Следете не

Занимливости

Вашиот Хороскоп за денес (4.8) Сабота

Avatar

Објавено пред

на

Овен

Работа – Ова е поволен ден за иновации кои доаѓаат во рамки на работата. Во поголема мера сте заинтересирани да се занимавате со работа и за викенд.   

Љубов –Малку сте резервирани кон личноста која ви се допаѓа. Таа ве доживува на сосема поинаков начин отколку што очекувавте.   

Здравје – Одете на преглед.         

Бик

Работа – Работната стратегија која ја имате подолго време не дава резултати. Морате да останете доследни на работата, но и на колегите.      

Љубов – Имате зголемена тензија во љубовта. Тоа доаѓа и од мешањето на вашите пријатели во тоа што ви се случува. Бидете отворени за нови можности.

Здравје – Добро.

Близнаци

Работа –  Се соочувате со зголемена тензија која фаќа се поголем замав. Соберете се и почнете да ги решавате проблемите.       

Љубов – Заинтересирани сте за личност која одамна ја познавате.       

Здравје – Тензија и стрес.    

Рак

Работа – Доколку се занимавате со приватен бизнис не е лоша идеја да обрнете внимание на повеќе детали кои ви изгледаат дури и неважни. Бидете свесни за ситуацијата во која се наоѓате.     

Љубов – Го сакате својот партнер и не сакате да го изгубите, но исто така сте свесни и за проблемите. Немате причина за паника.       

Здравје – Стомачен вирус.  

Лав

Работа – Фаќате одличен залет во однос на работата, продолжете така.         

Љубов – Создавате лоша слика за себе кога имате една Шкорпија во близина.

Здравје – Стрес.  

Девица

Работа  – Денес ќе започнете одличен работен ангажман. Имате доволно трпение и не сакате да се занимавате со непотребни проблеми.     

Љубов – Се зголемува  тензијата меѓу вас и партнерот. Сакате да донесете голема одлука.

Здравје – Не е лошо.            

Вага

Работа – Покажувате голема доза на позитивна енергија и не сакате да се занимавате со мислењето на другите.          

Љубов – Седнете и разговарајте и не го игнорирајте тоа што го има саканата личност да ви го каже.            

Здравје – Без поголеми тегоби.       

Шкорпија

Работа – Немањето почит од страна на колегите е нешто што многу ви пречи.        

Љубов – Можно е да се јават проблеми,  но како и секогаш ќе имате свои изговори.

Здравје – Подобрете го имунитетот.     

Стрелец                 

Работа – Работите може да се искомплицираат, но за вас важно е да останете смирени и отворени кон нови можности.   

Љубов – Сте имале и полоши денови, но ова не е по вина на партнерот. Пробајте отворено да се поставите.           

Здравје – Солидно.        

Јарец

Работа  –  Не сте свесни за своите потреби, колку што сте загрижени за сопствениот интегритет. Имате одредена доза на негативна енергија која им ја пренесувате и на другите.      

Љубов –  Подолго време чувствувате тензија кон партнерот која нема да можете да ја надминете уште некое време.    

Здравје – Издржливи сте.       

Водолија

Работа   – Важно е да работите повеќе доколку сакате да го постигнете тоа што го размислувате одамна. Вие имате одлични идеи ама сте малку мрзливи.  

Љубов –  Никој не ве поддржува во ставовите. Партнерот ви дава поддршка.  

Здравје – Подобрете го имунитетот.    

Риби

Работа – Трпеливи сте и вредни, но немате добар однос со колегите.  

Љубов – Се соочувате со мали проблеми, кои можат да се решат со разговор. Партнерот ви е најдобар пријател.        

Здравје – Внимавајте во сообраќајот.

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најновите студии говорат дека луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност против Ковид-19 вирусот

Avatar

Објавено пред

на

Луѓето кои носат очила имаат три пати помала веројатност да бидат заразени со Ковид-19, бидејќи многу помалку ги допираат нивните очи, покажува студија од Индија

Истражувачи од Индија спроведоа студија заснована врз 304 испитаници на возраст од 10 до 80 години кои го надминале ковидот.

Околу 19 проценти од нив носеле очила поголем дел од денот, а остатокот не, што укажува на тоа дека луѓето кои носат очила осум часа на ден имаат помали шанси да заболат од гушавост, објави „Дејли меил“, повикувајќи се на „Сандеј телеграф“.

„Луѓето имаат тенденција да го допираат лицето 23 пати на час и очите три пати за 60 минути. Луѓето кои носат очила подолго време нема да ги допираат или допираат нивните очи“, се вели во студијата.

Слична студија беше направена во Кина минатата година, каде беше утврдено дека луѓето кои носат очила имаат пет пати помала веројатност да заболат од колевид отколку оние кои не носат.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Ethereum е втора најважна крипто валута: Вреди мизерно во споредба со bitcoin. Сепак, има ли потенцијал?

