Следете не

Социјални мрежи

„Instagram Stories“ веќе поддржува шест нови „Суперзум“ ефекти на камерата

Објавено пред

на

Инстаграм ја ажурира својата популарна апликација, која сега нуди многу интересна функционалност. Корисниците сега ќе можат да користат шест нови „Суперзум“ (Superzoom) ефекти кон приказните кои ги „закачуваат“ на своите профили.

Тука е моментот да кажеме дека „Суперзум“ се активира од камерата на паметните телефони и ви овозможува да креирате кратки клипови во траење од три секунди. Обично, секое видео може да се прилагоди со дополнителни ефекти и анимации. Интегрирањето на уште шест ефекти ќе ја направи функцијата уште попривлечна за корисниците. Сопствениците на смартфони ќе имаат нов начин како да се забавуваат со вкупно десет ефекти во „Instagram Stories“, а меѓу нив се и новите предлози Hearts, Pope, Paparazzi Fire, Bummer и Surprise.

Ова не е единственото подобрување во најновата верзија на Инстаграм. Мобилната апликација сега вклучува опција за брз пристап до најупотребуваните емотикони. На овој начин, секој од нас ќе може брзо да избере помеѓу осумте симболи кои најчесто ги користи во неговите коментари.

Самите емотикони се достапни од лентата на врвот на полето за пишување на одговор во Инстаграм. Добро е да се знае дека надградбите се шират на етапи, што значи дека ќе треба да бидете трпеливи за да можете сами да ги тестирате новите функции. Сепак, Инстаграм нѐ увери дека нема да мораме да чекаме премногу долго.

Социјални мрежи

Креаторите на Facebook ќе можат да заработуваат од видеа?

Објавено пред

на

Креаторите сега ќе можат да ги монетизираат своите видеа на Facebook што користат лиценцирана музика. Споделувањето на приходи од музика е функција за монетизација каде што создавачите можат да користат лиценцирана музика од популарни изведувачи во нивните видеа на Фејсбук и да заработат од рекламирање.

Функцијата е покриена со Rights Manager, алатка за усогласување видео, аудио и фотографии развиена од Мета. Алатката ќе им помогне на креаторите на содржини да ги заштитат своите права и да управуваат со содржината на платформата.

Содржината, исто така, мора да ги исполнува стандардите на заедницата и музичките упатства на Facebook. Видео клиповите мора да бидат долги најмалку 60 секунди и мора да има визуелна компонента на видеото, така што лиценцираната музика не е примарна цел на видеото.

Мета посочува дека функцијата е овозможена преку партнерство во музичката индустрија и дека е прва од ваков вид и од ваков обем. Според Мета, функцијата ќе им користи на креаторите, партнерите, носителите на музички права и други.

Споделувањето на приходите од музика доаѓа до креаторите на видео содржини ширум светот и првично ќе биде достапно за корисниците во САД.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Колку го чинеше Твитер познатиот Маск?

Објавено пред

на

Твитер ги објави резултатите за вториот квартал од 2022 година, а бројките на технолошкиот гигант се под проценките на аналитичарите за приходите и растот на корисниците. Уште поинтересно е колку пари Твитер откри дека потрошил чекајќи да се финализира купопродажниот договор со Маск.

Илон Маск се повлече од купувањето на Твитер, иако социјалната мрежа се обидува да изнуди договор, додека судијата во Делавер минатата недела пресуди дека компанијата може да ја забрза правната постапка против милијардерот.

Твитер бара Маск да ја купи компанијата во зделка вредна 44 милијарди долари, и покрај тоа што најбогатиот човек на планетата се оддалечи од купувањето, тврдејќи дека Твитер одбива да му даде точни податоци за бројот на лажни и бот сметки на социјалната мрежа .

Сепак, потребни се најмалку неколку месеци за да се постигне договор, да се распадне или да се преземе компанијата – во зависност од конечната одлука.

Компанијата објави дека нејзините приходи во вториот квартал изнесувале 1,18 милијарди долари, што е за околу пет отсто помалку во однос на претходниот квартал и еден отсто помалку во однос на истиот период лани. Аналитичарите претходно ги процениле приходите на Twitter во вториот квартал на околу 1,32 милијарди долари.

