат масовно и еднакво платежно средство. Сепак, сите тие не уживаат ист статус, што е логично.

Биткоинот, кој во моментов вреди околу 51.600 долари, се искачи, што е скоро историски рекорд. Следат ethereum, ripple XRP, litecoin, NEO и IOTA, како и други популарни криптовалути.

Сепак, тоа не значи дека тие се близу до биткоинот. Покрај тоа, ќе им треба многу време и доверба од инвеститорите, со цел нивната вредност повеќе или помалку да се совпадне со познатата дигитална паричка.
Поточно, ethereum, кој е втор по популарност, сега вреди „само“ 1.900 долари, што е мизерно во споредба со биткоинот. Сепак, има ли потенцијал?

Зад него е канадско-рускиот програмер Vitalik Buterin (27), кој го основаше во 2015 година. Собра 150 милиони УСД и овој проект стана најуспешниот деловен потфат во историјата.

Точно е дека ethereum се заснова на технологијата на биткоин, но тоа е многу повеќе од ривал. Може да има многу поголема вредност, бидејќи сигурно има потенцијал: подразбира сеопфатна мрежа – Интернет прелистувач, програмски јазик и систем на плаќање.

Значи, мудро е дизајниран, така што е различен, т.е. дека инвеститорите имаат причина да размислат за тоа. Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно. Покрај тоа, оваа криптовалута се истакнува во следново:
Тој нуди алатки за развој на децентрализирани апликации и работи на принцип на паметни договори, и што значи тоа? Тоа е цела постапка, насочена кон безбедно спроведување на одреден договор или збир на правила.

Клучни придобивки?

Постојат два начина да се дојде до тоа: првиот метод е рударство, а вториот начин е купување преку Интернет.

Бидејќи нејзиното средно име е „децентрализација“, оваа монета има забрзан почеток и развој. Главната предност е тоа што ви овозможува директно да профитирате од користењето на мрежата.

Покрај тоа, можете да го користите за целите на водење на децентрализирани социјални мрежи, кои наградуваат добра содржина со пари, а во исто време не можат да бидат цензурирани.

Некои корисници се фокусираат на алатките за креирање апликации, а она што исто така поставува ethereum на пазарот е високото ниво на транспарентност на производот. Оваа криптовалута функционира и како продавница за апликации.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 2 часа

На денешен ден – 2 март

1824 година – Роден е чешки композитор, диригент и пијанист Бедрих Сметана (Бедрич), чие дело е успешна синтеза на фолклорот...

МакедонијаПред 4 часа

Хороскоп за денес (02.03) вторник

ОВЕН Зафатениот Овен овој месец го очекува исполнување на целите со саканата личност. Ова значи дека овој месец ќе бидете...

Здравје и убавинаПред 9 часа

Започнува сезоната на алергии, полен, реакции и инфекции, овие информации треба да ги знаат тие кои страдаат

Веќе влеговме во периодот на почеток од сезоната на алергии, што предизвикува многу тешкотии кај луѓето кои страдаат од тоа,...

МакедонијаПред 11 часа

Денес повеќе оздравени од новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Во последните 24 часа се направени 1.208 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 99 -Прилеп...

Временска прогнозаПред 11 часа

Месечна временска прогноза – Снегот сеуште неизвесен, март месец може вистински да не изненади

Иако климатолошката пролет започна денеска, сепак сеуште сме календарски зима. Во продолжение следува месечната временска прогноза за овој месец: Според...

СпортПред 12 часа

Хаос во Барселона, денес уапсен поранешниот претседател Бартомеу, по предходен претрес на канцелариите од финансиската полиција

Во акцијата на шпанската полиција по претресот во канцелариите, денес бил уапсен поранешниот претседател на фудбалскиот клуб Барселона – Хосеп...

МакедонијаПред 12 часа

А2 Кичево-Охрид утре со времен прекин поради најавено (минирање) на Пресека

Од АМСМ известуваат дека утре на ден 02.03.2021 (вторник) на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – с.Врбјани, сообраќајот ќе...

МакедонијаПред 13 часа

РКЕ одлучи од вечерва горивата да поскапат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги пертходната недела донесе одлука со која се изврши зголемување на малопродажните цени на...

Временска прогнозаПред 19 часа

Од денес започнува климатолошката пролет, потоплиот дел од годината

Од денес и официјално започнува климатолошката пролет, што значи  дека полека но сигурно одиме кон топлиот дел од годината. До...

МакедонијаПред 19 часа

Денес на пладне Регулаторна ќе донесе одлука за новите цени на горивата

Денес на пладне Регулаторната комисија за енергетика ќе ја објави одлуката за новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат...

НАЈЧИТАНИ