Следете не

Технологија

ИНОВАЦИЈА ВО СИТЕ ОБЛАСТИ! Новите слушалки на Huawei „Freebuds Pro“

Објавено пред

на

Huawei Freebuds Pro е последниот додаток во серијата Freebuds и се направени да стојат рамо до рамо со предводникот на водечката конкуренција. Еве што треба да знаете за нив.

Станува збор за True Wireless слушалки со димензии 26×29,6×21.7 mm, а секоја слушалка тежи околу 6,1 грам. Што се однесува до куќиштето за полнење, неговите димензии се 70х51,3х54,6 мм, со тежина од околу 60 грама.

Ова, иако на почетокот може да биде малку незгодно, сепак има цел: со оглед на контролата на допир, на овој начин помалку веројатно случајно ќе ја прекинете музиката или ќе ја смените песната кога само сакате да ги наместите слушалките малку подобро.

Слушалките се опремени со стандардни „приклучоци за уши“, а во апликацијата Huawei AI Life, можете да проверите која од трите големини на приклучокот за уши одговара на вашето уво.

Што се однесува до самите контроли и поставки, на истото место од вашиот телефон прилагодувате што ќе се случи кога ќе ги допрете сензорите. Можно е да поставите различни контроли за левата и десната слушалка.

Удобност

Кога само ќе ја отворите кутијата, може да ви биде малку непријатно да ги извадите слушалките од кутијата за полнење. Сепак, по неколку обиди, сè оди како што треба. Претпоставувам дека е токму така секојпат кога имате нешто со нов дизајн во ваши раце.

Што се однесува до носењето удобноста – чиста десетка. Закривеноста на грешките е направена според пресметките што веројатно ќе ни создадат главоболка, но се што ни е важно е да лежат беспрекорно во увото.

Бидејќи, како што веќе споменавме, можете да изберете помеѓу три различни големини на супозитории, не мора да се грижите дека ќе испаднат затоа што се премногу мали или премногу големи.

Другата работа е што кога ќе ги преместите слушалките од која било причина, тие автоматски го препознаваат и го прилагодуваат звукот во новата позиција.

Намалување на шумот

Сегментот во кој Huawei навистина отиде чекор подалеку од порано, а истовремено и главното „оружје“ во војната против конкуренцијата, секако е намалувањето на шумите и подобрувањата што се направени овде.

За почеток, можете да изберете неколку режими за намалување на шумот од апликацијата Huawei AI Life. Освен апликацијата, можно е и промена на режимот на намалување со долго „стискање“ на слушалките.

* Динамичен режим или „Активно поништување на шум“ (намалување на сите надворешни звуци)

* Намалување на јачината на звукот

* Режим на свесност (надворешните звуци не се отстрануваат, што е погодно кога ги носите и разговарате со некого во живо)

Кинеската компанија заврши фантастична работа овде, па слободно можеме да кажеме дека намалувањето на надворешниот шум е нивно главно богатство, и тоа не без причина.

Звучно искуство

За почетниците, поддржана е апсолутно автономна работа на двата слушалки, што значи дека можете да користите или едната или и двете.

Откако ќе ги спарите со уредот, тие автоматски се спаруваат секој пат кога ќе ги извадите од футролата за полнење, па само ставете ги и уживајте. Поддржува Bluetooth 5.2 конекција.

Што се однесува до контролите што ги користиме најчесто, односно засилување и замолчување на звукот, тоа се прави многу лесно – со едноставно влечење на прстите на сензорите. Паузата е со еден допир, следната песна е два, а претходната е три.

Исто така, поддржано е препознавање на носењење. Кога ќе ги отстраните слушалките од увото, музиката ќе престане. Кога ќе ги вратите, слушалките ќе го препознаат и ќе ја започнат музиката.

Самото звучно искуство е многу добро, благодарение на звучниците од 11 мм со целата технологија што Huawei ја спроведе тука. Тие не се премногу гласни, но регулацијата на басот е на завидно ниво, што често е поважно од јачината на звукот.

 

 

 

Магазин

Тежината на сите ковид честички кај пациенти е од 100g до 10kg

Објавено пред

на

Доколку сите честички на ковид се пронајдени на едно место, нивната тежина би се движела помеѓу тежината на јаболкото и малото дете – од 100 грама до десет килограми, објави сајтот „Science Alert“.

Група истражувачи неодамна пресметаа дека секое заразено лице носи 10 милијарди до 100 милијарди честички на вирусот на врвот на инфекцијата, што значи дека вкупниот САРС-Ков-2 кој моментално циркулира на планетата во просек е од милион до десет милиони инфекции во било кој период пандемија, тежина од 100 грама до десет килограми.

Малата тежина, додадена е во текстот, не значи дека е незначителна.

“Ако го погледнеме историскиот контекст, атомската бомба тежи помалку од 100 килограми. И погледнете ја штетата што ја предизвика”, рече еден од водечките автори на студијата, Рон Мило, професор на Институтот за наука Вајземан во Израел и ко -автор на студијата, Рон Сендер.

Прочитај повеќе...

Технологија

Ќе биде ли новиот Windows 11 бесплатен?

