Следете не

Временска прогноза

Се запрашувате како се добиваат имињата на циклоните? Ова е одговорот

Објавено пред

на

Имињата на ураганите не се избираат случајно. Именувањето почнало во 1953 година на иницијатива на Светската метеоролошка станица заради полесна комуникација меѓу стручните лица.[sg_popup id=”25241″ event=”onLoad”][/sg_popup]

Ураганите се именуваат заради поедноставување и полесна комуникација помеѓу надлежните служби, особено кога постојат повеќе активни урагани истовремено. Имињата се доделуваат според однапред утврдена листа – наизменично машки и женски, а се одредуваат според почетните букви од абецедата. Доколку се исцрпат сите имиња од листата за одредена година, се користат имиња со букви од грчката алфабета.

Постојат шест листи со имиња за урагани по абецеден редослед кои циклично се повторуваат, така што листата актуелна за оваа година повторно ќе биде актуелна во 2023 година.

Од листата се исфрлаат имињата на оние урагани што направиле огромна штета заради оддавање почит кон жртвите.

Меѓутоа, интересен податок е тоа што ураганите првенствено имале само женски имиња.

Именувањето на бурите и циклоните потекнува од 19 век. Во педесеттите години е установена листа која содржела само женски имиња. Кон крајот на седумдесеттите, под влијание на родова рамноправност, во листата се вклучени и машки и женски имиња.

Практиката на давање женски имиња на ураганите ја вовеле американските војници во Втората светска војна на Пацификот, каде што настануваат најголем број урагани. Ним им недостигале девојките, па по нив ги именувале тропските бури. Не знаеме кога и каде ќе се појават следните урагани, но со сигурност е познато дека ќе се викаат „Нејт“ и „Офелија“.

Извадок од архива на Факултети.мк

Благодарност и до г-дин Игор Јолески

Временска прогноза

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Објавено пред

на

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври, кога температурите и врнежите ќе бидат исти како и во повеќегодишните прогнози. Познато е и кога може да го очекуваме првиот снег во Македонија.

Најпознатиот Македонски метеоролог Славчо Попоски за Плусинфо открива дека овој месец ќе имаме нормални температури и нормално количество врнежи.

– Како што повеќе и повеќе ќе навлегуваме во есента, кон крајот во октомври месец ќе се зголемат условите за уште поголемо заладување на времето, но и за првиот снег во Македонија, но само на планините.

Секако, ќе има и периоди со повеќе врнежи, но и со убави денови – вели најпознатиот метеоролог.

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Драстична промена на времето од утре, ова се најновите метео вести

Објавено пред

на

Од денес па во следните денови следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена, а повремено и локално и позначителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од 0 до 9 степени, додека понекаде истите е можно да се спуштат и малку под нулата со што е можна појава на мраз и слана.

Максималните пак ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, додека од петок па за време на викендот ќе биде нешто потопло со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 20 до 26 степени.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде стабилно, суво и сончево со умерена облачност. Мора да се напомене дека наутро и во Скопје ќе биде доста студено со минимални температури кој ќе се спуштат дури и под 5 степени, додека максималните температури ќе се искачуваат до околу 20 степени, за Еспресо вели метеопрогнозерот Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Пред нас стабилно и сончево време

Објавено пред

на

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена, повремено и локално и позначителна облачност.

Вечерва и утре ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Температурите овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, додека наутро ќе биде релативно студено со минимални температури кој ќе се спуштаат во интервалот од 2 до 11.

Во Скопје и околината исто така се очекува стабилно и суво време, а вечерва и утре ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Температурите овие денови ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 18 и 20 степени – за Еспресо вели метеопрогнозерот Славчо Попоски.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен ден7 часа

7 октомври – На денешен ден

1571.- Шпанската и венецијанската морнарица ја поразиле турската флота кај Лепанто во југозападна Грција. Во најголемата поморска битка по битката...

Хороскоп10 часа

Хороскоп за петок (7 октомври)

ОВЕН Сите напори кои ги вложувате за да успеете во некоја работа ќе бидат успешни. Ќе бидете понапред од вашите...

Временска прогноза12 часа

Попоски официјално истакна какво време ќе имаме во месец октомври

Септември не беше на наша страна и имавме постудено време отколку што очекувавме. Топлото време ни доаѓа во месец октомври,...

Автомобили13 часа

Порше стана највреден произведувач на автомобили во Европа

Порше денеска ја турна матичната компанија Фолксваген од тронот и стана највредниот производител на автомобили во Европа. Новокотираните акции на...

Култура20 часа

Денес се одбележуваат 79 години од најкрвавата битка кај с.Кленоец кичевско, додека на денешен ден загинал и Јосиф Јосифовски-Свештарот

Денес се одбележува 79 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена...

Кичево1 ден

DJ GOCE SAF @ Република 96250

Хип Хоп Сабота во Република 96250! Ви го претставуваме човекот кој е задолжен за најдобрите Хип Хоп забави на овие...

На денешен ден1 ден

6 октомври – На денешен ден

1014.- Почина императорот Самуило, кој во 976 година кренал востание против Рим (Византија) и ја основал Македонската империја. Неговата империја...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за четврток [6 октомври]

ОВЕН Не се откажувајте или согласувајте се на површни решенија. Продолжете да барате сè додека не најдете одговори или методи...

Македонија1 ден

Серија поскапувања на Дизелот, вечерва со нова покачена цена за литар, додека бензините остануваат непроменети

Малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) од полноќ се зголемува за 2,00 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство...

Македонија2 дена

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против скопјанец, се сомничи дека употребил лажни пари при купување земјоделски производ

ОВР Кичево поднесе кривична пријава против О.И.(39) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари“....

НАЈЧИТАНИ