Следете не

Мобилни уреди

Неодоливиот Huawei Mate 30 Pro, во јавност неговите први детали

Не поминаа ни цели два месеци откако Huawei го претстави флегшип моделот од серијата P30,  а веќе почнаа да кружат гласини за следниот уред од премиум сегментот на кинескиот производител – моделот Mate 30 Pro.

Веќе имаме рани, неофицијални информации за неколку од спецификациите и карактеристиките на моделот Mate 30 Pro.

Според медиумите специјализирани за технологија, уредот би требало да оперира со процесор HiSilicon Kirin 985, чие производство ќе започне во третиот квартал од оваа година. Се работи за процесор кој е унапредена верзија на Kirin 980, со кој ќе се намали потрошувачката на енергија. Како и останатите процесори од најновата генерација, тој ќе поддржува 5G вмрежување.
Изгледа дека Huawei и овојпат ќе ги унапреди своите брзи полначи, па така кај Mate 30 Pro ќе биде применета SuperCharge 55W технологија, која беше најавена и кај свитливиот модел Huawei Mate X.

Што се однесува до камерите, Mate 30 Pro ќе има дури четири и тоа во комбинација иста како на моделот P30 Pro, но со значителни подобрувања. Новиот флегшип на Huawei ќе има регуларна леќа, широкоаголна, телефото и 3Д леќа со ToF сензор.

Првичните информации целат дека новиот Mate 30 Pro ќе има закривен OLED екран со дијагонала од 6,71 инчи, во кој ќе биде вграден сензор за отпечатоци од прст. Уредот ќе биде напојуван од батерија со капацитет од 4.200 mAh.

Официјалното претставување на Huawei Mate 30 Pro се очекува наесен.

Извор:  B92.net

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

БалканПред 2 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 5 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 11 час

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 22 часа

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 23 часа

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 23 часа

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 23 часа

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 1 ден

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 1 ден

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

МакедонијаПред 1 ден

Мотор со малолетници од Битола се заби во автомобил, итно се пренесени во болница!

Вчера во 16.25 часот на крстосница од улиците „Илија Николовски Луј“ и „Глигор Прличев“ во Битола се случила сообраќајна незгода...

НАЈЧИТАНИ

Close