Следете не

Мобилни уреди

HUAWEI со новата P30 серија ги менува правилата за фотографирање

Avatar

Објавено пред

на

Воведување за прв пат во светот Leica Quad камера на паметен телефон за да ги сними најдобрите фотографии дење и ноќе.

Водечкиот технолошки бренд, Huawei, го објави лансирањето на HUAWEI P30 и HUAWEI P30 Pro, со комплетно редизајнирана камера која овозможува непрекинато искуство за снимање со паметните телефони.

Видете повеќе светло во темницата со Super Sensing Quad камера

Кога светлото ќе се затемни, вашата фотографија ќе сјае. Super Night Mode вклучува нова технологија која овозможува да ги снимите претходно темните снимки и за прв пат, да снимите видео, со неверојатна јасност.

Поблиску до работите што ги сакате со 10x Hybrid Zoom

SuperZoom леќата е инженерско чудо со 5x оптички зум, 10x хибриден зум и 50x дигитален зум.

Погледнете ги двете страни на приказната со видео-снимка со двоен поглед

Dual-View Video може да снима две перспективи на иста сцена истовремено со користење на различни камери истовремено. Со помош на двете камери од истата сцена се покажува екстра перспектива што никогаш не била видена досега.

Убавината во секој слој со Super Bokeh Portrait

Новата и подобрена камерата, вклучувајќи и портретно позадинско осветлување и проекции, така детални што дури и прамените од вашата коса ќе бидат во фокусот.

Првиот систем на Leica Quad Camera во светот ги комбинира новите сензори, подесувањето на објективот, процесорот за слики (ISP), NPU и алгоритмите за обработка на слики. Тие работат беспрекорно заедно за да овозможат софистицирани професионални карактеристики на камерата:

  • Главната камера од 40MP со HUAWEI SuperSpectrum сензор овозможува повеќе светлина во толку јасни фотографии и видео содржини кои биле заробени во темнината
  • 20MP Ultra-Wide Angle Lens овозможува да создадете фотографија која опфаќа од највисоки згради до извонредни хоризонти
  • 8MP 5X SuperZoom Lens овозможува да ги опфатите деталите како никогаш досега
  • HUWEI Time of Flight (ToF) Camera е дизајнирана за мерење на длабочина на поле, овозможувајќи мулти-ниво Bokeh ефекти, за создавање на портрети со прекрасно заматени позадини и остри предмети во преден план

Бои за одржување на трендот во текот на целата година

Култната серија HUAWEI P30 се одликува со целосно нови бои инспирирани од чудата на природата. Четирите нијанси; Amber Sunrise, Breathing Crystal, Black and Aurora – секоја одразува различни времиња од денот. Од сонцето што се појавува на хоризонтот, кон

бескрајните солени плажи кои стигнуваат кон небото, до мракот и восхитувачкото ноќно небо. Серијата P30 користи пионерски процес за создавање екстра-тенки слоеви на боја кои лесно се вклопуваат едни со други, истовремено зголемувајќи ја неговата издржливост.

Инвентивен дизајн

Целосно новиот двојно заоблен дизајн, со закривен OLED на предната страна и задното стакло создава тенок, елегантен и лесен за одржување дизајн. Засекот е намален и слушалката е отстранета со помош на HUAWEI Acoustic Display Technology за да го користи екранот за телефонски повици. FullView дисплејот паметно го интегрира новиот и подобрен скенер за отпечатоци од прст на екранот, така што не зазема простор.

Секогаш во фокус

P30 Pro дополнително ја доживува длабоката перцепција со вградување на новата HUAWEI ToF камера за попрецизно проценување на длабочината и растојанието соMulti-level Bokeh ефект и паметна корекција. Замагленоста од сликите од длабокото поле е толку детална, па дури и најмалиот дел од косата ќе биде во фокусот. Прецизното мерење на растојанието овозможува симулација на повеќе нивоа на Bokeh ефектот, истакнувајќи го субјектот во секое сценарио.

Истиот објектив овозможува 3D моделирање, овозможувајќи им на корисниците да ги измерат димензиите на објектите користејќи HUAWEI AR Measure, отворајќи ја вратата на сосема ново искуство.

Од кинематографски аспект

Настрана од можностите за двојно гледање, серијата P30 е совршена за креативниот режисер кој сака да ги користи кинематографските техники. Снимајте и креирајте холивудски филмови со 21: 9 филмски аспект и уредувајте со AI Video Editor, со нов спектар на специјални ефекти и филмски филтри. AI Movie Editor автоматски ги идентификува акциите и ги дава на корисниците алатките за додавање музика во позадина и специјални ефекти, како што се временски прекини и бавно движење, за создавање видео содржини за споделување со пријателите и семејството.

Интелигенција која одговара на вашиот животен стил

Тој е идеален за оние кои лесно губат работи или едноставно сакаат попрактичен живот – со новата OneHop интерконекција на P30 серијата ќе можете да пренесувате датотеки на Huawei PC преку едноставен допир. Одделни модели автомобили Audi даваат можност да го поврзете вашиот телефон со клучот на автомобилот со помош на Intelligent Digital Car Key.

Секогаш во движење

P30 Pro располага со голема 4.200mAh батерија која дава побрзи и попогодни можности како што е 40W HUAWEI SuperCharge, заедно со 15W HUAWEI безжично брзо полнење и безжичен реверзен полнеж исто така, идеален за оние кои се секогаш во движење.

