Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес |16.6| Сабота

Објавено пред

на

ОВЕН
Вие сте главно поддржувачи на суптилниот пристап и тешко е да прифатите гласни и срамни луѓе. Некој Ваш близок денеска може да биде многу напорен, па затоа ќе дојдете во ситуација да го избегнувате. Тоа не е добро решение. Подобро станете и отворено кажете што ви пречи. Можно е зголемена нервоза.
БИК
Движењето на планетите ви дава енергија и моќ за да ги постигнете сите ваши желби, соништа и цели. Вашиот љубовен живот по овој ден никогаш не може да биде ист повторно. Пречките кои ви делуваа дека неможат да се совладаат, денеска конечно би можеле да се решат. Што и да е во прашање, немојте да чувствувате грижа на совест.
БЛИЗНАЦИ
Денес ќе бидете незапирливи. Позицијата на планетата ви дава силна моќ и моќ во секоја ситуација во која се наоѓате. Некоја личност, од причина која само вие ја знаете, успева да ве контролира. Веројатно се работи за силна емоција, бидејќи без разлика колку силна личност сте, не сте од камен. Бидете поотворени со емоциите.
РАК
Денес, позицијата на небесните тела е таква што ќе бидете подготвени да направите промени во моменталната врска. Ќе се прашувате како сте претрпеле сè досега. Но, не претерувајте. Денес сте само особено чувствителни и сè ви пречи. Не прави ненадејни одлуки. Вашиот партнер е ист како и обично. Проблемот е во вас.
ЛАВ
Иако упорно се обидувате да ги контролирате своите чувства, од причини што ви се познати, ѕвездите ќе ги направат толку моќни што тоа ќе биде речиси невозможно. Кога ќе се сретнете со таа личност, ќе бидете преоптоварени од емоции и сите околу вас ќе видат дека сте во љубов до уши/ Не се плашете од вашето минато.
ДЕВИЦА
Моменталната положба на ѕвездите ви носи убави и интензивни емоции во љубовниот живот. Ако сте во врска, веројатно ќе почувствувате некои промени на подобро. Ако сте слободни, постои можност да ви се оствари некој долго очекуван сон. Хемијата помеѓу вас и некоја посебна личност, без разлика дали ви е партнер или не ќе биде изразена.
ВАГА
Ако имате визија за тоа како треба да изгледа вашиот љубовен живот, време е да започнете со остварување. Ѕвездите ве охрабруваат во тоа. Ако моментално не сте со личноста која посакувате, полека истажете ги сите можности со кои би можеле да ја придобиете. Задржете го својот позитивен дух и добро расположение.
СКОРПИЈА
Планетарниот аспект денес е таков што ве охрабрува да започнете одполеток. Иако вас овие зборови ве плашат и сеуште немате храброст, верувајте дека се што ќе започнете ќе заврши позитивно за вас. Ако во длабочината на душата вие навистина знаете што сакате, бидете храбри и упорни. Тоа е начин да ги остварите своите соништа безразлика дали се мали или големи.
СТРЕЛЕЦ
Ако денес ја сретнете личноста која ви се допаѓа, бидете сигурни дека ѕвездите се одговорни за тоа. Ако сте го запуштиле партнерот, денес нема да можете да се извлечете со никакви изговори и може да дојде до расправија. Не тврдете дека сте во право иако знаете дека не сте. Бидете фер, насмејте се и прифатете ја вината.
ЈАРЕЦ
Само ако се обидувате, ќе успеете да го постигнете тоа што го сакате. Вие знаете што треба да исполните за да ја остварите својата цел, но во вас нема доволно желба. Но има ли доволно љубов? Ако има, дадете се од себе да ја сочувате. Во спротивно, свртете се на друга страна и пронајдете друг предмет на интерес и дејствување.
ВОДОЛИЈА
Денешните случувања ќе влијаат и ќе направат целосен пресврт во целост. Моменталната положба на планетите ви претставува можност да доживеете изненадна афера која ќе го промени вашиот живот. ДОбро размислете што губите, а што добивате. Покрај страстите и емоциите, бидете приземни.
РИБИ
Планетите денес ви даваат енергија за да ја постигнете целта. Ако сте чекале добар ден за тоа, тој е пред вас. Имајте доверба и не плашете се од ништо. Сигурно е дека не ви е пријатно, бидејќи старото и познато е секогаш полесно од новото и непознато, но штом го направите првиот чекор ќе се чувтвувате подобро.

Занимливости

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Објавено пред

на

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер. Оттогаш поминаа 15 години, а автомобилите на Street View опремени со камери снимија и споделија повеќе од 220 милијарди фотографии од Street View и поминаа преку 16 милиони километри, што е еквивалентно на патување околу светот повеќе од 400 пати.

Индонезија, САД и Јапонија се на врвот на глобалната листа на земји со најпосетувани локации на услугата Street View во текот на изминатата година, додека Мексико и Бразил се на четврто и петто место.

Со Street View можете да посетите места како што се пешачките зони, планинските врвови или длабочините на океанот и сето тоа е достапно од удобноста на вашиот дом. Сепак, три локации привлекоа најголем интерес од корисниците минатата година: Сите 154 ката на Бурџ Калифа во Обединетите Арапски Емирати, која беше прогласена за највисока зграда во светот, Иконата Ајфелова кула во Франција, која нуди феноменален поглед на Париз, Како и нашата специјална колекција на слики на Таџ Махал во Индија.

