Следете не

Кичево

(ФОТО) Во Пласница хумани соселани изградија две нови куќи за сиромашни комшии

Објавено пред

на

Семејствата на Раим Насуфоски и на Муамер Горалија од селото Пласница, деновиве се вселија во новоизградените куќи што се подарок од хуманите гастарбајтери од ова село. Тие издвоија повеќе од 40.000 евра за да им обезбедат покрив над главата на своите посиромашни соселани. Двете семејства велат дека ќе го паметат овој јануари додека се живи, бидејќи ветената помош од страна на соселаните и Општина Пласница во целост е исполнета.

Инаку, иницијатива за изградба на овие куќи на двајцата соселани произлезе од Советот на Општина Пласница, која беше едногласно прифатена од страна на советниците, по што акцијата започна. Локалната самоуправа обезбеди парцели за изградба на овие куќи, а изградбата во целост ја финансираа печалбарите од ова село.

По само шест месеци, новите куќи беа целосно подготвени да ги примат нивните идни станари и сопственици.

По наша иницијатива, на две семејства од селото Пласница со нерешено станбено прашање им се изградени целосно нови домови. Едното семејство е тричлено, а другото е петчлено. Тие повеќе нема да мораат да се грижат дали нивниот дом прокиснува или дали покривот ќе им се сруши над главата. Гастарбајтерите од нашето село едногласно се договорија да издвојат дел од својата заработувачка и на тој начин на своите соселани трајно да им обезбедат квалитетен дом. Домовите се опремени и со нов мебел, бела техника и сѐ што му е неопходно на едно семејство за нормална живејачка. Оваа практика за помош на посиромашните семејства од нашата општина ќе продолжи и понатаму – рече Елсан Нурчески, советник во Општина Пласница.

На сопствениците на домовите ова им е остварување на сонот.

Немам зборови со кои можам да им се заблагодарам на моите соселани што работат во странство, за мене да изградат нова куќа, која засекогаш ќе биде и мојот нов дом каде што не морам да се грижам дали прокиснува покривот или има некој друг проблем. Јас како посиромав човек не можев ни да сонувам за вакво нешто, но благодарение на моите хумани соселани сонот стана јаве. Сега единствена грижа ни е да го чуваме нашиот нов дом, да обезбедиме дрва за огрев и да продолжиме нормално да живееме – со солзи во очите рече Муамер Горалија, кој живее од социјална помош.

Автор/Фото: Зоран Антоски

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

Објавено пред

на

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот на Манастирот Пресвета Богородица Пречиста се упати према градот, каде како и секоја година во спој на браќата од Мавровско-Горнореканската Коњаница пристигнаа во светиот храм Св.Петар и Павле – Кичево и присуствуваа на Молитва отслужена за добар пат од страна на свештениците на Кичевска Парохија. Оваа година коњаницата ја предводи војводата Петар Велевски.

Нека вие со лесно патот браќа!

Денешниот настан виден преку нашиот објектив изгледаше вака:

Прочитај повеќе...

Кичево

Концерт на „Д.Н.О.“ во Сабота & „Brass Brothers“ во Петок, викенд агенда во Република 96250

Објавено пред

на

Викендот го започнуваме со одличен настап на македонскиот Drum and Bass бенд BRASS BROTHERS во Петок

Сабота, Д.Н.О доаѓаат на кичевската сцена, односно во Република 96250
Драги наши, со голема чест сакаме да ви го најавиме настапот на еден од најдобрите домашни live состави, фантастичните – Д.Н.О со својот препознатлив звук, заразна енергија на сцена и хитови како: Тишина, Љубов, Борба, Огледало, Очи Боја Бадеми и веќе вонвременската Идеме до Крај Д.Н.О со право важат за еден од најдобрите состави на домашната музичка сцена. Задоволството да биде уште поголемо во сабота на 31.07.2021 ќе можеме да уживаме со нивните најголеми хитови.

Се гледаме на концерт.
Клуб Република 96250, тел за резервации: 078-322-615
Влезница: 100 ден.
РЕЗЕРВАЦИИ САМО СО ФЛАША!

 

Прочитај повеќе...

Кичево

Летен базар за рачни изработки

Објавено пред

на

HOPE, го организираат првиот Летен базар за рачни изработки, кој ќе се одржи утре, среда 28.07.2021.

На базарот ќе се претстсват уметници, дизајнери и креативци од нашето ни Кичево:

1. Наталија Ѓореска – Hand made by Natalia

2. Моника Богеска – Rainbow Handmade

3. Благојче Секулоски – Umbrella creation

4. Стефани Маркоска – Клопче

5. Кристина Таневска – christeen_me_jewelry

6. Елена Ванчоска – Vselena handmades

7. Ангела Мојсоска – HOPE

Дојдете да се дружиме и да ги поддржиме нашите локални креативци, а воедно искористете ја приликата да си се почестите со нова оригинална креација, направена со многу љубов.

Базарот ќе трае од 14:00 до 22:00 часот. Facebook Event

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 2 часа

Хороскоп за денес (29 јули) четврток

ОВЕН Денес ќе бидете преплавени со обврски. Вашиот телефон ќе ѕвони постојано па едвај ќе имате време за себеси. И...

МузикаПред 6 часа

Перо Пандилоски со журка во живо овој петок во ресторан & бар „La Casa“

Овој петок, последен за месец јули, „La Casa“ продолжува најдобриот ритам во градот Кичево, имено одличниот Перо Пандилоски ќе настапи...

КичевоПред 11 часа

(ГАЛЕРИЈА) „Кичевската и Горнореканска Коњаница“ пристигнаа во Кичево

После отслужената Света Божествена Литургија се пристапи кон македонската заклетва, пред свето писмо, кама и револвер. Кичевската Коњаница од дворот...

Временска прогнозаПред 13 часа

ВНИМАНИЕ: Од денес и следните денови следуваат најтоплите денови ова лето и висок УВ индекс

Од денес, па се до крајот на оваа седмица во Македонија следуваат НАЈТОПЛИТЕ ДЕНОВИ и максимумот на овој ЕКСТРЕМНО ТОПОЛ...

На денешен денПред 20 часа

На денешен ден (28 јули)

1330.- Српскиот крал Стефан од Дечани ја победи војската на бугарскиот цар Михаил Шишман во битката кај Велбужде, кој потоа...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес -[ 28 јули ]- среда

ОВЕН Денес не е претерано поволен ден за земање или давање било какви позајмици. Потрудете се да ги чувате своите...

СпортПред 1 ден

ФФМ: Место за три екипи за учество во натпреварувањата во Втората Футсал лига за сезона 2021/2022

Пријава за учество во натпреварување во Втора Футсал лига за сезона 2021/2022 за пополнување на три слободни места. Краен рок...

Временска прогнозаПред 1 ден

Деновиве не очекува многу топло време – ова се најновите детали

Изразениот топлотен бран се до крајот на оваа седмица ќе условува температури значително над просекот и истите ќе бидат повисоки...

МакедонијаПред 1 ден

Дури 121 возач вчера престигнувале непрописно, информира МВР

Во текот на вчерашниот ден (26.07.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола за санкционирање на возила кои непрописно...

КичевоПред 2 дена

Концерт на „Д.Н.О.“ во Сабота & „Brass Brothers“ во Петок, викенд агенда во Република 96250

Викендот го започнуваме со одличен настап на македонскиот Drum and Bass бенд BRASS BROTHERS во Петок Сабота, Д.Н.О доаѓаат на...

НАЈЧИТАНИ