За целосни детали и достапност на телефоните, посетете ја страната ТУКА

Мобилни уреди

Апликацијата за вашиот мобилен „My Limit“ ви кажува дали сте способни да возите под дејство на алкохол

Avatar

Објавено пред

на

Не сте способни да возите под дејство на алкохол. Таквото нешто никако не се препорачува.

My Limit е iOS/ Android апликација која се труди да заклучи до која мера сте пијани и што треба да направите во тој случај.

Апликацијата функционира така што пресметува колку алкохол имате во вашата крв, во зависност од количината и пијалоците што сте ги конзумирале, но и земајќи го во предвид вашиот пол и тежина. My Limit соодветно предупредува и, преку тајмер, ви кажува за колку време алкохолот би излегол од вашиот систем и кога би можеле да седнете зад воланот.

Повеќе податоци за оваа исклучиво корисна мобилна апликација ќе најдете на ИТ.mk – ТУКА

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Прв тест на камерите од Galaxy S20+ и S20 Ultra кој поседува разорен space zoom 100x

Avatar

Објавено пред

на

Најпривлечна карактеристика меѓу народот кај Galaxy S20 серијата, особено кај S20 Ultra, е системот камери и функциите со кои доаѓаат каде Меѓу функциите е и 100x Space Zoom

По интересни работи ќе прегледате во видеата:

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Дали знаевте дека овие #hashtags на Инстаграм се забранети?

Avatar

Објавено пред

на

Хаштаговите можат да бидат добро “оружје”, но и многу лесно злоупотребено.

Инстагра секоја година, всушност, секој ден, одлучува кои хаштагови ќе бидат забранети за употреба.

Некои се целосно забранети, а некои само привремено.

Ова не е толку важно за лична употреба, но работите се сосема различни за оние кои го користат за работа.

Досега се забранети хаштагови кои би можеле да поттикнат неодговорно и непристојно однесување, но постојат неколку нивоа на цензура.

Хаштаговите можат да бидат целосно блокирани и да не ви даваат никакви резултати, но тука постои и “мека”, блокада која привремено блокира дел од хаштаговите.

Погледнете некои од најинтересните хаштагови што во моментов се забранети на Инстаграм – но имајте на ум дека комплетната листа има над 100.000 хаштагови.

#adultlife
#alone
#asia
#attractive

#beautyblogger
#brain
#babe
#bikinibody
#boho
#books
#beyonce

#costumes
#curvy
#curvygirls

#desk
#direct
#dm
#date
#dating
#dadylove
#dogsofinstagram

#eggplant
#elevator
#easter

#fitnessgirls
#fishnets

#goddess
#girlsonly
#gloves
#graffitiigers

#happythanksgiving
#hardworkpaysoff
#humpday

#ig
#instamood
#iphonegraphy
#italiano

#killingit
#kansas
#kissing

#lingerie
#like
#lean

#master
#models
#mustfollow

#nasty
#newyears
#newyearsday

#overnight

#petite
#pornfood
#popular
#pushups

#skype
#snap
#snapchat
#single
#singlelife
#stranger
#saltwater
#shit

#tanlines
#tgif
#todayimwearing
#thighs

#undies

#valentinesday

#woman
#womancrushwednesday
#women
#workflow
#wtf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 1 час

Направи добро дело, дарувај крв денес од 10:00ч во Црвен Крст – Кичево!

Извиднички одред Мирко Милески како дел од прославата по повод Светскиот ден на извидниците, 22ри февруари, организира акција за донирање...

МагазинПред 9 часа

Фчерашни новости ќе формираат циркус за да им парираат на политичарите

Факт е дека веќе подолг период ниту еден циркус не гостувал во нашата држава. Можеби причината за тоа е дека...

ХороскопПред 11 час

Хороскоп за денес (21.02) петок

Oвен  Денес е поволен ден за подобрување на работите на љубовен план. Ако сте во врска, веројатно вашата врска ќе...

ВидеоПред 14 часа

(ВИДЕО) Ова болеше: Мачето на Лила Филиповска се галеше се додека…

Нашата топ ТВ дива ценетата Лила Филиповска речиси и да не очекуваше ваква работа од куќниот-љубимец. View this post on...

Здравје и убавинаПред 17 часа

Природен сок против камен на бубрег

Камењата во бубрег најчесто се состојат од калциум, а можат да бидат предизвикани од премногу сол во исхраната што стимулира...

КичевоПред 18 часа

Кривична за косовар кој со уште четири лица одзеле накит во кичевска златара

Одделението за внатрешни работи Кичево поднесе кривична пријава против Ј.В.(41) од Косово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично...

МакедонијаПред 23 часа

Запленетиот кокаин во Крушопек, дел од пратка со потекло од Колумбија наменет за Словенија

 За полициската акција што синоќа се одвиваше во село Крушопек, во скопски Сарај, при што беше запленет еден килограм од...

СлучувањаПред 23 часа

Трагедија во рудник во Прилеп, почина работник

Несреќа со трагична последица се случила вчера околу 11:15 часот во рудник во Прилеп. Од МВР информираат дека Д.З.(67) од Прилеп,...

СпортПред 23 часа

Хуго Лорис: Не е време да бараме изговори

Голманот на Тотенхем, Хуго Лорис, по дуелот со Лајпциг во првиот натпревар од 1/8 финалето на Лигата на шампионите (0:1),...

МакедонијаПред 23 часа

Влажни коловози на патиштата

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...

НАЈЧИТАНИ