Среќен роденден „Google Street View“ !

Прочитај повеќе...

Занимливости

Нов бонус 777% во Евротип! Три седумки за тројна среќа!

Објавено пред

на

Нов зголемен бонус од 777% во спортските обложувалници Евротип, кој може да се добие отсега со максимални 50 натпревари на еден уплатен тикет.

Новите бонуси во Евротип започнуваат од 5 натпревари, се до 50 натрпевари, кои ве носат до Евробонусот од 777%, а ако седумката е среќен број, тогаш среќата за добивка е зголемена тројно!
Овој бонус е важечки само за тикети уплатени со Евротип Клуб Картичка.

Ова е само почеток на новитетите кои ќе бидат воведени во спортските обложувалници Евротип, посочуваат од таму. Во наредниот период ќе следуваат уште новитети и поволности кои ќе ја зголемат среќата на типувачите, а добивките и понатаму ќе бидат најголеми само во Евротип.

Ова е само уште една од причините зошто да станете дел од Евротип клубот и да ги искористите придобивките на Евротип клуб картичката.

Бројот 7 секогаш се смета за среќен број, уште од времето на старите цивилизации, затоа верувајте и вие во неговата среќа, бидејќи ништо не е случајно, па ни фасцинацијата од бројот 7.

Повеќе информации ќе најдете ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Денеска е 1-ви мај, државен празник – „Денот на трудот“

Објавено пред

на

Во Македонија Први мај е државен празник, како и во повеќе земји во светот. Се до 2006 година Први мај се празнуваше два дена, на 1 и 2 мај, а од 2007 година се празнува само еден ден. Вообичаено кај нас, овој ден се користи за излети во природа. Скоро секој град има свои традиционални излетнички места, а тоа се најчесто зелени прекрасни ливади покрај вода каде населението ја пали традиционалната скара и со песна и игра го поминува денот на трудот.

Први мај е меѓународен празник кој се слави ширум светот. Во многу земји се поистоветува со денот на трудот кој произлезе од традициите на работничкото движење, иако славењето на први мај има длабоки корени во древните пагански празници посветени на природата. Празникот на трудот кој се празнува на првиот ден од мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на работничките права,  всушност е ден на кој се оддава почит кон жртвите на штрајкот што се одржал од 1 до 4 мај 1886 година во Чикаго.

За разлика од ваквото празнување, кое има корени во паганското чествување на природата, во некои држави работничките синдикати организираат масовни протести на кои се истакнуваат нови барања за подобрување на работничките права при што често пати има и судири со полицијата. Кај нас тоа е само симболично, што е одраз на традициите и културата на славање на овој празник како и на нивото на зрелоста на синдикалната организација.

Слично како и кај нас така и во други европски држави овој ден се прославува во природа покрај логорски оган на кој се спрема скара или некое друго јадење. Во некои земји во Северна и Централна Европа, во природа се излегува ноќта спроти Први мај (Валпургина ноќ) и се прославува плодноста, при што се пие и пее долго во ноќта покрај запалените огнови.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп2 часа

Дневен Хороскоп (26 мај) – четврток

ОВЕН Оваа недела Овенот веројатно ќе сака да има пријатно искуство. Ова е вистинско време за ова, особено за викендот....

Скопје4 часа

Следните скопски реони утре со времен прекин на електрична енергија поради работа на ЕВН

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

Автомобили4 часа

„VW“ се согласи да плати отштета на 91,000 британски возачи поради погрешно прикажување на загадувањето на возилата

Германскиот производител на автомобили Фолксваген се согласи да плати отштета од 193 милиони фунти на 91.000 британски возачи за кои...

Спорт11 часа

Судиска анализа од бараж натпреварите одиграни во неделата

Судиска комисија ги разгледа спорните моменти од бараж натпреварите за ПРВА МФЛ 22/23 година и ги донесе следните заклучоци: На...

Магазин14 часа

Xiaomi ги претстави Redmi Note 11T Pro и Pro +, врвните модели од линијата Note

Xiaomi ги претстави најновите претставници на серијата на мобилни телефони Redmi Note 11 – Redmi Note 11T Pro и Redmi...

Магазин14 часа

Збогум на Internet Explorer

Internet Explorer не беше првиот прелистувач. Пред него се појавија TheWorldWideWeb, Lynx и Mosaic и секој од нив го заслужува...

Магазин14 часа

Youtube отстрани бројни канали и видеа поврзани со војната во Украина

Откако Русија започна инвазија на Украина во специјална операција кон крајот на февруари, Youtube отстрани повеќе од 70.000 видеа поврзани...

Македонија15 часа

ЕВН Кичево за утре најави времен прекин на електрична енергија во реонот на М.Брод, потточно во овие македонски села

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа, утре 26 мај – 2022 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на реонот кон Македонски...

Занимливости15 часа

Среќен 15-ти роденден на „Google Street View“

Во 2007 година Google ги објави првите фотографии на Street View од Сан Франциско, Њујорк, Лас Вегас, Мајами и Денвер....

Временска прогноза17 часа

Во следниот период екстремно топли денови, ова се најновите метео вести

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер претежно од...

НАЈЧИТАНИ