Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (Четврток 28.6)

Објавено пред

на

ОВЕН
Љубовта и романсата денес се во воздухот, затоа слободно опуштете се и почуствувајте ги. Наместо вашето пасивно и енжно чувство на љубов, емоциите кои ги чувствувате може да бидат силни, страствени и агресивни. Препуштете им се додека ја заведувате личноста од вашите соништа. Превземете лидерска позиција и покажете колку го сакате животот.
БИК
Можеби и немате среќа кога се во прашање вашите работи кои се однесуваат на чувствата и можеби сметате дека не би требало да превземете некоја акција. Но бидете внимателни ако мислите да реагирате само за да прекинете нешто. Можеби најдобро за вас е да се опуштите и да уживате во моментот. Наскоро вистинската љубов ќе го пронајде патот до вас
БЛИЗНАЦИ
Некој конфликт кој се случил неодамна ќе пробуди бес во вас. Тоа е неверојатно силно чувство и можеби ќе ве натера на расправија. Застанете, избројте до 10 и насочете ја таа енергија на друга страна. Искористете ја како горицо за своите романтични планови. Смирете ја ситуацијата и така ќе имате романтична ноќ.
РАК
Внесете повеќе страст во вашиот љубовен живот. Започнете со тоа што ќе бидете малку повеќе авантуристички насторени. Колку ќе бидете посмели толку поголема наклонетост ќе добивате. Иако можеби сакате се да испланирате однапред, вашиот љубовен живот моментално е во фаза кога спротивниот пристап би бил многу поефикасен.
ЛАВ
Вашата сексуалност е на врвот денес. Тоа може да биде единствената мисла во твојот ум денес. Секое лице што ќе се сретнете ќе разбуди некои чувства во вас, иако можеби веќе сте во контакт со некого. Ако не сте во врска, сега е вистинскиот момент да го направите првиот чекор. Можно е баш овој ден да донесе убави резултати.
ДЕВИЦА
Ако работите не течат глатко во вашата врска, немојте пребрзо да носите заклучоци дека тоа е само ваша вина. Запомнете во врската се потребни двајца. Ако тоа не е случај, кажете му на својот партнер како се чувствувате. Иако можеби двајцата се страствени, тоа што ва ќе ве одржи е искреност, осетливост и взаемно разбирање.
ВАГА
Кога станува збор за љубов и романса, се чувствувате неверојатно дарежлив. Денес сте полни со љубов, што ве прави најпосакуваната личност во вашата околина. Здружете се со некој кој ја дели вашата желба за авантура и спонтаност. Ти треба некој кој може да го задржи чекорот со вас и вашите барања што сега се чудни.
СКОРПИЈА
Прашањата за љубовта и срцето може и не идат баш толку лесно како што сте замислиле. Можеби некој пристап е премногу агресивен, можеби сте премногу агресивни за вашите желби. Тензијата расте и се создава дисхармонија наместо љубов. Можеби е време повторно да ја разгледате вашата врска, особено ако имате некакви сомнежи.
СТРЕЛЕЦ
Вие сте физички подготвени и вашата желба за страст и љубов е интензивна. Комбинирајте ги овие чувства за да потрошите страсни ноќи полни со љубов и романса. Никој нема да може да ви се спротивстави. Клучот е да бидете сигурни дека не ја давате својата љубов кон некој кој не е достоен за вашата љубов. Поврзете се со личност која ве цени.
ЈАРЕЦ
Ништо не ви е тешко да направите, но зашто постојано инсистирате да го правите тоа иако ве повредува. Дали се обидувате да импресионирате некој на овој начин? Можете лесно да бидете повредени, зошто го негирате тоа. Правете работи кои што вам ви се допаѓаат, а не да оставате впечаток на некој што го сакате.
ВОДОЛИЈА
Слободно изобличувајте ја рамнотежата за да ги исполните вашите очекувања, особено во собата за спиење. Во обид да го одржувате мирот и да ја задоволите саканата личност, ги занемаривте своите желби. Правењето на компромис за да ги подобрите чувствата на останатите може да биде благородно, но тоа нема да ве доведе до она што го сакате. Намалете ја дозата на нервоза.
РИБИ
Ако не сте ја доживеале љубовта што ја сакавте, можеби тоа е затоа што не сте ја ни побарале. Ако сте во контакт со некого и вие не се чувствувате исполнети, размислете отворено да разговарате на таа тема и кажете што очекувате од вашата врска и што ве прави среќни. Ако не сте во врска, а сакате мора да имате друг начин на пристапување.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 2 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 8 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 16 часа

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 17 часа

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучи мир со големиот српски префект Стефан Немања, кој двапати се обиде да го преземе градот (1184...

АвтомобилиПред 19 часа

(ГАЛЕРИЈА) Кичевчани уживаа во денешниот „Track Days“ во организација на „Custom Car Racing Team“ од Скопје

Денешниот ден го заокружуваме со автомобилизмот, имено како што најавивме во организација на „Custom Car Racing Team“ од Скопје по...

СпортПред 21 час

(ГАЛЕРИЈА) ФК Напредок се враќа во ритам по убедливата победа од 3:0 против ФК Слатино во денешниот пријателски меч

Нашиот кичевски фудбалски клуб кој се натпреварува во третата македонска фудбалска лига, денес одигра пријателска утакмица со екипата на ФК...

НАЈЧИТАНИ