Следете не

Живот

Оригинални идеи за денот на „вљубените“

Подароците се составен дел на искажувањето љубов за денот на вљубените. Меѓутоа добрата идеја вреди исто колку и скапиот подарок, затоа ви предлагаме неколку трикови кои ќе ви го разубават овој ден без многу труд и пари, но со иста порака – љубов!

1. Бидете Сирано на еден ден
Има ли подобар начин некому да му ги покажете своите чувства така што ќе ги преточите во стихови? Затоа моливот и хартијата во раце и обидете се на посилната или понежната половина да му/и напишете песна, а ако римата баш не ви оди од рака напишете кратка љубовна приказна во која вие двајца ќе бидете главните јунаци. Во краен случај украдете туѓи стихови и прочитајте и ги на саканата личност покрај свеќи и вино, ако вашите емоции се искрени и позајмените зборови ќе станат вистинити.

2. Љубовта е на насекаде
За оваа идеа исто така ви треба молив и хартија и многу мали ливчиња по можност во разни бои. Сè што треба да направите е на ливчињата да напишете убави љубовни пораки или да опишете што сакате кај својот партнер, а ќе послужи и едноставното „Те сакам“ во стотици примероци. Потоа ливчињата сокријте ги насекаде по станот или низ дома, почнувајќи од омилените чевли, омилената книга која сега ја чита, помеѓу гардеробата или на некои други места на кои можеби ќе ги открие после еден месец, поради што и насмевката ќе биде уште поубава.

3. Колаж од спомени
Направете ѕид од спомени и подарете му го на партнерот наместо вообичаените подароци и бидете сигурни дека ваков вид на внимание никогаш нема да заборави. Ќе ви требаат ситници кои сте ги насобрале во текот на врската, а кои може да се закачат на табла од плута, чија големина самите ќе ја одберете. Закачете ги своите слики, зачуваните влезници од концерти, престави, кина и напишете под секоја работа на што ве потсетува. Овој колаж од спомени можете да го закачите на некое видно место во станот или во вашата соба и така да ја изненадите саканата личност.

4. Плетена љубов
Ова секако важи за понежниот пол. Доколку умеете да плетете или везете, фрлете се на работа. Било да исплетете шал, капа, ракавици или пак чорапи, да извезете марамче или нешто слично, сосема е сигурно дека ќе го разнежните партнерот.

5. Бидете мистериозни
Малку мистерија и годи на секоја љубов, а денот на вљубените е идеален на својот партнер да му се преставите како таен обожавател. Сè што треба е да организирате испорака на цвеќе, шише пијалак со романтична порака, бонбони, ЦД со омилената музика, а можеби и посакуваното домашно милениче на прагот од саканата личност, без негово/нејзино знаење.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 3 часа

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 3 часа

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

Без категоријаПред 11 час

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја...

Без категоријаПред 12 часа

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат...

Без категоријаПред 12 часа

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи….

ЖивотПред 12 часа

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат...

Временска прогнозаПред 12 часа

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 1 ден

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 1 ден

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

НАЈЧИТАНИ