Avatar

Објавено пред

на

Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно

Крипто-валутите го зазедоа светот во последно време и прашање е на моментот кога тие ќе станат масовно и еднакво платежно средство. Сепак, сите тие не уживаат ист статус, што е логично.

Биткоинот, кој во моментов вреди околу 51.600 долари, се искачи, што е скоро историски рекорд. Следат ethereum, ripple XRP, litecoin, NEO и IOTA, како и други популарни криптовалути.

Сепак, тоа не значи дека тие се близу до биткоинот. Покрај тоа, ќе им треба многу време и доверба од инвеститорите, со цел нивната вредност повеќе или помалку да се совпадне со познатата дигитална паричка.
Поточно, ethereum, кој е втор по популарност, сега вреди „само“ 1.900 долари, што е мизерно во споредба со биткоинот. Сепак, има ли потенцијал?

Зад него е канадско-рускиот програмер Vitalik Buterin (27), кој го основаше во 2015 година. Собра 150 милиони УСД и овој проект стана најуспешниот деловен потфат во историјата.

Точно е дека ethereum се заснова на технологијата на биткоин, но тоа е многу повеќе од ривал. Може да има многу поголема вредност, бидејќи сигурно има потенцијал: подразбира сеопфатна мрежа – Интернет прелистувач, програмски јазик и систем на плаќање.

Значи, мудро е дизајниран, така што е различен, т.е. дека инвеститорите имаат причина да размислат за тоа. Ethereum не е „bitcoin 2“, и тоа е клучно. Покрај тоа, оваа криптовалута се истакнува во следново:
Тој нуди алатки за развој на децентрализирани апликации и работи на принцип на паметни договори, и што значи тоа? Тоа е цела постапка, насочена кон безбедно спроведување на одреден договор или збир на правила.

Клучни придобивки?

Постојат два начина да се дојде до тоа: првиот метод е рударство, а вториот начин е купување преку Интернет.

Бидејќи нејзиното средно име е „децентрализација“, оваа монета има забрзан почеток и развој. Главната предност е тоа што ви овозможува директно да профитирате од користењето на мрежата.

Покрај тоа, можете да го користите за целите на водење на децентрализирани социјални мрежи, кои наградуваат добра содржина со пари, а во исто време не можат да бидат цензурирани.

Некои корисници се фокусираат на алатките за креирање апликации, а она што исто така поставува ethereum на пазарот е високото ниво на транспарентност на производот. Оваа криптовалута функционира и како продавница за апликации.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 5 часа

Денеска 554 нови случаи на Ковид-19, починале 8 лица

Во последните 24 часа се направени 3.477 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 258 -Кавадарци...

СпортПред 9 часа

(ФОТО) Новата трибина на фудбалскиот стадион во Охрид е во завршна фаза

Новата трибина од стадионот “Билјанини извори” во Охрид е во последната фаза од изградбата.

МагазинПред 11 часа

Sony подготвува нов PS5 VR headset

Sony конечно алудира на тоа како PlayStation VR ќе се развива за PS5. Производителот на конзолата ги откри првите детали...

МагазинПред 11 часа

Facebook развива алатки за борба против експлоатацијата на деца

Facebook објави дека тестира повеќе алатки за да и помогне на социјалната мрежа да спречи луѓето да споделуваат содржина што...

МагазинПред 11 часа

Twitter доби Super Follows и Communities функции

Twitter додаде две нови функции на својата платформа. Првата е Super Follows, и тоа е прва премиум функција на компанијата....

МагазинПред 11 часа

Android 12 носи иновации: Олеснува испраќање на СМС пораки

Google неодамна воведе нова верзија на оперативниот систем Android – Android 12. Една од интересните карактеристики се однесува на начинот...

АвтомобилиПред 11 часа

Ова е нов знак што ќе ги краси автомобилите на Peugeot

Peugeot е една од најстарите активни марки на автомобили, која од 1850 година е украсена со грб украсен со глава...

Социјални мрежиПред 17 часа

Овој е можниот проблем за вчерашниот пад на сервисите од „Месинџер и Инстаграм“ – каде пораките воопшто не се праќаа

Бројни корисници пријавија проблем со популарните Месинџер и Инсатаграм, каде пораките било невозможно да се пратат – тоа го потврди...

МакедонијаПред 17 часа

Кобното утро на 26 февруари, на денешен ден почина Македонскиот претседател Борис Трајковски, шест члена на делегацијата и двајца пилоти, вечна слава!

На денешен ден во кобното утро на 26.02.2004 – владиниот авион – Кингер, се урна помеѓу селата Хусковичи и Ротимље,...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп (26.02) петок

ОВЕН Денешниот ден за вас е многу поволен, па може да очекувате дека ќе ги остварите своите цели. Тешко ви...

НАЈЧИТАНИ