Објавено пред

на

Останува помалку од една недела до официјалното претставување на новата верзија на Виндоус (Виндоус 11?). Претежно има информации на Интернет за тоа како ќе изгледа новиот ОС, но скоро и да не се споменува една многу важна работа – дали новиот Виндоус, како Виндоус 10, ќе биде бесплатен за корисниците?

Нема официјални информации за оваа тема, но ако можеме да направиме мала анализа. Имено, ако земеме предвид дека Apple со години нуди бесплатна надградба на нови верзии на macOS, како и дека Microsoft го стори истото со Виндоус 10, може да очекуваме да се повтори овој пат. За компаниите, генерално, не би било проблем да купуваат лиценци за нов ОС (иако знаеме дека многу ретко одлучуваат да се префрлат на нов ОС веднаш по објавувањето), но на крајните корисници им е тешко да се согласат да го купат. На крајот на краиштата, фактот дека беше бесплатен, им овозможи на Виндоус 10 да заземе голем дел од пазарот многу бргу по објавувањето.

Неофицијално, се појавуваат информации дека новиот Windows може да биде бесплатен за сите корисници кои имаат валидни лиценци за постари верзии на ОС. Ова не значи само корисници кои користат Виндоус 10, туку и корисници кои сè уште работат со Виндоус 7 или 8.

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Магазин

YouTube ги отстранува рекламите поврзани со коцкање и изборни процеси

Објавено пред

на

YouTube веќе нема да дозволува одредени видови реклами да се појавуваат на врвот на нивната почетна страница. Ова вклучува реклами поврзани со изборни процеси, како и реклами поврзани со коцкање, алкохол и дрога. Политичките реклами (освен изборните) нема да бидат автоматски блокирани на таа позиција, но ќе се донесе одлука за секоја одделна реклама. Овие нови правила стапија на сила во понеделникот.

Насловната страница на YouTube е една од најпосетуваните страници на Интернет, а позицијата на врвот е најдобра и најзабележителна за прикажување реклами. Инаку, Google го паузираше прикажувањето на сите политички реклами еден ден по изборите во Америка, а одлуката беше повторена по обидот за востание на Capitol Hill, во текот на јануари оваа година. Ова е уште една промена на насловната страница, по онаа што доведе до промена од дневната закупнина, до приказот според афинитетите на корисниците. Имено, само еден ден пред да стапи на сила одлуката, а пред изборите во Америка, Доналд Трамп ја закупи оваа позиција на Youtube за неколку дена, со што се иницираше таа промена.

Оваа промена во политиката за прикажување реклами е само уште една во низата обиди на Google да воспостави рамнотежа во својата политика за прифаќање или одбивање содржина во реклами. До оваа промена, рекламите што поттикнуваа говор на омраза, политички дезинформации и теории на заговор поврзани со пандемијата КОВИД-19 беа одбиени, а сега списокот е проширен и на други теми.

Патем, Јутјуб оствари приход од 6 милијарди долари од реклами во првиот квартал од 2021 година, што е зголемување за 50 проценти во споредба со истиот период минатата година.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 2 часа

„Рурална Коалиција“ го уреди дворскиот простор за играње на дечиња од кичевската градинка „Олга Мицеска“

Рурална Коалиција во рамките на проектот за институционално јакнење на организацијата повторно делува на терен и успева да ја мобилизира...

МакедонијаПред 3 часа

Денеска 10 нови случаи на Коронавирус и три починати во болнички услови

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.302 тестирања, а...

Временска прогнозаПред 11 часа

И денес продолжуваат тропските температури со над 40°C

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и МНОГУ ТОПЛО со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до...

СкопјеПред 12 часа

Денес и утре делови од Скопје ќе бидат без електрична енергија поради зафати на електродистрибутивната мрежа

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес на ден 24.06 – вторник и утре 25.06.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе...

На денешен денПред 17 часа

На денешен ден – 24 јуни

79.- Умре римскиот император Тит Флавиј Веспасијан, основач на династијата Флавијан. За време на неговото владеење, во Рим бил изграден...

ХороскопПред 19 часа

Дневен Хороскоп [ 24 јуни ] четврток

ОВЕН Ќе имате најголема корист од одмор или барем краткорочно менување на животната средина. Ако не можете да си дозволите...

КичевоПред 20 часа

Бакарди распишува оглас за пица мајстори и келнери за претстојната сезона кои ќе бидат во редовен работен однос

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar – Кичево ве известуваат дека поради проширување на својата дејност и надополнување на својот...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 5 нови случаи на Ковид-19, 1 починат и 8 оздравени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а...

СветПред 1 ден

Вакцината Pfizer и AstraZeneca ефикасна против делта сојот на коронавирус

Вакцините против ковид развиени од Pfizer/BioNTech и AstraZeneca генерално се ефикасни против варијантите на делта и капа на коронавирус, кои...

МакедонијаПред 1 ден

Програмите Vavoom & Pikaboo за сите дечиња достапни на Тотал ТВ

За сите безгрижни дечиња, Vavoom и Pikaboo програмите за деца се дел од Екстра и Премиум пакетите на Тотал ТВ....

НАЈЧИТАНИ