Следете не

Музика

Големиот хит „I feel good“ со музички аранжман на балканската „Ај мастика“ (ВИДЕО)

Avatar

Објавено пред

на

Сигурно ви е познат големиот хит на екстра популарната легенда Џејмс Браун „I feel good“, но сигурно не очекувавте дека еден ден може да се направи таков аранжман со мелодијата на балканскиот хит „Ај Мастика“ на Мухарем Сербезовски, а текстот на светски познатиот хит.

Америчката оригинал верзија:

Балканската оригинал верзија:

Интересна преработка:

Култура

(ВИДЕО) Слушнете ја емотивната песна на кичевчанецот Орце Богданоски за своите чеда кои дојдоа на свет после 18 години, испеана на Лешок Фест 2019

Avatar

Објавено пред

на

Нашиот кичевчанец Орце Богданоски учествуваше на овогодинешниот Лешочки Фолк Фест 2019 со својата композиција „Велигденски Благослов“ која е аранжман на маестро Златко Миладиноски, а текстот дело на г-дин Драган Матевски.

Карактеристично во оваа песна е реалната и емотивната приказна за своите две мили чеда Георгиј и Димитриј кои после 18 години брак пристигнаа на свет за г-дин Орце и својата сопруга Марина токму на нашиот голем ден христијански „Велигден“

Нека се благословени!

Прочитај повеќе...

Култура

Името им се „растркала“ во вселената: Камен на Марс наречен по Ролинг Стоунс

Avatar

Објавено пред

на

Иако Мик Џегер и Кит Ричардс во познатата песна „I can get no satisfation“ пеат за неможноста да почувствуваат задоволство, сега конечно се чувствуваат поинаку бидејќи еден мал камен на Марс е именуван по нивната легендарна рок група Ролинг Стоунс.

Американската вселенска агенција НАСА го нарече „Камен на Ролинг Стоунс“ (Rolling Stones Rock) откако роботизираната вселенска сонда Инсајт го снимила како се тркала по површината на Марс.

Веста прв ја објави американскиот глумец Роберт Дауни Јуниор, кој се качи на сцената на стадионот Роуз Боул во Пасадена, во Калифорнија, само неколку минути пред да се појават Ролинг Стоунс.

Потоа Мик Џегер го искористи моментот меѓу неколку песни да и каже на публиката дека НАСА им подари на Ролинг Стоунс нешто за кое од секогаш сонувале, „наш сопствен камен на Марс“.

– Не ми се верува, изјави Џегер, додавајќи дека доколку би можел би сакал да го донесе тој камен и да го стави на каминот во својот дом.

Прочитај повеќе...

Култура

Марко Трпчевски ја препеа песната на сите македонци. Која е код, кој сме и од каде сме!

Avatar

Објавено пред

на

Младиот и талентиран Марко Трпчевски, кој веќе неколку години ги собира импресиите од публиката во Македонија. Позитивно ја изненади публиката и овој пат, со преработка на, прекрасната македонска песна “Внуци на Гоцета”. Пред Марко, очигледно стои прекрасна кариера, а ние како тим на порталот “Порта.мк”, му посакуваме безброј други новосоздадени нумери и преработки. Секоја чест да ја продолжи да ја негува македонската песна.

Марко Трпчевски има зад него и други авторски песни, како и преработка на прекрасни македонски народни песни. Во повеќе настапи, настапува заедно со неговиот бенд “Плетенка”, но и како солист со други групи на различни веселби, каде добива само позитивни коментари. Уште еднаш му посакуваме среќа во понатамошната работа и творењена македонска народна музика.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 часа

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 18 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 20 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 1 ден

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 1 ден

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 2 дена

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 2 дена

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 2 дена

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