Тоа, според Твитер, го одразува падот на рекламната индустрија поврзана со тековното економско опкружување и укажува на неизвесноста предизвикана од одлуката на Маск да се повлече од договорот. Сепак, бројот на дневни активни корисници кои можат да се монетизираат на Twitter (mDAU) се зголеми за 16,6 отсто во споредба со претходната година, на 237,8 милиони.

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Инстаграм ќе биде забранет за деца помлади од 13 години, додека внесување на датумот на раѓање за нови корисници ќе биде задолжителен

Објавено пред

на

Инстаграм неодамна објави дека ќе започне подетално да ја проверува возраста на своите корисници. Апликацијата сега активно работи на тоа споделувањето датум на раѓање да биде задолжително за сите корисници.

Социјалната мрежа ќе биде забранета и за деца помлади од 13 години.

По новото ажурирање, кое најверојатно ќе се случи овој месец, нема да можете да пристапите на Instagram додека не го наведете вашиот роденден, дури и ако сметката е наменета за компанија или домашни миленици. Датумот на раѓање нема да биде јавно објавен.

Проверката на возраста на Instagram е опционална апликација која започна да се користи во 2019 година. Отсега корисниците можеа да ја игнорираат или прескокнат оваа опција, но отсега тоа нема да биде возможно.

Корисниците кои внесуваат лажен датум на раѓање ќе бидат блокирани.

А за да спречи внесување на лажен датум и да ја препознае возраста на корисникот, апликацијата ќе ги користи своите познати алгоритми. Ќе ја провери заедницата со која е во контакт корисникот, роденденските честитки, па дури и други сметки, како што се сметка на Facebook или Gmail.

Одлуката доаѓа во време на зголемени критики кон социјалната мрежа дека негативно влијае на здравјето на децата и тинејџерите, а покрај тоа, има и куп страници на Инстаграм кои споделуваат несоодветни слики од деца, за кои неодамна пишува Telegraf.rs.

Ова изгледа како потег за спречување

Извор: srbijadanas.com/telegraf

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп16 минути

Хороскоп за вторник (16 август)

ОВЕН Собирате се што сте направиле во претходниот период, резултатите ве прават горди. Сè што треба да направите е да...

Временска прогноза10 часа

Конечно стабилизација на времето со исклучок само на еден ден

Следува период на стабилно, суво и сончево време со мала до умерена локална облачност. Исклучок ќе биде утрешниот ден кога...

Македонија10 часа

Соборен рекорд, 47 пребрзо возеле во Кичево, додека на подрачјето на СВР Охрид вкупно 92 возачи надминале дозволена брзина

На 14.08.2022 година во периодот од 15:00 до 20:00 часот, на подрачјето на СВР Охрид извршени се засилени акциски сообраќајни...

Спорт10 часа

Во судиската анализа на второто коло од првата македонска лига, констатирани низа неправилности

Судиската комисија ги разгледа спорните моменти од 2 коло на ПРВА МФЛ, и ги донесе следните заклучоци: На натпреварот  Фк.Шкупи-...

Македонија10 часа

Ова се новите цени на горивата кои ќе стапат на сила од ноќеска

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 0,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (15 август)

ОВЕН Постојат информации што ви се потребни и нема да ги добиете лесно, затоа имајте на ум дека ништо нема...

Македонија1 ден

„Се лета“ Тетово-Гостивар, дури 13 возачи движеле над 70 км/ч од дозволеното!

Полициски службеници на СВР Тетово денеска (14 август) од 14 до 20 часот, спроведоа акциска контрола во која се изречени...

Спорт1 ден

Академија Пандев со „петарда“ на гости, Силекс ја изненади Шкендија, додека стружани победија во Штип

Академија Пандев го декласира Работнички на арената „Тодор Проески“ со 0-5. Домашната одбрана беше очајна, посебно во првиот дел, а...

Мобилни уреди1 ден

(ФОТО) Стигна првиот мобилен телефон со 200 мегапиксели камера, во Кина закажана деби презентацијата

Телефонот кој е украсен со споменатиот сензор е Motorola X30 Pro, а сензорот е Samsung ISOCELL HP1. Сензорот од 200...

Кичево1 ден

ОВР Кичево: Ноќеска 10 пијани возачи и 1 одземен нерегистриран мотор

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на Оперативниот план „Безбедно лето 2022“, во периодот од 22.00 до 04.00...

НАЈЧИТАНИ